Oyun makinesinin ana kartı işlemcisinde hiç hareket yok.

Başlatan istek61, 21 Mart 2023, 01:53:18

istek61

Merhaba,
elimde air hockey oyun makinesinin kartı var.

güç kaynagındaki düşük voltajdan sonra ana kart arızaya düştü.
12v verdiğimizde anakarta 5v eşit dağılıyor ama hiç tepki vermiyor.

üzerinde iki tane işlemci var.
biri "oki L2240 5022AO2J" bu chipsetle ilgili hiçbir kaynağa ulaşamadım. çok garip
diğerinde oyunun yazılımı yüklü olan STC11F48XE

işlemcilerin kristallerini ve kondanstörlerini değiştirdim hiçbirşey olmadı.
soketlerdeki tüm entegreleri set set çıkardım yine hiçbirşey olmadı.
npn ve pnp transistörleri anakart üstünde test ettim temiz gözüküyorlardı.
büyük kondanstörler sağlam bitek küçükleri test edemedim.

12v hattına ark yaptığımda bikaç kere ses entegresinden kısa süreli müzik geldi.
üzerinde direkt 5v girişi de var ona 5v verince de tüm ışıklar yanıyor ama hareket etmiyor. entegrelere baktığımda 5v yerine 2 - 3v geldiğini görüyorum.

STC11F48XE nin yanındaki kırmızı ledi hiç yakamadım. acaba o entegrede mi bir bozukluk var.
bu işlemcileri nasıl test edebilirim. siz nelerden şüphelenirdiniz ?

birde hoparlörden sürekli pıt pıt pıt ses geliyor.
sanki küçük kondanstörlerden biri kısadevre yapıyor gibi.
herşeyide ölçtüm kısa devrede yok

Meraklı Acemi

Sozuak

Kısadevre uzun hatların ucunda olduğunda ve hatlar da ince ise gerilim düşümü uzak uçlarda olabiliyor.  Öncelikle kısadevre durumunu bulup voltajların olması gereken değerde olmasını sağlayın.

istek61

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Mart 2023, 10:25:05Kısadevre uzun hatların ucunda olduğunda ve hatlar da ince ise gerilim düşümü uzak uçlarda olabiliyor.  Öncelikle kısadevre durumunu bulup voltajların olması gereken değerde olmasını sağlayın.

dediğinize de dikkat edeceğim.
kondansatörleri aldım akşam değişeceğim.
piyasada 22 mhz kristal bulamadım. 20 taktım ama bir şey değişmedi.
akşam yeniden tüm devreyi gezeceğim :)
Meraklı Acemi

Sozuak

Islemci 5 volt ile calisiyorsa kristal salinim yaptiginda uclarinda saseye gore 2.5 volt civari voltaj varsa normal gorevini yapiyordur

Kristali degerinde takman genelde onemlidir. Cihazin tasarimina gore bolunen frekanslar orantili olmazsa duzgun calismaz.

Tüm kondansatorlerden once gerekiyorsa ttl elemanlarinin besleme uclarini hassas yan keski ile devreden ayir sonra uzerinden lehimlersin

istek61

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Mart 2023, 13:12:43Islemci 5 volt ile calisiyorsa kristal salinim yaptiginda uclarinda saseye gore 2.5 volt civari voltaj varsa normal gorevini yapiyordur

Kristali degerinde takman genelde onemlidir. Cihazin tasarimina gore bolunen frekanslar orantili olmazsa duzgun calismaz.

Tüm kondansatorlerden once gerekiyorsa ttl elemanlarinin besleme uclarini hassas yan keski ile devreden ayir sonra uzerinden lehimlersin

ttl elemanları dediğiniz şu küçük entegreler mi ?
Meraklı Acemi

Sozuak

74 serisi olanlar, soketlileri söküp denersiniz. Lehimli olanların da vcc uçlarını  pcb ye yakın kesip biraz havaya kaldırın değmesin öyle bakın. Sağlam olanı üstünden lehimleyin.

istek61

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Mart 2023, 17:58:4174 serisi olanlar, soketlileri söküp denersiniz. Lehimli olanların da vcc uçlarını  pcb ye yakın kesip biraz havaya kaldırın değmesin öyle bakın. Sağlam olanı üstünden lehimleyin.

