Elektrik motorunun çalış çalışmadığını nasıl anlarım?

Başlatan werdan, 23 Mart 2023, 22:06:37

werdan

Merhaba üstatlar bir projede 14 farklı güçte ve türde motor var ve bunların çalışıp çalışmadığını anlamak için harici olarak ayrı ayrı sensörler ekleyip veri toplamam gerekli nasıl bir yol izleyebilirim
Saygılarımla Hayırlı Forumlar

yas

Benim önerim optik yöntemle rotor haraketini takip etmek.

Mr.Thinking

Mekanik olarak dönüp dönmediklerini de anlaman gerekiyor mu? Eğer gerekmiyorsa bir fazlarını ayrı ayrı toroidal akım trafolarından geçirerek çekilen akım verilerini toplayıp analiz edebilirsin. 
edit:
Şimdi aklıma geldi:
Motorun faz kablosuna gücüne göre yeterli oranda bakır tel sarılsa, fazda akım(elektron) hareketi olduğunda sardığımız bu telin iki ucundan akım verisi okuyacak kadar indükleme sağlanabilir mi acaba? Eğer sağlanırsa en azından  bir akış olduğunu öğrenebilirsin. Hem de çok ucuza
ego=1/Knowledge

Sozuak

Motorların tipleri ne güçleri ne kullanıldıkları yerlerin fiziki durumu ne bilgi vermeden birşey elde etmek zor. Mantıken kendinizi  soru sorduğunuz kişilerin yerine koyun ve düşünün acaba yeterli ön bilgileri verdim mi!

ilyas KAYA

14 farklı güç ve türde dediğine göre belirli bir motor yok. Öyle ise bu motorların hareket edip etmediğine karar vermek için motorun yaptığı işe bakılır. Mekanik bir noktaya yada motor rotorunq encoder koyabilirsiniz. Ucuz olsun isterseniz bitane minik oyuncak motorunu dönen herhangi bir aksama bağlayarak mini jeneratör olarak kullanıp bundan da ne kadar hızlı döndüğü bilgisine linear ve analog olarak dönüş alabilirsiniz.
Böylece akımı,  voltajı,  yönü,  tipinin hic bir önemi kalmayacaktır.

Motor montajı yapmak zor gelir ise 1 tane minik miknatis ve 1 tane hall effect sensor ile devirde olcebilirsiniz.

werdan

Motorun çalışıp çalışmadığı verisi yeterli benim için motorlar arasında su pompasıda olduğu için mil gömülü oluyor bu yüzden milden bir veri alamıyorum
1-Faz kısmından akım okuması seçeneği var fakat montaj yapacağım firma mümkün olduğu kadar hatta müdahale olmamasını tercih ediyor.
2-Reed switchler denedim farklı boyutlarda ondadada küçük güçtekiler motorlar switchi iletime geçirmiyor
3-titreşim sensörü denedim aynı şekilde oda küçük motorlarda çıktı alamıyorum

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: werdan - 24 Mart 2023, 12:26:45Motorun çalışıp çalışmadığı verisi yeterli benim için motorlar arasında su pompasıda olduğu için mil gömülü oluyor bu yüzden milden bir veri alamıyorum
1-Faz kısmından akım okuması seçeneği var fakat montaj yapacağım firma mümkün olduğu kadar hatta müdahale olmamasını tercih ediyor.
2-Reed switchler denedim farklı boyutlarda ondadada küçük güçtekiler motorlar switchi iletime geçirmiyor
3-titreşim sensörü denedim aynı şekilde oda küçük motorlarda çıktı alamıyorum

Su pompasinda yaptığı iş suyu basmak olduğu için suyun akışını boru üstünden olcebilirsin. Kapasitif sensor yada debimetre ile de kontrol edebilirsiniz.

Akim okumak yine en kestirme yol .

werdan

boruya müdahala etmektense abi akıma müdahale edeyim :) en iyisi akım okumak gibi peki burda motorların güçleri 500w den 5kw ya kadar değiştiği için hepsi için aynı akım sensörü ve devreyi kullanabilir miyim yani 500mA de 22A de okumam gerekiyor bununla ilgili aynı akım trafosunu hepsinden kullanamam sanırım

ilyas KAYA

Siz akim trafosu kullanacaksınız. Sadece kablonun etrafında bir halka olacak o kadar. 100ma den sonrasına motor akim çekiyor diyebilirsiniz yukarısı çok da önemli degil.

https://www.f1depo.com/urun/sct-013-0-30a-akim-sensoru

Bu 30amper 100amper olani da var.  Analog olarak geri dönüş yapıyor.

