Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Proton hatası

Başlatan ACM, 23 Şubat 2023, 22:20:59

ACM

Alıntı yapılan: Hattusa - 25 Şubat 2023, 22:37:54win 10 ile sıkıntısız çalıştırıyorum, acaba yazdığınız kod ile alakalı bir sorun olabilir mi?
Win10 ile hiç açılmıyor bile program , küçük bir pencerede hata verip kapanıyor. İnternetten indirdiyseniz linkini paylaşabilirmisiniz rica etsem , büyük bir yükten kurtarırsınız , diğer arkadaşlardanda faydalanan olur belki.

Hattusa

protonun kendi sitesinden indirmiştim, indirilenler altında tüm dosyalar mevcut
https://protoncompiler.com/
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

yas

Alıntı yapılan: ACM - 25 Şubat 2023, 20:53:25Yas hocam IDE 2.0.1.2 , Compiler 3.5.5.3
Çok eski bir sürüm galiba 2012~2013 yıllarına ait. Bende bu versiyon yok maalesef.

Bende şuan 4.0.2.8 mevcut. İlk verdiğiniz örneği mesajınızdan kopyalayıp derledim hata verdi. Ama hatanın sebebi kopyalanan mesaj metni içerisinde görünmeyen ascii karakterlerin olmasıydı. Boşlukları silip kodu hiçbir şekilde değiştirmeden derlediğimde başarılı bir derleme yaptı. Program hafızadan 780 byte (%1,19), ram hafızadan 35 byte (%0,96) kullandı.

Device 18F46K80
Declare Xtal = 20
Dim SevArt As Word
Dim Seviye As Word
Dim Seviye2 As Word
Dim FareW As Word
Dim BEKLE1 As Word

main:
If SevArt>14 Then
    SevArt = 0
    If Seviye < Seviye2 Then
        If Seviye < Seviye2 - (FareW * 30) Then
            BEKLE1=BEKLE1 - 300
        ElseIf Seviye < Seviye2 - (FareW * 20) Then
            BEKLE1=BEKLE1 - 200
        ElseIf Seviye < Seviye2 - (FareW * 10) Then
            BEKLE1=BEKLE1 - 100
        EndIf
    EndIf
    If Seviye > Seviye2 Then
        If Seviye > Seviye2 - (FareW * 30) Then
            BEKLE1=BEKLE1 + 300       
        ElseIf Seviye > Seviye2 - (FareW * 20) Then
            BEKLE1=BEKLE1 + 200
        ElseIf Seviye > Seviye2 - (FareW * 10) Then
            BEKLE1=BEKLE1 + 100
        EndIf
    EndIf
EndIf
GoTo main

Lisanslı kullanıcı olduğum için proton adıma lisanslı. Yani kurulum esnasında ve derleme esnasında üretilen asm kodunun içerisine ismim ekleniyor. Bu sebeplerden dolayı kendi kurulum dosyamı paylaşamam. Lütfen anlayış gösterin. Ama önerim yeni proton şimdiki ismi positron u yeni versiyon ile kullanmak istiyorsanız ve trail sürümdeki mcu lar ihtiyacınızı görüyorsa onu kullanın. Mcu seçimi dışında hiçbir kısıtlaması yok.

İlave: Sizin örneğinizdeki iç içe dallanmaların kat kat fazlasını hatta bazı yerlerde string olarak karşılaştırmalı olarak kullanıyorum. Hiçbir sorun olmadı. Bir defasında dediğiniz uyarı vermişti. Sebebi ise değişkenlerin farklı banklara taşmasıydı. Ama bu uyarıyı verdiği halde derleme yaptı ve kod çalışmıştı. Daha önceki mesajlarda prosedür kullanmanızı önermiştim ama elinizdeki versiyonda bu destek gelişmiş olmayabilir.

ACM

Yas hocam verdiğiniz kodu denediğimde yine hata veriyor , resmini ekliyorum.

Sizi yeterince yorduk zaten , ben elseifleri kaldırarak çözdüm hatayı , bu konuda vakit harcamayalım isterseniz

Trial versiyonda 18F46K80 varmı bilmiyorum ama hiçde umudum yok.

Win10 ile kullanırım umuduyla Proton Studio Setup WIN 10 64 BITS versiyonu indirdim kurdum proton sitesinden , Hattusa arkadaş vermişti linki , çok iyi olacaktı çünki program işleri için xp ye geç diğerleri için win10 çok zor oluyor , oda hatalar vererek çalışıyor ama çalışıncada fare imleci dönüp duruyor devamlı birçok menünün üzerinde.

Yas hocam bu konulara vakıfsınız , 4 kişi 900 tl verip ortak alsak programı hepimizde kullanabiliyormuyuz sorun olmadan. Varsın asm de benim yerime alan arkadaşın ismi yazsın bana hex lazım diyelim.

yas

"Proton Studio Setup" yada "Positron Studio Setup" derleyici değil IDE programıdır.

