PWM sinyali Low Pass Filtreden geçirilirse DAC gibi sabit DC gerilim oluşur mu?

Başlatan sedronjames, 09 Mart 2023, 17:14:41

sedronjames

sedronjames

forumdaşlar yazdığım mevzunun denemesini yaptım. PWM frekansımı 1000 hz olarak ayarladım. PWM çıkışına kaskat bağlı 2 adet alçak geçiren filtre koydum. 1k direnç ve 10uF kondansatör seçtim. kesme frekansı yaklaşık 16 hz ediyor. bu da dc bir çıkış elde etmem için yeter de artar bile. bir tane alçak geçiren filtre biraz ripple oluşturuyor. ancak ikincisini de ekleyince çok güzel süzüyor.
doğruluğunu test etmek için pwm sinyalini %50 olarak gönderiyorum. çıkış olarak tam 1.666 volt alıyorum(pwm çıkışım 3.3v). tabiki osiloskop ile dalgaları kontrol ettim. ölçü aleti de pwm çıkışını direkt olarak 1.666 volt ölçüyor.
bu keşif beni harici bir dac kullanmaktan kurtardı.
devamında 5 volta yükseltmek için bir opamp devresi de kuracağım. 0-5 volt arasında kontrol sağlayacağım.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: sedronjames - 17 Nisan 2024, 15:21:46forumdaşlar yazdığım mevzunun denemesini yaptım. PWM frekansımı 1000 hz olarak ayarladım. PWM çıkışına kaskat bağlı 2 adet alçak geçiren filtre koydum. 1k direnç ve 10uF kondansatör seçtim. kesme frekansı yaklaşık 16 hz ediyor. bu da dc bir çıkış elde etmem için yeter de artar bile. bir tane alçak geçiren filtre biraz ripple oluşturuyor. ancak ikincisini de ekleyince çok güzel süzüyor.
doğruluğunu test etmek için pwm sinyalini %50 olarak gönderiyorum. çıkış olarak tam 1.666 volt alıyorum(pwm çıkışım 3.3v). tabiki osiloskop ile dalgaları kontrol ettim. ölçü aleti de pwm çıkışını direkt olarak 1.666 volt ölçüyor.
bu keşif beni harici bir dac kullanmaktan kurtardı.
devamında 5 volta yükseltmek için bir opamp devresi de kuracağım. 0-5 volt arasında kontrol sağlayacağım.
LM331
ego=1/Knowledge

power20

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 17 Nisan 2024, 17:11:17LM331
LM331 Voltaj Frekans Çevirici Entegresi DIP-8 kılıftadır. 4V-40V arasında besleme gerilimi ile çalışmaktadır. LM331 Entegresinin saat frekansı 100kHz olup ..

burada voltajı frekansa çevirip napacağız entegre numarası başka olabilir mi?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sedronjames - 17 Nisan 2024, 15:21:46PWM frekansımı 1000 hz olarak ayarladım.

Mümkün olduğu kadar yüksek tutarsan filtrelemesi kolay olur,
Gerekirse yükselme/düşme zamanını da hızlandırabilirsin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 17 Nisan 2024, 17:59:01LM331 Voltaj Frekans Çevirici Entegresi DIP-8 kılıftadır. 4V-40V arasında besleme gerilimi ile çalışmaktadır. LM331 Entegresinin saat frekansı 100kHz olup ..

burada voltajı frekansa çevirip napacağız entegre numarası başka olabilir mi?
Datasheeti iyi incele. İngilizce biliyorsundur herhalde.
Sadece voltage to frekans değil.
Tam tersi olarakta kullanilabilir. 1Hz 100Khz arasıdır. Eksik bakiyor ve yaziyorsun
ego=1/Knowledge

asma

Eksik yazmayalım arkadaşlar.  :D

3v3 besleme ile pwm oluşturduktan sonra bu sinyali 5V a çıkartmak daha kolay değil mi?
Neden filtrelerden geçirip dc voltajı belirli oranda yükseltme yapalım ki?
Bir transistör ve iki direnç pwm sinyalini  uyguladığınız  besleme voltajına (tersleyerek) yükseltmiş olur.
Sonrasında filtre edilir , oldu bitti.
Çok basit şekilde 0-5V veya 0-10V olur.

Kolay gelsin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: asma - 17 Nisan 2024, 23:52:59Eksik yazmayalım arkadaşlar.  :D

3v3 besleme ile pwm oluşturduktan sonra bu sinyali 5V a çıkartmak daha kolay değil mi?
Bir transistör ve iki direnç pwm sinyalini  uyguladığınız  besleme voltajına (tersleyerek) yükseltmiş olur.

Kolay gelsin.

Sende eksik anlatmışsın. Elektronik kelimelerle anlatildiginda gıcık oluyorum. Madem buldun güzel bir fikir, sema çizip koyaydin ya. Bak benim geçmiş birçok iletime, hep cizimlerle doludur.
ego=1/Knowledge

sedronjames

Alıntı yapılan: asma - 17 Nisan 2024, 23:52:59Eksik yazmayalım arkadaşlar.  :D

Kolay gelsin.

filtre edip yükseltmek ile yükseltip filtre etmek arasında ne gibi bir fark var hocam?

sedronjames

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 17 Nisan 2024, 17:11:17LM331
hocam datasheete inceledim ancak tecrübesizim. bu yüzden tam anlayamadım. frekansa göre mi voltaj çıkışı veriyor yoksa sabit frekansta pwm'in doluluk oranına göre mi?

power20

Duty yerine  frekansı değişen pwm çıkışına bağlanarak dac gibi çıkış verecektir.  Duty ile orantılı DC çıkış verebilmesi için ek devre gerekli

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: sedronjames - 18 Nisan 2024, 09:25:44hocam datasheete inceledim ancak tecrübesizim. bu yüzden tam anlayamadım. frekansa göre mi voltaj çıkışı veriyor yoksa sabit frekansta pwm'in doluluk oranına göre mi?
Bu sorduğundan çok emin değilim. Frekans ı gerilime çeviriyor diyor ama datasheet in çoğunu okumalı. Ayrıca datashetteki frekans to voltage çevirme örnek devresinin altına hesaplama formülü de koymuşlar.
Pwm duty oranını değiştirerek te denemek gerek. Proteusta hemen denenebilir sanırım.

ego=1/Knowledge

sedronjames

@Mr.Thinking 2. attığın foto benim yaptığımın çok benzeri abi zaten. pwm girişine rc filtre koymuş sonra da yükseltmiş. ama lm331 duty cycle'a göre değil de frekansa göre çıkış veriyor sanırım. çünkü kullanım alanı olarak takometre örneği vermiş. gelen pulse'ların frekansına göre analog çıkış gerilimi veriyor diye anladım ben.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: sedronjames - 18 Nisan 2024, 13:40:42@Mr.Thinking 2. attığın foto benim yaptığımın çok benzeri abi zaten. pwm girişine rc filtre koymuş sonra da yükseltmiş. ama lm331 duty cycle'a göre değil de frekansa göre çıkış veriyor sanırım. çünkü kullanım alanı olarak takometre örneği vermiş. gelen pulse'ların frekansına göre analog çıkış gerilimi veriyor diye anladım ben.

Evet öyle. Ama sen puls saymayacaksın değil mi? preteusta bir dene bakalım. İşine yarasa kullanırsın. Yaramazsa yapacak tek şey ikinci devreyi kullanman.
ego=1/Knowledge