Mr.Thinking

Faz kablosuna tel sarma işini bir deneyin...
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Şu videodakini bir denemek gerek. Amaç sadece motorda enerji olup olmadığını öğrenmek. O tel sargı, motor kablosuna yapılacak. Ledden de bilgi alınacak. Sistemin kablo donanımının ortak nötr olup fazları anahtarlayan bir sistem olması durumunda işe yarar. 3 faz motorlarda zaten sorun yok. çalışır.
Bu bilgiyi ne kadar uzak mesafeye ileteceksin?
Eğer mesafe çok uzaksa gerilim yükseltici  devre eklemelisin. Bu sensörü koyduğun yere de bir adaptör bağlamalısın. Bunları söylememe gerek yok herhalde.
https://www.youtube.com/watch?v=JbwVtRDfvtU
ego=1/Knowledge

132kHz

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 24 Mart 2023, 17:15:58Faz kablosuna tel sarma işini bir deneyin...

nuve olmadan ne kadar verim alinabilir ki 5 amper akim trafolarinin cok da pahali olmamasi gerek 5a bir akim trafosu dogrultulup bir direncten gecirilip (burden rezistor diye gecer hesabi) bir opamp ile sinyali yukseterek yuksek kazanc ie doyumda calisacak 1-0 cikti verecek basit bir devre kurulabilir ama denemek lazim tam bir devre veremiyorum

tabi bir yol da su olabilir bu motorlari ne anahtarliyor bir kontaktor kullaniliyor varsayiyorum bu durumda kontaktorun cikisindan voltajokumasi da yapilabilir (ama otorun aizali olmasi durumu kontrol edilmek isteniyosa yanis sonuc verebilir tabi)

132kHz

Alıntı yapılan: 132kHz - 24 Mart 2023, 23:23:03nuve olmadan ne kadar verim alinabilir ki 5 amper akim trafolarinin cok da pahali olmamasi gerek 5a bir akim trafosu dogrultulup bir direncten gecirilip (burden rezistor diye gecer hesabi) bir opamp ile sinyali yukseterek yuksek kazanc ie doyumda calisacak 1-0 cikti verecek basit bir devre kurulabilir ama denemek lazim tam bir devre veremiyorum

tabi bir yol da su olabilir bu motorlari ne anahtarliyor bir kontaktor kullaniliyor varsayiyorum bu durumda kontaktorun cikisindan voltajokumasi da yapilabilir (ama otorun aizali olmasi durumu kontrol edilmek isteniyosa yanis sonuc verebilir tabi)

dikkatimden kacmis 22 ampere kadar gecebildiginden bahsediliyor bu durumda 0-5 a akim trafosu nasil davranir hasar alir mi yoksa sadece doyuma mi gider

werdan

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 24 Mart 2023, 22:29:48Şu videodakini bir denemek gerek. Amaç sadece motorda enerji olup olmadığını öğrenmek. O tel sargı, motor kablosuna yapılacak. Ledden de bilgi alınacak. Sistemin kablo donanımının ortak nötr olup fazları anahtarlayan bir sistem olması durumunda işe yarar. 3 faz motorlarda zaten sorun yok. çalışır.
Bu bilgiyi ne kadar uzak mesafeye ileteceksin?
Eğer mesafe çok uzaksa gerilim yükseltici  devre eklemelisin. Bu sensörü koyduğun yere de bir adaptör bağlamalısın. Bunları söylememe gerek yok herhalde.
https://www.youtube.com/watch?v=JbwVtRDfvtU

mesafe sanırım 20 metreye çıkabilir 1-0 verisi geleceği için 5V hat yeterli olur sanırım

werdan

Alıntı yapılan: 132kHz - 24 Mart 2023, 23:23:03nuve olmadan ne kadar verim alinabilir ki 5 amper akim trafolarinin cok da pahali olmamasi gerek 5a bir akim trafosu dogrultulup bir direncten gecirilip (burden rezistor diye gecer hesabi) bir opamp ile sinyali yukseterek yuksek kazanc ie doyumda calisacak 1-0 cikti verecek basit bir devre kurulabilir ama denemek lazim tam bir devre veremiyorum

tabi bir yol da su olabilir bu motorlari ne anahtarliyor bir kontaktor kullaniliyor varsayiyorum bu durumda kontaktorun cikisindan voltaj okumasi da yapilabilir (ama otorun aizali olmasi durumu kontrol edilmek isteniyosa yanlis sonuc verebilir tabi)

Tam olarak motorun arızalı olması durumunu kontrol edeceğim doğrudur :) evet borularda hep su olacağı için ordan problem olabilir. Kontaktör uçları kontrol edeyim orası mantıklı geldi ama benim düşüncem çünkü bazı motorlar kombi içinde olduğu için olabildiğince montajı kolay bir yol izlemeliyim diye düşünüyorum adx335 analog ivme sensörünü motorun üstüne yapıştırıp titreşimden gelen veriyi opampa girip 1-0 verisine çevirip okuma yapsam fazla pahalı bir çözüm olur gibi geldi