BLDC sürücü sürekli mosfetler yanıyor

Başlatan Furch, 17 Ocak 2023, 18:24:27

Furch

Herkese merhaba, 2kw bldc motor için sürücü devresi tasarladık fakat tekerlek yarım dönebildekten sonra mosfetler yanıyor, dc kaynaktan gelen akım 10A geçmiyor, mosfetler de 60A'lik, sanırım motorda endüklenen gerilim tersten vuruyor, bunu nasıl çözebilirim

Sozuak

Bu konuda tasarım tecrübem yok ama bir şema koysaydın, mosfetlerin nasıl, modeli nedir görseydik mesela

Furch

Alıntı yapılan: Sozuak - 17 Ocak 2023, 19:25:14Bu konuda tasarım tecrübem yok ama bir şema koysaydın, mosfetlerin nasıl, modeli nedir görseydik mesela
hocam ticari sebeplerden dolayı şematiği paylaşamıyorum, FGW60N65WE 60A 650V igbt kullandım, genel şematik trapezoidal kontrollü 3 faz sürücü devresi, ekstra bir kontrol veya algoritma eklemedim

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Furch - 17 Ocak 2023, 19:30:58hocam ticari sebeplerden dolayı şematiği paylaşamıyorum, FGW60N65WE 60A 650V igbt kullandım, genel şematik trapezoidal kontrollü 3 faz sürücü devresi, ekstra bir kontrol veya algoritma eklemedim
surekli mosfet yakan bir devre ve ticarilik.
Bu konuda sana cevap verebilecek olan birinin şemaya ihtiyacı yoktur. Zaten o işi yapabiliyordur.
bende 1200volt ipm var istersen. ucuza veririm.
ego=1/Knowledge

apsis

Ticariyse ticaret ağzıyla konuşalım o halde!
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Furch

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 17 Ocak 2023, 20:41:12surekli mosfet yakan bir devre ve ticarilik.
Bu konuda sana cevap verebilecek olan birinin şemaya ihtiyacı yoktur. Zaten o işi yapabiliyordur.
bende 1200volt ipm var istersen. ucuza veririm.
hocam yanlış anladınız, yani çalıştırmaya çalışıyorum, eğer başarılı olursa o aşamalara gidebilir,

17 Ocak 2023, 21:04:39
Alıntı yapılan: apsis - 17 Ocak 2023, 21:01:37Ticariyse ticaret ağzıyla konuşalım o halde!
Alıntı yapılan: Furch - 17 Ocak 2023, 21:03:31hocam yanlış anladınız, yani çalıştırmaya çalışıyorum, eğer başarılı olursa o aşamalara gidebilir,

hasankara

En azından gate sinyalleri hakkında bilgi paylaşmalısın. Sadece igbt mi yanıyor yoksa gate sürücüsüde zarar görüyor mu? yada gate direnç değeri vs vs ...

Sozuak

Ticari de olsa sürücü kısmı patent konusu olacak kadar yeni bir teknoloji değildir sanırım. Bir de mosfetler yanıyor diyordun, igbt kullan diyecektim ben de sana ki öyle yapmışsın zaten. 

Erol YILMAZ

Furch,
Şu anda tasarımın patladığı için pek değerli değil. Hatta mevcut hali ile bunu yapmak isteyen aklı başında bir kişi bile bulamazsın.

Onun için açmanda bi mahsur yok. Aksine işe daha hakim insanlardan parayla satın alamayacağın fikirler alabilirsin.

Ama tercih senin tercihin tabi.

(Şemayı bi koysan da kopyalasam, hehe :))

alikeskinkilic

hakkatten bldc sürücülerinin envai çeşidinin bilinmeyen ticari bir sırrı kaldımı.internete yazsan yüzlercesi karşına çıkıyor zaten
gerçi bana da olurdu önceleri tek benim aklıma gelmiş hissi  :-* arada gene gelir o his bi sus la diyince kendime arızalar çözülmeye başlıyor :D
Hep meraktan

Furch

Alıntı yapılan: hasankara - 18 Ocak 2023, 01:21:50En azından gate sinyalleri hakkında bilgi paylaşmalısın. Sadece igbt mi yanıyor yoksa gate sürücüsüde zarar görüyor mu? yada gate direnç değeri vs vs ...

hocam sürme sinyalleri gayet düzgün, onunla ilgili görüntü ekleyeceğim zaten, sürme entegresine de zarar gelmiyor

alikeskinkilic

motor pozisyonu için geri dönüşü alıyorsunuzdur. o sinyalin çözülmesi ve kontrol sinyali çıkartmayı motor devri ile senkron  yapamazsanız motor rezonansa girip inlemeye ve dönmemeye başlar aşırı akım çeker hatta motor jeneratör gibi davranıp açık olan mosfete akım pompalar.en akılcı olasılık bu geliyor aklıma.yani tüm devre düzgünse yazılımında sıkıntı var.onu da çözmek imkansız şemayı ticari sır olarak görüyorsanız programı paylaş da diyemeyiz
Hep meraktan

Furch

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 18 Ocak 2023, 14:57:24motor pozisyonu için geri dönüşü alıyorsunuzdur. o sinyalin çözülmesi ve kontrol sinyali çıkartmayı motor devri ile senkron  yapamazsanız motor rezonansa girip inlemeye ve dönmemeye başlar aşırı akım çeker hatta motor jeneratör gibi davranıp açık olan mosfete akım pompalar.en akılcı olasılık bu geliyor aklıma.yani tüm devre düzgünse yazılımında sıkıntı var.onu da çözmek imkansız şemayı ticari sır olarak görüyorsanız programı paylaş da diyemeyiz

sanırım sorun kodda, teker sabit konumda iken duty'i artırdıkça  A high ve B low aynı anda mosfet sinyali üretmesi gerekiyorken, B nin sinyali A dan çok fazla sonra geliyor ve bir şekilde dc bara overshoot oluyor

0M42

Rahat olun herkes kendi rızkını yer.