NA Optik sensoru NC olarak kullanma

Başlatan okay57, 22 Ocak 2023, 11:51:58

okay57

Merhaba arkadaşlar npn normalde açık optik sensör bu şekilde bağlansa normal kapalı şekilde kullanabilir miyim? Optik sensör malzeme görmediğinde yüke 24 volt uygulayacak gördüğünde ise iki girişi 24 volta olduğu için potansiyel fark 0 olduğunda yüke sıfır volt uygulanmış olacak ya da yaklaşık sıfır olacak.  Mumkun mü l?
Piyasada normalde kapalı optik sensör ya da reed sensör bulamıyoruz!


forsa1975

Amuda Kalkmasını beceremeyenler için alternatif resim.Sensore ışık düştüğünde ,kollektorden emetore akım geçişi olacak. Yük üzerindeki akım tamamen kesilecek mi? Sensörde ışık yokken R direncinden akan akım R direncini sürekli ısıtmaz mı?

Normal bağlantı yapıp ,çıkışında bir NPN transistor sürseniz daha iyi olmaz mı?

okay57

#2
Reed röle kullanacagiz aslinda silindirin hareketini durdurmak icin reed i valf selenoide giden hattin arasina koyacagiz. Trabsistorle yaparsak silindire yapisik kutu biraz buyuyecek acaba direncle cozmem mumkun ku diye dusundum. 3 kablolu sensor ile olursa reedle de olur sanirim

22 Ocak 2023, 15:11:51
Alıntı yapılan: forsa1975 - 22 Ocak 2023, 14:58:45Amuda Kalkmasını beceremeyenler için alternatif resim.Sensore ışık düştüğünde ,kollektorden emetore akım geçişi olacak. Yük üzerindeki akım tamamen kesilecek mi? Sensörde ışık yokken R direncinden akan akım R direncini sürekli ısıtmaz mı?

Normal bağlantı yapıp ,çıkışında bir NPN transistor sürseniz daha iyi olmaz mı?

amuda kalkmakta zorlaniyoruz da 😁

COM1

#3
Reed anahtar algılama yaptığında yük enerjisini kesen devre
NC ve NO kontağı olan reed röle stoktan?

https://m.n11.com/urun/reed-role-3-pin-reed-switch-60v-4w-manyetik-alan-anahtar-no-nc-15497815


okay57

3 uclu reedleri baglati yaparken hemen cami kiriliyor. Ustu malzeme kapli redd bulduk NA onda deneyecegiz teşekkürler

okay57

#5


Bu sekilde pull-up yapsam calisir mi yarin deneyecegim. Bir direncle bu isi cozersem reed ve direnc cok kucuk bir kutuya sığacak. Hatta direnci selenoid kapagina reedi de silindir kanalina.
COM1

#6
Paralel anahtarla yükü kısadevre ediyorsunuz. kesin çalışır :)  şaka değil. Tek mahsuru bu esnada 10ohm direnç üzerinden yüksek bir akım çekilmesidir.  Röle kontağı, sigorta, direnç ve güç kaynağı buna dayanır mı bilinmez

forsa1975

Bu dirençlere eziyet etmeyin. Yazıktır günahtır!

I=U/R 24/10=2.4 A

P = U*I 24*2.4=57.6 W

https://www.direnc.net/10r-50w-aluminyum-direnc

Bununla uğraşmaktansaCOM1 in verdiği devreyi kullan.


yas

Alıntı yapılan: okay57 - 22 Ocak 2023, 18:44:573 uclu reedleri baglati yaparken hemen cami kiriliyor. Ustu malzeme kapli redd bulduk NA onda deneyecegiz teşekkürler

@COM1 in önerilerini uygulasanız daha iyi sanki. İllaki sadece reed switch ile yapmak istiyorsanız NA yada NK durumunun ikisini de kullanmak istiyorsanız ve sağlam olmadığı için SPDT reed switch (üç uçlu) istemiyorsanız, Bulduğunuz reed switchten NA ve NK olmak üzere 2 adet yan yana kullanın. Eğer tekrar NPN çıkışlı sensöre dönecek olursanız yük akımınızı ve sensör modelini belirtin duruma göre alternatif bir önerim olabilir.

okay57

Maalesf Turkiyede Nc 2 bacak reed yok ama bugun bir seyler deneyecegim

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: okay57 - 23 Ocak 2023, 09:41:53Maalesf Turkiyede Nc 2 bacak reed yok ama bugun bir seyler deneyecegim

NO reed roleden NC reed role yapabilirsin. Yüz yıl arasan bulamayacağın bir teknik ile hemde 😆 ben yaptım oldu en azından.


3mm veya 5mm minik bir miknatisi reed rolenin bacak kısmına tutturun. Sürekli çekecektir.
Biraz daha büyük bir miktanatisi doğru yönde yaklastirinca kontak bırakacaktır.okay57


Sozuak

Asansörcülerin kat geçişlerini tespit etmek için kullandıkları bir yöntemdir. Buzdolaplarının kapı körüklerindeki uzun  yassı mıknatıslardan reed kontaklara uzunlamasına yapıştırırlar. Yanından büyük mıknatıs geçerken pals üretir.

okay57

Direncli devrede 10 100 ohmm direnc dayanmadi. 1k direncte valfin selenoidine yeterli gerilim gelmedi ve calismadi. Miknatista ise stabil sonuç alamadık Rize'de koydunuz mıknatısın durumuna göre çokça değişiklik oluyor. 14 milimetre rede mıknatısı çok uzaktan algılamasına rağmen redin üstüne mıknatıs yerleştirdiğimizde çokça yaklaştırmak gerekiyor her yerinde de algılamıyor. Sonuç olarak transistörle yapacağız ya da üç uçlu 7 çok hassas bir şekilde yerleştireceğiz kırmamak için.

asma

Merhaba
Aşağıdaki şekil 1 , oldukça basit bir uygulama:

   

Deneyebilirsiniz.

Diyotları, selenoid süreceğiniz için ekledim. Transistör seçimi size kalmış , özel değil , her yerde bulunanı yazdım.

Kolay gelsin.