EEG-EKG-EMG sinyallerinin 5 DC yükseltilmesi

Başlatan kudretuzuner, 08 Mart 2023, 17:12:52

Erol YILMAZ

Kudret hocam bu işlerde öncelikli olarak diferansiyel girişli ve yüksek giriş empedanslı amplifier kullanılıyor duyduğum kadarıyla.
Yani instrumentation amplifier... bu şartları sağlayan amfi çeşidi.

İkinci olarak bu amfi çıkışına low pass filtre konursa sinyaller baya anlamlı hale gelir diye düşünüyorum.

https://ez.analog.com/amplifiers/f/q-a/117304/using-the-ad8237-for-an-emg-circuit

Mr.Thinking

@kudretuzuner Ev tipi olsun ticari olsun her koşu bandının tutma kollarında bu devrenin propları ve konsolda da kit halinde devreleri olur. Tutununca avuç içinden kalp atışlarını ve nabzı ölçer. Birkaç tane olacaktı bende. Şema çıkarır size gönderirim. Ama görünüşlerinden aklımda kalan kadarı ile küçük alana sığdırılmış bayağı karmaşık kit devreler. Yeni modellerde ise dökme çipli kitler kullanılmaya başlandı. En büyük koşu bandı fabrikaları bile bunu başka bir üreticiye yaptırıp kendi cihazlarına entegre ediyorlar.
ego=1/Knowledge

kudretuzuner

Merhaba,
+1 mikrovolt ile -1 mikrovolt değerleri AD623 ve 741 ile volt seviyesine taşıdım. Şimdi sırada deriden medikal sensor problar ile bu sinyalleri alıp AD623 girmek olacak. simulasyonda sinyallerin sadece   artı eksi 1u ile 10u olacak şekilde dizayn ettim değişim oldu. Bundan sonrası kalibrasyon yapmak olacak.
https://www.youtube.com/watch?v=UlQJ_ZIZD9k
Amatör

Sozuak

EMG-EEG-EKG ölçümlerinde en önemli nokta devrenin beslemesinin ve data hattının  izole olmasıdır. Besleme kısmında DC/DC konvertörler olur. Data kısmında da optoküplör kullanılır. Ayrıca devrenin toprağı hiçbir şekilde sistem toprağına bağlanmamalı. İzolasyon olayına mutlaka uyun. Galvanik hiçbir bağlantı olmamalıdır.

kudretuzuner

Merhaba,
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Analog ile ilgili çalışmalarım çok yeni. Arşivimdeki eski çalışmalarımdan derleyip hazırladığım bir şemadır.
Bu çalışmam daha önce yapıp bitirdiğim bir projenin 2. etabıdır.555 ve ADC0804 birinci projenin devresinde mevcut. Ben sadece 741 den çıkacak 0-5 volt arası dc voltaj ile ilgileniyorum. Aşağıda krokisini verdiğim linkte görüleceği gibi medikal sensörleri kablo ile değil direk PCB üzerine tak çıkar şeklinde dizayn edeceğim ve alacağım 1u ve 20u arası değerleri (veya da fazla, bilemiyorum, klinik deneyler yapıp bulacağım)direk AD623 ün 2.ve 3. pinlerine gireceğim arada kablo olmayacak. kartta sadece AD623 LM741 ve ICL7660 smd tipleri kullanmayı düşünüyorum. Giriş voltajı olarak ta 4X1.5 v AA pil kullanmaktayım.(5v indiriyorum)
Medikal sinyal işleme apayrı bir konu onu biliyorum zaten o sinyalleri anlamlandırmak da uzmanlık işidir(nörolojiye girer) Ben ise mesleğim ile ilgili olarak sadece ŞAKAK kasının kasılması anında ürettiği elektriksel sinyalleri toplayıp 1.projedeki sisteme gireceğim. Daha detaylı bilgi arzu ederseniz özelden çok geniş bilgi verebilirim.(bazı linkler verdim bakabilirsiniz) Bu çalışmanın başka bir örneği yok. (en azından literatürde rastlamadım)
https://www.youtube.com/shorts/L6v7d3_kLJs
Amatör