kondansatörleri değiştirdim ama hiçbir şey değişmedi.
20 mhz kristali çıkardım eski 22 mhz olan kristali taktım ve dediğiniz gibi ölçtüm

stc entegrenin olduğu kristal 1.6v değer veriyor.
oki entegrenin kristali 2.5v değer veriyor.

sanırım bu kristal bozuk. sistemi de bu entegrenin açtığını düşünüyorum. onun için bu kristali bulmaya çalışacağım eğer olmazsa dediğiniz gibi diğer entegrelerin ayağını keseceğim
Meraklı Acemi

mehmet

Alıntı yapılan: istek61 - 21 Mart 2023, 19:38:16stc entegrenin olduğu kristal 1.6v değer veriyor.
oki entegrenin kristali 2.5v değer veriyor.
STC 3,3V ile çalışıyorsa?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

triyak

5 voltu nerden veriyorsunuz? besleme akımı yeterli gelmiyor olabilir mi? besleme akımlarını ölçün? Eski bir alet belli ki üzerindeki kondansatorler kurumuş olabilir.
Kartın beslemesi trafolu mu yoksa smps mi?

Sozuak

istek61

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Mart 2023, 20:55:04STC için ekteki pdf dökümanının 69 sayfasında 3.6-2.1 V diyor.

https://www.stcmicro.com/datasheet/STC11F-10Fxx-en.pdf

siz L versiyonuna bakıyorsunuz.

STC11F48XE 5.5 - 3.7v yazıyor.
besleme 7805 ile yapılıyor voltajlar temiz bir şekilde tüm entegrelere dagılıyor.

21 Mart 2023, 21:20:01
Alıntı yapılan: mehmet - 21 Mart 2023, 19:58:51STC 3,3V ile çalışıyorsa?

entegrelere 5v dağılıyor.

oki entegresinin kristalini kontrol ettigimde 2.5v geliyor.
ama stc 1.5 gibi çıkıyor
evdeki tüm hurda çalışan cihazları açtım bitane 22 mhz kristal çıkmadıki kontrol edeyim :) 12 - 24 - 27 mhz kristallere denk geldim elimde 20 mhz de var ama 22 piyasada yok. internetten sipariş verecegim

21 Mart 2023, 21:21:04
Alıntı yapılan: wanted0035 - 21 Mart 2023, 20:27:035 voltu nerden veriyorsunuz? besleme akımı yeterli gelmiyor olabilir mi? besleme akımlarını ölçün? Eski bir alet belli ki üzerindeki kondansatorler kurumuş olabilir.
Kartın beslemesi trafolu mu yoksa smps mi?

12v u 2 adet 7805 den alıyor 5v olarak karta dağıtıyor.
Meraklı Acemi

Sozuak

20MHz ile deneyin. Uçlarında 2.5 V görürseniz kristal bozuk, değilse işlemci bozuk. Sorun stc de ise aynısından yoksa kart artık emekliye ayrılabilir demektir büyük ihtimal.

istek61

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Mart 2023, 21:33:2420MHz ile deneyin. Uçlarında 2.5 V görürseniz kristal bozuk, değilse işlemci bozuk. Sorun stc de ise aynısından yoksa kart artık emekliye ayrılabilir demektir büyük ihtimal.

ne yapıyorsam olmuyor. yeni bir kristal bir ihtimal çalıştırır mı bilmiyorum? kristali çıkarıp ölçtüğüm de de 1.59 volt alıyorum.

STC11F48XE bu çipin başka bir makineden aynısını bulsam epromunu garantili kopyalayabilecek bir yer var mı ?
Meraklı Acemi

gevv

Alıntı Yapgüç kaynagındaki düşük voltajdan sonra ana kart arızaya düştü.
12v verdiğimizde anakarta 5v eşit dağılıyor ama hiç tepki vermiyor. 

Bundan sonra iş kristale nasıl geldi anlamadım bence denemeler ile arızayı daha da büyüttünüz

Sozuak

Muhtemelen korumalidir. 8051 uyumlu bir islemci. Uygun programlayici olan bir yerde okutmayi deneyin. Eleman arizali ise zaten yapacak birsey yok.