Hall effect sensörü offset sorunu

Başlatan Furch, 12 Ocak 2023, 23:07:05

Furch

herkese merhaba, hall effect sensörü ile bldc motor döndüreceğim, sensör 1.9V ile 2.5V arası çalışıyor ve offseti çok yüksek, bu yüzden düzgün bir veri alıp okuyamıyorum, bunu bir comparator devresi ile alıp sürücüye versem olur mu

Sozuak

Genelde schmitt trigger den  geçirip veriyorlar

elektronik_0

Alıntı yapılan: Sozuak - 12 Ocak 2023, 23:19:14Genelde schmitt trigger den  geçirip veriyorlar

Bu konuyu ben de merak ediyorum.

Nasıl bir yapı örnek şema var mıdır?

Sozuak

Çok özellikli birşey değil diye şema çıkartmamıştım. Bizim karşılaştığımız cerrahi uygulamalarda kullanılan motorlar var. Yüksek devirli ve torklu. Mikro motorlar bunlar. Şematikleri servis manuelleri pek olmaz olsa da şemasını koymazlar ne yazık ki.

elektronik_0

Alıntı yapılan: Sozuak - 13 Ocak 2023, 09:41:07Çok özellikli birşey değil diye şema çıkartmamıştım. Bizim karşılaştığımız cerrahi uygulamalarda kullanılan motorlar var. Yüksek devirli ve torklu. Mikro motorlar bunlar. Şematikleri servis manuelleri pek olmaz olsa da şemasını koymazlar ne yazık ki.

Yani takriben nasıl bir bağlantı? Acsnin Data çıkışını doğrudan Schmitt triggera mı bağlıyor?

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

Sozuak

Mr.Thinking vermiş, işlerden jenerik birşey de bulup ekleyemedim. Normalde de zaten sensör içinde var ama bağlantı uçları uzun olunca parazit bindiğinde  ve frekansa bağlı kablo kapasitesi karedalga formunu bozduğunda bir schmitt trigger  gayet iyi iş yapıyor. Skopla kontrol ettiğimde gayet düzgün 0-5 volta yakın karedalgalar görüyordum.

elektronik_0

Furch

apsis

Çıkış işaretini izlemek içindir o. Dikkat edersen LED var önünde.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Furch

Alıntı yapılan: apsis - 13 Ocak 2023, 17:51:27Çıkış işaretini izlemek içindir o. Dikkat edersen LED var önünde.
yok hocam direkt VCC out arası olandan bahsediyorum

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Furch - 13 Ocak 2023, 17:45:04Out pinindeki pull up yapısını tam olarak neden kullandık ?
LED çıkış sinyalini izlemek için. Her low çıkışında LED yanar.
Bu devre sch. trigger özelliğinin yanısıra girişi tersler. Birinci terslenmis çıkışı başka bir girişe verilip tekrar terslenebilir. Bu durumda cikistaki  ledi gnd ye bağlamakta fayda vardır.
Ek;  Bende Vcc ile out arasındaki ledden bahsediyorum.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Furch - 13 Ocak 2023, 18:04:50yok hocam direkt VCC out arası olandan bahsediyorum
Şimdi anladım. Sen 1. Pindeki 1K dan bahsediyorsun. O direnç girişi highta tutmak ve Hall sensorden gelen lowlari islemek içindir  O direnci kullanmasanda olur. Eğer kullanılacak ise Hall sensorunun çıkışındaki hangi sinyali işleyeceğine göre pullup mi yoksa pulldown mu yapacaksin karar vermelisin.
ego=1/Knowledge

Furch

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 13 Ocak 2023, 18:18:12Şimdi anladım. Sen 1. Pindeki 1K dan bahsediyorsun. O direnç girişi highta tutmak ve Hall sensorden gelen lowlari islemek içindir  O direnci kullanmasanda olur. Eğer kullanılacak ise Hall sensorunun çıkışındaki hangi sinyali işleyeceğine göre pullup mi yoksa pulldown mu yapacaksin karar vermelisin.
sürdüğüm motorda hangi hall var bilemiyorum, sanırım iki yapıyıda kullanıp test ederek bulmam gerekiyor

Sozuak

Hall sensörlerinin veri kağıtlarına bakarsan çıkışlarında bir transistör yapısı olduğunu görürsün. Oradan mantık yürütebilirsin.