Yüksek Akımlı Tristörlerin Tetiklenmesi

Başlatan Mucit23, 07 Ocak 2023, 13:57:55

Mucit23

Selamlar

Tristör kullanarak 3 fazlı kontrollü bir doğrultucu yapacağım. Kullanacağım tristör üzerinden ortalama 200A akım akıcak. Çalışma gerilimi ise 36v civarı.

MCC200-18 kodlu tristör kullanmayı düşünüyorum.

https://ixapps.ixys.com/datasheet/mcc200-18io1.pdf

Daha önce bu tarz Tristörlerle hiç çalışmadım. Dikkat etmem gerekenler neler onları bilmek istiyorum.

Datashette gate voltajı 3V gate akımı yaklaşık 200ma diyor. Bu parametrelere göre standart bir transistörlü push pull sürücü yeterli olur mu? Gate voltajı akım sınırlı olmak kaydıyla 5-12v gibi değerler olsa ne olur?

Teşekkürler

Mucit23

Selamlar tekrardan. Gate driver için 1:1 200mA puls trafosuna ihtiyacım var. Nerden temin edebilirim?

Resimdeki gibi bir yapı kullanmak istiyorum.

Okan AKÇA

tunayk

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Ocak 2023, 13:36:41Selamlar tekrardan. Gate driver için 1:1 200mA puls trafosuna ihtiyacım var. Nerden temin edebilirim?

Resimdeki gibi bir yapı kullanmak istiyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

R2 için 2R2 3W-5W iyi bir tercih olacaktır.  Biz 6V DC ile sürüyoruz. 

remzi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 07 Ocak 2023, 13:57:55Selamlar

Tristör kullanarak 3 fazlı kontrollü bir doğrultucu yapacağım. Kullanacağım tristör üzerinden ortalama 200A akım akıcak. Çalışma gerilimi ise 36v civarı.

MCC200-18 kodlu tristör kullanmayı düşünüyorum.

https://ixapps.ixys.com/datasheet/mcc200-18io1.pdf

Daha önce bu tarz Tristörlerle hiç çalışmadım. Dikkat etmem gerekenler neler onları bilmek istiyorum.

Datashette gate voltajı 3V gate akımı yaklaşık 200ma diyor. Bu parametrelere göre standart bir transistörlü push pull sürücü yeterli olur mu? Gate voltajı akım sınırlı olmak kaydıyla 5-12v gibi değerler olsa ne olur?

Teşekkürler
Ben bu tristör ile çalışmıştım. Bir gün arge sırasında yanlışlıkla 2 gate ucunu kısadevre edince tristör iletime geçmişti.
Daha sonra argeyi bunun üzerine kurdum. Gate'lerin arasına 100 ohm dirençte koy. iş tamam.

14 Ocak 2023, 09:36:45
Bu arada ben standart rezistans kontrol etmiştim. Doğrultucu yapmadım. Bilginiz olsum.

Mucit23

Alıntı yapılan: remzi - 14 Ocak 2023, 09:35:41Ben bu tristör ile çalışmıştım. Bir gün arge sırasında yanlışlıkla 2 gate ucunu kısadevre edince tristör iletime geçmişti.
Daha sonra argeyi bunun üzerine kurdum. Gate'lerin arasına 100 ohm dirençte koy. iş tamam.

Bu arada ben standart rezistans kontrol etmiştim. Doğrultucu yapmadım. Bilginiz olsum.

Tam olarak anlayamadım demek istediğinizi. İki gate ucu derken aynı tristörün gate uçlarından mı bahsediyorsunuz?

remzi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Ocak 2023, 11:05:04Tam olarak anlayamadım demek istediğinizi. İki gate ucu derken aynı tristörün gate uçlarından mı bahsediyorsunuz?
evet

Mucit23

Anladım.

Şuan mantık olarak Trafolu bir sürücü tasarlamayı düşünüyorum. Kontrolü daha kolay olacak. Fakat bunun dışında bir de opto-scr ler var. Bu opto SCR'ler kullanılarak Full bridge kontrollü doğrultma yapılıyor.

Bu şemayı ben çizdim. Genelde bu şekilde yapılan kontrollü doğrultucularda Negatif kutupta kontrollü doğrultma yapılmıyor doğrudan Benzer akımda diyot kullanılıyor. Ben negatif kısımda diyot yerine SCR olması durumunda bu şekilde yapılan bir sürüm şekli doğru çalışır mı emin olamadım.

tunayk

Bu yapıda sürebilirsiniz.  Şöyle bir not düşmek gerek.

Şemanızda gördüğünüz üzere, tetikleme gerilimi tristörün anodundan alınıyor.  Eğer sizin tristör bloğunuz düşük voltaj çıkışlı bir redresör yapısında trafonun sekonderine bağlı ise, düşük voltaj bölgesinde sisteminiz çalışmaz. Örneğin DC kaynağınız ile 4-5V çıkış voltajının altına inemezsiniz.  Bu voltajın yukarısında ayarlı gerilim elde edebilirsiniz.

İdeal tristör sürücü, tristör üzerindeki gerilimden bağımsız olarak Katot - Gate arasında DC /Anahtarlamalı DC verebilen sürücüdür.  Bu durumda tam olarak 180 derece sürüş sağlyabilirsiniz.

Alıntı yapılan: remzi - 14 Ocak 2023, 09:35:41Ben bu tristör ile çalışmıştım. Bir gün arge sırasında yanlışlıkla 2 gate ucunu kısadevre edince tristör iletime geçmişti.

Bu şekilde bir triyak oluşturmuş oluyorsunuz zaten. Dolayısı ile tek gate pulse ile iki tristör sürmüş olursunuz.  Bir tane MOC3021 sürme için yeterli olur.  Bununla beraber tetik puls'ınızın 0 geçişten önce kapanması gerekir.  Aksi halde diğer yöndeki tiristör  tetiklenebilir.

vardal57

Mucit23

Selamlar

Resimdeki hat filtrelerini 1:1 trafo olarak kullanabilir miyim? Elimde 6mH 5A bu filtrelerden var birkaç tane.

power20

Bunların frekans karakteristiği tetikleme frekansına uygun olmalı.
2x 6mH  az gibi.
10khz altı için önemli zayıflama yapar. Sinyali zor geçirir. Ne kadar geçiriyor bir test devresi ile bakabilirsiniz.

Mucit23

Hocam benim şebeke frekansı 50hz olduğu için tetikleme frekansı 50hz olacak puls genişliği trafonun karakteristiğine göre ayarlarım diye düşündüm. Trafonun sarımını kendim yapacağım. Bu iş için uygun trafo parametreleri nasıl olmalı?

power20

Bu büyük tristörler 50hz ile çalışsa da Tetikleme 50hz olmaz.

Uygun anda darbe katarı gönderilir. 1khz mi desem 10khz mi...

Bu işlemin en basit faydası az güç gerektirmesidir. Şuan aklımda olmayan başka yararları da vardır. Çalışan bir cihaz varsa oradan bakabilirsiniz

Sadece 50hz ile tetikleme yaparsanız kesin çalışmaz bu nüve 50hzi geçirmez.
Bir faydası da bu demek ki. Ufak trafo kullanmak için yüksek frekanslı darbe gönderilir

power20

Şuradan 1 tane alarak benzerini yapabilirsiniz:
https://tr.aliexpress.com/item/4000989701692.html?gatewayAdapt=glo2tur