D199G7C yazan kristal kaç mhz dir?

Başlatan Mr.Thinking, 16 Mart 2023, 15:03:06

Sozuak

Bildiğim bir model değil. Yalnız e500 beni de uğraştırmıştı başka bir tip cihazda. Rastgele alarm durumuna geçip kapatıyordu. ekran ve keypad olmadığından müdahale edememiştim. Kılavuzunda giriş ve çıkış oransal artar diyor.  0-5V girişi yerine 4-20mA girişine sinyali bir direnç yapısı ile dönüştürüp denesen . Orası için de ayrı bir eğri ayarı var gibi.  Evet manueline baktım 0-5(10) V girişi için ayrı, 4-20mA girişi için ayrı ayar parametresi var. Öteki girişten kumanda edersen  belki varsayılan ayarda işini görebilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 22:56:10Bildiğim bir model değil. Yalnız e500 beni de uğraştırmıştı başka bir tip cihazda. Rastgele alarm durumuna geçip kapatıyordu. ekran ve keypad olmadığından müdahale edememiştim. Kılavuzunda giriş ve çıkış oransal artar diyor.  0-5V girişi yerine 4-20mA girişine sinyali bir direnç yapısı ile dönüştürüp denesen . Orası için de ayrı bir eğri ayarı var gibi.  Evet manueline baktım 0-5(10) V girişi için ayrı, 4-20mA girişi için ayrı ayar parametresi var. Öteki girişten kumanda edersen  belki varsayılan ayarda işini görebilir.
Aslında ben 4-20mA girisne 0-5 volt veriyor olabilir miyim. Yada sürücü bunu böyle görüyor olabilirmi? 2 nulu klemense +0....5 volt ve 5 nolu klemense de gnd veriyorum.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Bağlantın doğru da parametreler bağımsız. Bir  gerilim-akım dönüştürücü network ile 4-20 girişini denesene.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Mart 2023, 23:05:02Bağlantın doğru da parametreler bağımsız. Bir  gerilim-akım dönüştürücü network ile 4-20 girişini denesene.
@Sozuak 
Aşağıdaki şekilde 0...+5 volt gerilimi 4...20mA e çeviren bir devre tasarlayıp sürücünün 4 nolu klemensine bağladım ama çalışmadı. Sürücünün parametrelerinden aktif edilmesi gerekiyor galiba. Şu an pasif durumda.
Denencek tüm olasılıkları denedim. Başka bir şey kalmadı gibi.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Neyse sürücünün ekranının siparişini verdim. Geldiğinde parametreleri bir kontrol edeceğim. Eğer sorun parametrelerde de değilse girişe mcu lu bir devre tasarlayacağım.
Konsoldan gelen 0...5 volt bilgisini mcu nun adc sine girip gerilime göre pwm üretip gerilim hız oranını tutturmaya çalışacağım. Aşağıdaki sürücü girişi zaten 3.derece gibi filtrelenmiş. Pwm işe yarar.
Pic12f675 veya 683 iş görür galiba.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

@Sozuak
Bu arada çok isabetli tespitlerin ve yönlendirmelerin için teşekkür etmediğimi fatkettim.
Teşekkür ederim.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Estağfurullah sorun yok.  Bir faydam olduysa ne mutlu. Benim de işlerden dolayı çok katkım olamıyor şu sıralar. 

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 17 Mart 2023, 11:35:40.... parametreleri bir kontrol edeceğim. Eğer sorun parametrelerde de değilse girişe mcu lu bir devre tasarlayacağım....

İlk resimdeki IC4 sanki eeprom ya parametreler orada saklıysa  ::op

Sozuak

Motor sürücünün kendi içinde, orada değildir. O kendi konsol parametrelerini tutuyor,  kullanıcı programları, bakım hatırlatıcısı vs.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mehmet - 18 Mart 2023, 07:14:33Hız veya devir bilgisi nasıl geliyor?
Hız veya devir bilgisi gelmiyor. Kara düzen dönüyor.   Sonuç olarak mono faz  220 volt girişli 3 faz bir asenkron motor sürücü. BLDC sürücü değil yani.
Ama gözle anlayabiliyorsun 2 makineden birinin ayarlanandan hızlı döndüğünü. Çok belirgin bir fark var.
Örneğin bantın üzerine çıkıp start verdiğinde 1. seviye hızda başlıyor ve yavaş tempo yürüme hızında dönüyor.
Fakat bu sürücünün çalıştığı banta çıkıp start yaptığında 1.seviyede neredeyse koşma hızında başlıyor.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Koşu bantlarında genelde volan üzerinde bir mıknatıs ve karşılığında şasi üzerinde bir reed switch olur. Daha gelişmiş devir sayma tekniklerine ihtiyaç duyacak kadar hassas bir işi yapılmıyor  en profesyonel olanlarında  bile. Eforlu ekg sistemlerinin ve  pro fitness koşu bandlarında  başka yöntem görmedim. Çok tozlu bir ortam olduğundan optik uygulanmaz. Enkoder'e de gerek yok maliyeti gereksiz arttırır. Bazılarında ise hiçbir sistem olmaz motor sürücüye yollanan bilgi(analog voltaj)  ve motor çalışma frekansı stabil tutulunca pek sorun olmuyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 18 Mart 2023, 14:38:53Koşu bantlarında genelde volan üzerinde bir mıknatıs ve karşılığında şasi üzerinde bir reed switch olur. Daha gelişmiş devir sayma tekniklerine ihtiyaç duyacak kadar hassas bir işi yapılmıyor  en profesyonel olanlarında  bile. Eforlu ekg sistemlerinin ve  pro fitness koşu bandlarında  başka yöntem görmedim. Çok tozlu bir ortam olduğundan optik uygulanmaz. Enkoder'e de gerek yok maliyeti gereksiz arttırır. Bazılarında ise hiçbir sistem olmaz motor sürücüye yollanan bilgi(analog voltaj)  ve motor çalışma frekansı stabil tutulunca pek sorun olmuyor.
Profitness tamiri yapıyor musunuz?
ego=1/Knowledge

Sozuak

Profitness derken profesyonel modelleri kastettim. Medikal amaçlı cihazlarla uğraşıyoruz daha çok,  ev tipi yada spor salonu tipi  nadiren tanıyanlar refere oluyor öyle bakıyoruz. Yılda 5-10 adet gibi, çok fazla değil.

Mr.Thinking

Sorun parametrelerden çıktı. Ekran geldi ve sağlam makineden parametreleri kopyalayıp arızalı makineye yüklediğimde sorun çözüldü. Hiç bir müdahale olmadan parametreler nasıl değişir aklım almadı.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
ego=1/Knowledge