555 ile zamanlama

Başlatan ahmetbudak, 07 Mart 2023, 21:17:00

ahmetbudak

Herkese sağlıklı günler ve iyi çalışmalar dilerim.
Eklediğim resimde prensip şemasını verdiğim devrede butona basıp bıraktığım zaman devrede ayarını yapabildiğim sürece çıkışta yüksek seviye alabiliyorum ancak, benim amacım buton basılı kalsada ayarladığım süre sonunda çıkışın low seviyeye düşmesi. Bunu en efektif ve stabil nasıl sağlayabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Melih1802

PIC ile yapsak?

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Melih1802 - 07 Mart 2023, 21:32:58PIC ile yapsak?
Buton yerine pic aklıma geldi ama...

Böyle daha az masraflı olmaz mı?  :)

Z80

Reset butonuna gerek yok. 4. pini Vcc'ye bağlayın.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Z80 - 07 Mart 2023, 21:54:40

Reset butonuna gerek yok. 4. pini Vcc'ye bağlayın.

4. Pin zaten vcc de. Problem buton basılı kaldığı müddetçe  çıkışın belirlenen süre sonunda low seviyeye düşmemesi.

Z80

555 MMV işini görmüyorsa 74HC123 veya 74HC221 "one shot" entegreleri işini görür umarım. 

pwm.c

sanırım şöyle birşey istediniz:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Melih1802

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 07 Mart 2023, 21:44:22Buton yerine pic aklıma geldi ama...

Böyle daha az masraflı olmaz mı?  :)
Kaç tane yapılacak?

Mr.Thinking

Arkadaşın konusunu baltalamak istemem ama, bana da bir pinini hıgh veya low a(5V-0V) çektiğimde çıkışından genliği ayarlanabilir 1KHz kare dalga alabileceğim bir 555 topolojisi lazım.
ego=1/Knowledge

mehmet

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 08 Mart 2023, 08:53:58Arkadaşın konusunu baltalamak istemem ama, bana da bir pinini hıgh veya low a(5V-0V) çektiğimde çıkışından genliği ayarlanabilir 1KHz kare dalga alabileceğim bir 555 topolojisi lazım.
Çift diyotlu pwm devresinde, reset pini
ile kontrol yapabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr