D199G7C yazan kristal kaç mhz dir?

Başlatan Mr.Thinking, 16 Mart 2023, 15:03:06

Mr.Thinking

Üzerinde D199G7C yazan kristal kaç mhz dir?
Tamir etmeye çalıştığım 3 faz bir motor sürücü cihazda hiç bir donanımsal sorun olmadığı halde motoru logaritmik olarak, gerektiğinden fazla hızlandırıyor.
Motor hızı, analog girişe uygulanan 0...5 volt dc gerilimle kontrol ediliyor.
fakat daha +1 voltta iken motoru gerekenden çok fazla hızlandırıyor. Analog gerilimi yükselttikçe de motor hızı logaritmik olarak uçacak hale geliyor.
İşlemcinin kristalinden şüphelendim. Galiba yazılım koşturma hızını birkaç kat katladı. Sebebi bu ise kristal bozuk demektir. Fakat kristalin üzerinde yazan rakamlardan google aramalarımda frekansa ulaşamdım.
Nedir bu kristalin frekansı ve arızanın sebebi düşündüğüm gibi olabilir mi?
Sağlam kart var onda bu sorunlar yok. Sağlam kart, girişine uygulanan dc gerilimle gerektiği şekilde hızlanıyor. dc giriş gerilimlerini her iki kartta da kontrol ettiğimde mcu girişine kadar aynı gerilimin girdiğini görüyorum. Fakat yazılımda ne oluyorsa çok fazla hızlı koşturuyor.
analog girişi aşağıdaki şekildedir.

kristal
ego=1/Knowledge

Sozuak

Kristalleri bir yer değiştirseydin, bence 19.97MHz

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 16:58:20Kristalleri bir yer değiştirseydin, bence 19.97MHz
Değiştirdim. Sorun kristalde değilmiş. Evet 19.97 MHz imiş. Osiloskopla ölçmek sonradan aklıma geldi.
Birde analog girişe 2 ye bölen bir gerilim bölücü yapıp denedim. İşe yaradı ama motor hızı logaritmik olarak arttığı için çok fazla işe yaramadı. 
ego=1/Knowledge

Sozuak

Bir yerlerde konfig için kullanılan jumper tipi lehim köprüsü yada hız bilgisini alan devrede bir hata olabilir mi!

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 17:30:38Bir yerlerde konfig için kullanılan jumper tipi lehim köprüsü yada hız bilgisini alan devrede bir hata olabilir mi!
Bakıyorum ama hala bir şey bulamadım. Fadosladığımda da sağlam kartla aynı değerleri okuyorum.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Bir prescaler/slope  ayarı  yada farklı besleme voltajı yada farklı motor tipi seçimi. Motor devir bilgisini nasıl alıyor,  Devrenin yada cihazın tipini  imkanlarını bilmediğimden farazi önerilerde bulunuyorum.

Bizde de birbirinin aynı iki santrifüj cihazı var . Biri 2000 deviri geçmiyor ama anakartları takas edince sağlam cihazın anakartı da 2000 deviri geçmiyor. Sürücü kısmı ayrı orayı kurcalayacağım.

Melih1802

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Mart 2023, 21:15:45Encoder var mı?
Yok.
Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 21:04:51Bir prescaler/slope  ayarı  yada farklı besleme voltajı yada farklı motor tipi seçimi. Motor devir bilgisini nasıl alıyor,  Devrenin yada cihazın tipini  imkanlarını bilmediğimden farazi önerilerde bulunuyorum.

Bizde de birbirinin aynı iki santrifüj cihazı var . Biri 2000 deviri geçmiyor ama anakartları takas edince sağlam cihazın anakartı da 2000 deviri geçmiyor. Sürücü kısmı ayrı orayı kurcalayacağım.
Mitsubishi E500 kullanıcı ayarları yapılıp ekranı sokulmuş. Yani parametreleri bilmiyor veya giremiyorum. Fakat cihazda ayarlar doğru gibi. 0-5/ 0-10V olarak kontrol tipi var ve girişler buna göre seçiliyor. 0-5V olduğu kesin. Bağlantı ona göre yapılmış ve 5volt olması gereken 10. Port ta 5 volt var. Bu da 0-5v gerilimle çalışacağını kanıtlar. Fakat hızlanmayi sanki cihaz 0-2 volta ayarlanmış gibi yapıyor. Yani 5 volt verince dönmesi gereken  hız icin 2 volt yeterli geliyor. Yani 5 volta ayarlı olmasına rağmen 2 voltta işi bitiriyor. Ama işlemci analog girişine gelen gerilim sağlam kartla aynı. Mcu nün içinde ne oluyorsa oluyor. Hız bilgisini koşu bandı ekranindan alıyor. Orada da sorun yok.
ego=1/Knowledge

Sozuak

E500 analog girişine gerilim bölücü koy madem ekranı yok.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 22:10:58E500 analog girişine gerilim bölücü koy madem ekranı yok.
Koydum. Yukarıda da yazmıştım.
Fakat tam işe yaramadı.
Logaritmik bir hızlanma var. Örneğin 0.5 voltta 1km hızda ise, 1 voltta 2 km hıza ulaşması gerekirken 4 km hıza ulaşıyor. Bu şekilde katlanarak bir hizlanma var. Bu da gerilim bölücünun tam işe yaramamasina neden oluyor. Fakat sağlam kartta; 0.5 voltta 1km ise 1 voltta 2km, 1.5voltta 3 km şeklinde doğru çalışıyor.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Peki sorun mil/km  farkından ortaya çıkıyor olabilir mi?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 22:38:48Peki sorun mil/km  farkından ortaya çıkıyor olabilir mi?
Evet ekrandan mil km seçimi yapılabiliyor ama o ayarda da hız farkı bu kadar belirgin olmuyor. Ve yine logaritmik bir sapmaya neden olmuyor.
ego=1/Knowledge

Sozuak

O zaman sürücü takası yapıp programlaması ile mi ilgili netleştirmek gerekebilir. Konsolda hız normal diyorsun ama banda çıkınca anormal.

16 Mart 2023, 22:46:45
Marka model ne bandın.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 22:46:14O zaman sürücü takası yapıp programlaması ile mi ilgili netleştirmek gerekebilir. Konsolda hız normal diyorsun ama banda çıkınca anormal.
Aynen öyle makine neredeyse normal olmayan, banti parçalayacak hızlara çıkıyor. Hemde 4.seviyede. maximum seviye ise 20. Oralara çıkarmak mümkün değil. Hemen acil stopa basıyorum.

16 Mart 2023, 22:50:42
Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 22:46:14O zaman sürücü takası yapıp programlaması ile mi ilgili netleştirmek gerekebilir. Konsolda hız normal diyorsun ama banda çıkınca anormal.

16 Mart 2023, 22:46:45
Marka model ne bandın.
Diesel 300
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Sürücü takası yaptım konsolda bir sorun yok. Bu sürücüyü sağlam makineye taktım onda da aynı sorunu yapıyor.
ego=1/Knowledge