Devredeki LCD Nedir

Başlatan wtrk, 16 Şubat 2023, 12:19:24

wtrk

Arkadaşlar merhaba. ELimizde bir şema var.Şemayı altta paylaşıyorum. Burada Ekranı ne seçeceğimizi bilemedim.
Cihazın yapılmışının videosunu izledim eleman herhalde elindeki ekranı değerlendirmiş.
Rotary encoder ile menülere girip değiştiriyor. Burada hangi ekran kullanılailbir destek olmanızı rica ediyorum.

Şemadaki LCD kısmının olduğu bölüm

Uygulama videosunda elemanın kulandığı LCD ekran.

NoBody Can Stop Me!!!!!

MC_Skywalker

Devredeki static 7 segment LCD.

1 COM tüm dijitlerde ortak olsada her dijitin segment kolları ayrı ayrı sürülür. Com ucuna 30-100Hz arası %50 - %50 kare dalga verilmeli.
Devre dışarında aldığı verileri shift ederek sürme işini yapıyor.

Eğer kare dalga vermeyi doğrudan DC verirseniv bir müddetsonra aşağıdaki gibi sonuçlar olu

FPGA ile yatığım deneme.

CPLD ile yaptığım deneme.

PIC basic denemelerim
https://etepic.com/index.php/topic,3678.msg34935.html#msg34935

Sozuak

Var mı bu lcd displaylerden piyasada.!

MC_Skywalker

Aliexpreste envai çeşidi mevcut.
PIC1937 ve şu https://tr.aliexpress.com/item/32770071469.html?gatewayAdapt=glo2tur LCD ile PIC basic kullanım denem yapmıştım ama ürün vb. yapmadım. termostat, timer yapamaya elverişli

bulut_01

türkiyede statik display satan yer yok sanırım
YENİLMEZ..

wtrk

Bunun yerine peki 128x64 displaylerden kullanılmaz mı yada başka birşey ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

serdararikan

Enerji tasarrufu gereken uygulamalar için ideal

Sozuak

Büyükler hoşuma gitti. Küçüklerden bende var da 3.5 dijit olanlardan, battal boy lcd olsaydı iyi olurdu. 7segment led display da var büyük. Eğerji tasarrufu açısından lcd iyi olurdu. Dışarıdan getirtmeye korkuyorum gümrükte kalırsa içime oturur zaten ucuz olmaz fiyatları da.

wtrk

Vİdeosu bu, eleman acaba yokluyktan mı bu ekranı kullandı yoksa gerçekten devre şemasındaki bu mu diye merak etmiştim.
NoBody Can Stop Me!!!!!

Sozuak

150mm civarı olsaydı iyiydi aslında. Büyük bir saat yapma hayalim vardı. Ledli olunca çok enerji harcıyor. Bunlar daha düşük tüketimli olurdu. Ya da lcd panelli yapmak lazım.

Led aydınlatma da olursa  duvarda hem saat hem iç dış ısı hem genel hava durumu vs gösterir.

Geçen bir proje vardı. Çift yönlü aynayı 40" civarı lcd monitörün önüne koymuş. Dışına da işlemeli güzel bir resim çerçevesi (yağlıboya tabloların kallavi altın varaklı işlemelilerinden). Duvara asıınca bildiğin ayna olarak kullanılıyor. LCD yi çalıştırınca arka  planda bilgi ekranı da oluyor. Oldukça güzel bir projeydi. En kritik şey aynası. Tanıdık camcı vardı. Böyle bir aynan var mı dedim. Evet parça var 55x70cm. Oh süper kaç para? 350 ye veririm. Almaya gittim tabi içime de kurt düştü bunlar başka tarafı ile dinliyor ya hadi dedim hayırlısı. O da ne dışı ayna gibi yarı geçirgen camlardan varmış. Bana onu diyormuş. Tabi hevesim kaçtı. Elli türlü anlattım sorgu odası yada psikolojik izleme odası aynası çift yönlü ayna. Bir tarafı ayna diğer tarafı geçirgen ayna diye. Bana gösterdiği ayna bile değil bildiğin içeriyi çok göstermeyen yarı yansıtmalı koyu renkli cam.

MC_Skywalker

Büyük 2 dijitli 7 segment LCDler ara ara Aliexpress te stışa çıkıyor.

Cam film ile normal/akrilik camı bu tarz aynaya dönüştürenler var. denemek gerek.

alikeskinkilic

adres bit pazarı ne kadar eski segment ekranlı şey varsa topla illaki bitane 1 com bağlantılı bulursun piyasada çok var ama aramak lazım hurdalardan 4 com lu olsa sana gönderirdim 2 tane özel yapım ama yazılımı ve donanımı komple değişmen gerekir.
Hep meraktan

Sozuak

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 16 Şubat 2023, 16:31:45Cam film ile normal/akrilik camı bu tarz aynaya dönüştürenler var. denemek gerek
Aynalı cam filmleri var ama denemedim hiç. Orijinal ayna olursa evde daha  güzel durur diye düşündüm. 1-2 mt alıp denemek lazım geçirgenliğini . Hatırlattığın için teşekkürler.