LM2575 Regülatör sorunu

Başlatan flowchartx, 22 Ocak 2023, 16:43:15

flowchartx

LM2575 Switching regülatör kullanıyorum. Datasheete verilen devreyle 5V üretip MCU'yu besliyorum. Regülatörüde 24 smps ile besliyorum. Aynı zamanda bu smpse 5 tane mosfet bağlı. Mosfetlerin sinyal gönderdiği devreler triyak ve moclu bir devre ile lamba ve asenkron motorları aç kapa yapan bir sistem. Bu triyak ve moclu devreler tamamen ayrı bir kaynaktan besleniyor. Benim sorunum şu devreye enerji verdiğim zaman arada sırada regülatör patlıyor. Tahminimce peak voltajlarından oluyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim

~ENES~

Şema koyarsanız daha fazla yardimci olacak arkadaşlar olacaktır...

pwm.c

24v smps çıkışın regüleli değil mi? yüksek peak voltajı nereden gelecek? burada başka bir indüktif yük var mı?
Muhtemelen elindeki entegreler sahte. zaten orjinalini bulmak çok zor. eğer illaki yüksek voltajdan arızalandığını düşünüyorsan ozaman entegrenin LM2575HV kodlu yüksek voltaj girişli olanlarını dene.
Diğer olasılık ise girişe uygulanan ani gerilim arızaya neden oluyor. bunu önlemek için şemadaki gibi entegrenin besleme girişine seri olarak bir adet 3A diyot ve arkasına 1000uf kondansatör bağla.
Başka bir olasılık ise çıkıştan aşırı akım tüketen bir eleman vardır. entegrenin 1A sınırını zorlayıp bozulmasına neden oluyordur. bunun için bir koruma devresi daha eklenmesi gerekir.

örnek olarak 3A'lik LM2576 entegresi için yaptığım bazı uygulamalar:
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

flowchartx

#3
@pwm.c  Hocam cevap için teşekkürler. Çıkıştan fazla akım çekilse bile bu entegerenin akım protectionu yok mu? Yani entegre direkt patlıyor ortadan ikiye ayrılıyor. Muhtemelen girişteki voltaj aşırı yükseliyor. Dediğiniz gibi beslemede diyot var ama 1A. birde mosfetlerin şemasını ekliyorum.Burda optonun gndsi ortak değil aceleyle yanlış çizmişim.

Yani devrenin tasarımında bir hata olsa çok sık başıma gelirdi ama 20 devrede 2 tanesinde yaşıyorum bu olayı. Sahte olup olmadığını nasıl anlayabilirim bir testi var mı ?


22 Ocak 2023, 20:48:23
MCU'yu beslediğim devre sizin paylaştığınız 1. devrenin aynısı sadece girişteki diyot 1A

yas

Verdiğiniz şema tam olarak ne kadar uygulama şemanızla aynı bilmiyorum. Eğer optokuplörün 3 ve 4 pinleri bu şekilde bağlı ise iletime geçmeleri durumunda 24 voltu direkt kısa devre ediyor olabilir. Bu durum açılışta gerçekleşiyor anlık olarak güç kaynağından yüksek akım çekilmesine ve ardından normale döndüğünde spms in sıçrama yapmasına neden oluyor olabilir. Ama diğer bir ironide bu optokuplör bağlantısının mosfeti hiçbir şekilde anahtarlamayacak olması. Muhtemelen paylaşılan şemada hata var.

flowchartx

#5
on off olarak kullanıyorum hocam. Bir frekansta anahtarlama yapmıyorum. Şemanın ayrıntılı haliyle bir karşılaştırayım. GNDler tamamen ayrı birde parazit için kapasiteler ve mosfet için ters diyot var şuan çizemediğim için önceden çizdiğim bir şemayı paylaştım

rree

Soldan 1. diyottan sonra gnd 2.2k yük direnci 2200uF parelel bağla parazitlerden gerilim yükselmesini önler.