Besleme katındaki bobinden ses gelmesi

Başlatan goix20, 16 Ocak 2023, 23:08:52

goix20

Merhabalar arkadaşlar bu devreyi kurdum fakat sorunlar var. Çıkış boşta iken çıkıştan tam 5.00v çıkıyor. ama çıkıştan 200-300ma çektiğimde çıkış voltajı 4,46v lara düşüyor ve bobinden sesler geliyor. Bu sorunun sebebi ne olabilir. FB girişinde 0,792v var. Hazır kurulu devre şemasının aynı değerlerini yaptım.

power20

Bobin değeri doğru olsa da akım kabiliyeti yetersiz gelmiştir. Kalın telli büyük bobin kullanınız 

yas

Anahtarlama frekansını 570kHz olarak belirtmiş. Belki çıkışta kullandığınız filtre kapasitelerinin esr değerleri yüksek kalıyor olabilir.

goix20

Onlara hic dikkat etmemistim ben semayi biraz kucuk alana sigdirdigim icin mi oluyor diye dusunmeye baslamistim.

dumansiz

Merhaba,
Elle lehimlediyseniz, lehimleri kontrol etmekte fayda var. Özellikle entegrenin altında kalan "Exposed Pad" kısmını. Bu arada; oradaki "Ground" alanını daha da büyütüp, delik sayısını arttırıp, delik boyutunu küçültebilirsiniz.

goix20

Merhaba yükteyken ve yüksüz osilaskop fotolarını paylaşıyorum dikkatimi çeken kısım anahtarlama frekansının sürekli değişiklik göstermesi. 500 600khz bandında oldugu zamanlarda ses kesiliyor. ama genelde 1 mhz üstünde duruyor.

Yüksüz hali

Bunlarda 300ma yükteyken ki görüntüleri:

17 Ocak 2023, 11:18:28
Alıntı yapılan: dumansiz - 17 Ocak 2023, 08:41:28Merhaba,
Elle lehimlediyseniz, lehimleri kontrol etmekte fayda var. Özellikle entegrenin altında kalan "Exposed Pad" kısmını. Bu arada; oradaki "Ground" alanını daha da büyütüp, delik sayısını arttırıp, delik boyutunu küçültebilirsiniz.

Elle lehimledim üstünden tekrar geçtim yine aynı. Orta pedin deliklerini mecburiyetten büyük yaptım çünkü pek ince delen pcb ci denk gelmedi açıkcası. alt kat yüzde sekseni ground ondan dolayı ısınma hiç yaşamıyorum

Mr.Thinking

Sorun bobinde olabilir. Elinizde olan lm2576 hazır modüllerinden sökülmüş herhangi bir bobini uzay montaj takıp deneyin.
Bir de R2 ye seri 1K direnç ekleyip deneyin.
ego=1/Knowledge

goix20

dediğiniz şekilde denedim. 3,6uh yerine 3.3uh ve 22uh ile denedim 22uh de boşta 870khz lerde gezerken 200ma yuke bindiğinde 87 90khz lere düşüyor