Trial kurulumu buradan indirebilirsiniz. Yukarıda verilen forum linkleri dışında aşağıdaki adreslerden de örnek vs.. takip edilebilir. Protonu aldığınızda istediğiniz kadar bilgisayara kurup çalıştırabiliyorsunuz. Bununla ilgili bir sınırlama yok.

https://rosettamicro.com/
https://sites.google.com/view/rosetta-tech/home

Buradakilerde free olan mcu lar.
Alıntı Yap"FREE" 14-bit core Devices:
PIC16F84, PIC16F628, PIC16F628A, PIC16F877, PIC16F877A, PIC12F1552, PIC16F1614, and PIC16F1937

"FREE" 18F devices:
PIC18F13K50, PIC18F25K20, PIC18F25K22 PIC18F452, PIC18F45K20, and PIC18F46K20

"FREE" 16-bit devices:
PIC24EP128MC202, PIC24FJ64GA002, PIC24FJ64GA004, and dsPIC33FJ128GP802

ACM

900 TL (40 paund) verip alamıyorum programı , benim gibi arkadaşlar var ise birleşip alabilirmiyiz diye düşünüyorum. İstediğimiz kadar çoğaltıp kurabiliyorsak neden olmasın.

Yeni bir konu açıp ortak Proton almaya istekli arkadaşlar olurmu diye sorma fikrim var ama etik olurmu varmı bir sakıncası bilemiyorum.

Eğer buruda adminlerden "Olmaz" cevabı gelmez ise kanuyu açayım. 9 kişi birleşsek adam başı 100 tl ki gayet uygun bence. Ben öncü olmam payımı öder beklerim.

ACM

Sanırım destek gelmeyecek , neyse canım sağolsun ne yapalım.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

Neyine gerek senin son model araba , binip gitsene len takana.

gevv

ACM

Alıntı yapılan: gevv - 27 Şubat 2023, 22:53:30dosyalar (hex, asm, vb.) https://easyupload.io/obmn5e

Gevv hocam PP rar dosyası bozuk diyor.  22 kb lık bir dosyada ne olur çok merak etim doğrusu.

power20

İçinde asıl Link vardır:)

gevv

Alıntı yapılan: ACM - 28 Şubat 2023, 10:27:48Gevv hocam PP rar dosyası bozuk diyor.  22 kb lık bir dosyada ne olur çok merak etim doğrusu.

Hocam hex lazım yazmıştınız bende derledim asm, hex vb. ne varsa yükledim.

Winrar son sürümü yükleyin eski sürümlerin bazıları ile yeni sürümler arasında sorun oluyor

Link yok @COM1 hocam yazar tek başına programı geliştiriyor ve tek geçim kaynağı proton

Firma ile sorunlar oldu, yolları ayırdı büyük bir sağlık sorunu yaşadı şuan elinde bir yeni proton var.

ACM

Gevv hocam paylaştığım kod Protondaki hatayı tartışmak içindi , düzenleme yaparsam hatasız derletebiliyorum.

Bana hex lazım dediğim olay , yeni proton çıktı dosyalarında kullanıcının adını yazdırıyormuş , bana hex dosyasını çıkartsın varsın ad yazsın önemli değil anlamında idi.

İlgilenip derlemişsiniz teşekkür ederim.

Sizi bulmuşken sorayım burada , yeni bir konu açarak Protonu ortak alma teklifinde bulunmayı düşünmüştüm birkaç arkadaş ,  bir sakıncası olurmu ?

ilyas KAYA

Türkiye de temsilcisi olan hiçbir firmanın uygulamasını yasal olmayan bir şekilde kullanmayın başınıza iş açarsınız.

Eğer proton un temsilcisi var ise direk arayıp sorun çekinmeyin  :)

Ben Microsoft u arayıp kaçak kullanıyorum dedim. Bana ya indirimli verin yada kaçak kullanmaya devam edeceğim dedim mail attım. Onlarda sagolsunlar dönüş yaptılar ama kabul etmediler. 😂😂😂

Gerci şuan lisanslı kullanıyorum 😅

ACM

İlyas hocam lisanslı kullanalım verelim parasını alalım diyorum bende . Ama 9 kişi biraraya gelip alacağız fark bu.

Aramızdada bölüşürüz artık yazarda görmeyiversin bu durumu sanki hayır dese kullanılmıyormu. Hem buna kalkışan insanların bilsinki durumu  müsit olmadığı için yapıyordur , adı Tom du yanlış hatırlamıyorsam , buradanda büyük geçmiş oılsun dileriz , anlaşırız Tom ile.

İki tane kafadengi adam bulamadım an bu formda, yoksa koşup gideceğiz ufuklara

power20

@ACM,
9 rakamını  nasıl tespit ettiniz?
9 kişi bir araya gelip 1 tane almak yasal mı oluyor acaba?  Lisans şartları böyle midir?

Yoksa hüsn-ü zan mı ettiniz?
O zaman 900 kişi de  olabilir.   100 TL yerine maliyet 10 TL olur.