Arka arkaya iki dc dc buck converter kullanmak sağlıklı mı?

Başlatan papsukkal, 26 Ocak 2023, 02:09:54

papsukkal

Sot23-5 kılıfta üzerinde b12a yazan 1.8v referans voltajı ürettiğini zannettiğim bir component var. Switch Mode çalışıyor.
Bu komponentin üzerinde olduğu kartı da lm2596 modül ile çalıştırıyorum (Normalde ayni kart USB besleme alacak şekilde tasarlanmış). 2596 çıkış voltajı 4.8v a ayarlanmış iken iki defa b12a yandı.
İnternet araştırmalarım b12a nın NCP585 olduğunu söylüyor. Bu da 6.5v a kadar giriş voltajını destekliyor.
Sorum şu. İki Switch Mode buck converter peş peşe kullanılırsa çıkışlarında oluşan kaçak frekansların üst üste binerek 6.5v un üzerine çıkma olasılığı var mıdır?
5v için tasarlanmış bir devrenin 4.8v ta hasar alması neden olabilir?
Düşüncelerinizi paylaşır mısınız.

Erol YILMAZ

Modüldeki klon LM2596 yerine orjinaliyle deneyebilirsin.

ibocakir

Alıntı yapılan: papsukkal - 26 Ocak 2023, 02:09:54Sot23-5 kılıfta üzerinde b12a yazan 1.8v referans voltajı ürettiğini zannettiğim bir component var. Switch Mode çalışıyor.

b12a marking olan NCP585 olduğunu düşündüğünüz ürün switch mode değil LDO görünüyor. NCP585 olmayabilir mi? ya da neden switch mode olduğunu düşündünüz?

Ayrıca neden referans voltajı ürettiğini düşünüyorsunuz? Referans voltajı üretmek için bırakın switch mode olmasını, LDO kullanmak da mantıklı olmaz genelde. "Voltage Reference IC" tercih edilir.

Arka arkaya istediğiniz kadar DCDC switch mode regülatör ile tasarım yapabilirsiniz, sorun başka bir yerde olmalı.

6.5V'un üzerine çıkan transientlerin malzemeyi yaktığını düşünüyorsanız, bir tane daha feda etmeyi göze alarak skopta 6V'ta rising edge trigger ayarlayıp besleme aç/kapa ya da yükü aç/kapa testleri yapmanız gerekir.

papsukkal

LDO olabilir. Emin değilim. Video işlemci entegresine 3.3v besleme verilmiş aynı zamanda bu malzeme ile 1.8v verilmiş. Bundan dolayı referans olduğunu düşündüm. Kartın üzerindeki USB portundan bilgisayar ile beslediğimde sorun yok ama 2596 ile USB ye paralel beslediğimde sorun oluyor.
Dünkü çalışmada 2596 modülün çok gürültülü çalıştığını farkettim. HW613 modül ile değiştirdim beslemeyi. Şimdilik sorun yok. Sanırım gürültüden kaynaklı sıkıntı yaşadım.
Video işlemcisinin datasheetine ulaşamadım. Çin malı bir kart. Dolayısıyla biraz ezberden gidiyor.