Kask içi mikrofon.

Başlatan muhittin_kaplan, 11 Mart 2023, 00:24:50

muhittin_kaplan

Selamlar.
Motosiklet kullanırken video  kaydı da yapıyorum. Ses kaydının düzgün olması için elimden gelen ne varsa yaptım.
Kapalı kaskın içinde hemen ağzımın yanına, biraz yanına piyasa malı yaka mikrofon yerleştirdim. Sünger kullandım. En son tüy aldım. Hala istediğim kaiteyi yakalayamadım.
Ya rüzgardan "pop" lar alıyorum, ya sesim çatlap çıkıyor.
Bu konuda önerileriniz nedir ? Kameram iki kanallı kayıt yapabiliyor, iki mik. taksam ? Sonra ses işleme programları ile işleme tabi tutsam falan ?

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

Andromeda

Boğaz mikrofonu gibi birşey lazım...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Andromeda - 11 Mart 2023, 10:39:27Boğaz mikrofonu gibi birşey lazım...

Boğaz mik olmaz ki. Ses kalitesinden muzdaribim. Çok gizli Askeri operasyona gitmeyeceğim? ;)

power20

Kayıt yapılacaksa sonradan zemin gürültüsü  ayıklanabilir. Daha da iyisi üzerine stüdyo ortamında başka bir ses eklenebilir. Film seslendirme işleri gibi.

gevv

@muhittin_kaplan hocam tüy sorunu çözmediyse  prof bir şeyler lazım ama onlarında çok etkili olacağını sanmam yanlış hatırlamıyorsam sizde müzik kulağı vardı  :) zor beğenirsiniz.

Gerçi kalite mikrofon denememişsiniz boya mikrofon + tüy ile sonuç daha iyi olabilir. En azından gürültü daha az olunca program ile en iyi seviyeye getirilebilir

( Bende Boya By-m1 var premplı orta halli bir cihaz. isterseniz göndereyim tüy takıp denersiniz )

Bence önce program ile gürültüyü en aza indirmeyi deneyin sonuca göre ilerlersiniz birde sesinizin çatlap çıkmasından bahsetmişsiniz onu program ile düzeltmek olmaz sanırım.

Audiocity ücretsiz arka plan gürültü kısma, silme diye arama yapınca bir çok video çıkıyor

muhittin_kaplan

Adobe nin ürünlerini kullanıyorum.
Premier Pro, afterEfec,audition
DeNoise, dePop gibi araçlar var. Denedim olmuyor.
youtube.com/@yolsakini kanalındaki (kiminse artik) son uzun videoda olduğu gibi bir çeşit araz mevcut.

gevv

Hocam göğsün biraz üzerine gırtlağa yakın yere sabitleyip veya bantlayıp deneyin tüy ile

Motor yok ki deneyem  :D

muhittin_kaplan

Fazla bir yakın mik. sanırım. Kaskın içine koymam lazım. Neredeyde dudağıma değmek üzere.Yerini değiştirebildiğim kadar değiştirdim ama yinede istediğim kalitede değil. BOYA marka mik almayı planlıyorum artık.
Bu arada Satılık Yamaha Tracer Var :D

Mucit23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Mart 2023, 00:59:34Bu arada Satılık Yamaha Tracer Var :D

2 Sene kullandım hoş çılgın motor  :)

kimlenbu

15 sene önce motorlar için interkom yapmaya çalıştığım sıralarda aynı dertten oldukça çektim. Sadece mikrofon, sünger vs kullanmak işe yaramaz, burada cihazın gürültü engelleme özelliği de devreye giriyor. Temiz ses için çok ciddi ar-ge gerekiyor. Misal benim cihazda etrafta bir korna sesi olduğunda diğer kullanıcının beynini delecek kadar güçlü ses gidiyordu. Rüzgar sesi, motorun sesi derken birden fazla mikron kullanmadan istediğiniz kaliteye ulaşmak çok zor. Bunu yapabilen güncel bir cihaz var mı hiç araştırmadım.

Mr.Thinking

Anahtar kelimeler:
VCA Techniques circuits
Audio Limiting Vs. Compression circuits
https://sound-au.com/articles/vca-techniques.html
ego=1/Knowledge