Arduino rpm meter sorunu

Başlatan 0M42, 03 Mart 2023, 11:18:05

0M42

Sensör çıkışı ile +5 volt arası 1k direnç ekledim son durum bu şekilde;

0M42

Bazen sabit bir devirde bir süre bekleyince rakamlardaki atlama duruyor devri 15 - 20 sn kadar sabit olarak gösteriyor.

Sonra yine anlık olarak atlama yapıp tekrar sabitleniyor. Ama bu çok nadir oluyor ve o ara devir ile oynarsam yine uzun atlamalar başlıyor.

mehmet

Öncelikle sensör gövdesini topraklayınız.
Ya da başka bir sensör ile değiştiriniz.
Nasıl bir sensör olur, bilemiyorum.

İkinci olarak benim istediğim noktaya
gelindi: Bir turda tek sinyal almak.
Böylece hassasiyet azalıyor.

Bunun için iki seçenek mevcut.
Biri sinyal sayısının artması.
İkincisi de; bir timer kesmesi ile
çalışan sayaç. Bu sayaç, harici kesmesi
ile devir hesabı yapacak ve sayacı
sıfırlayacak.

Mantığınızı yeniden oluşturun. Ayrıca
hassasiyet durumunuzu da düşünün.
Gerçekten yüzdelik hassasiyete ihtiyacınız
var mı?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

0M42

Yüzdelik hassasiyete kesinlikle ihtiyacım yok neden o şekilde yola çıktın diye sorarsanız aslında bende bilmiyorum kendiliğinden öyle gelişti gibi bir şey.

Daha önceki söylediğiniz bir turda bir den çok sinyal konusunu şimdi daha iyi anladım. Şu an bir sayıcı kodu üzerinde çalışıyorum öncelikle bir sayaç yapıp sonra o kod üzerinde değişikliğe giderek devir göstergesine dönüştürmeye çalışacağım.

Bilgimde çok kısıtlı daha dün bir bu gün iki o yüzden yazılımda ne isabetli mantık kurabiliyorum nede uygulamaya dökebiliyorum. Gelişmeleri buradan paylaşacağım ilginize çok teşekkür ederim.

Selahaddin ÇIRACI

Fikir olsun diye söylüyorum. Bu düzenek elimde olsaydı ben şöyle yapardım;
1 adet timer kurardım 1ms'lik.
1 tane de counter kurardım (pulse sayacak)
200 ms olunca counterdan aldığım değeri oranlayıp oran orantı kurarak rpm değerini hesaplardım. Yani bir saniye de 5 kere rpm ölçümü yapıp bu 5 değerin ortalamasını ekrana yazdırırdım. Bu sayede sapma çok daha az olurdu diye düşünüyorum. Tartım yaparkende benzer mantıkla atıyorum 10 adet ölçümün ortalaması ekrana yazdırılıyor. O yüzden tartıdan tam kilogramı okumak için biraz bekletmek gerekiyor ürünü.

0M42

Kafamda kurduğum mantık yazdığınıza benzer bir mantık yazdıklarınızı da dikkate alacağım Selehaddin bey teşekkür ederim