Değişik bir gate sürme tekniği.

Başlatan Mr.Thinking, 25 Mart 2023, 19:06:10

Mr.Thinking

Aşağıdaki devre yıllardır sorunsuz çalışıyormuş.
Peki bu devredeki her biri 5 watt olan R2-R3-R4-R5 in görevi nedir? Tasarımcı bunu neden böyle yapmış olabilir. Anlam vermeye çalışıyorum. Neden totemle veya bir gate sürücü entegre ile sürmemiş olabilir? Bir sürü gate sürme tekniği var yani.
ego=1/Knowledge

power20

Belki maliyeti düşürmek için bu absürt yöntem tercih edilmiştir.  Dirençlerin gereksiz ısınması bir sorun teşkil etmemiş.
Geyt kapasitörü hızlıca dolup boşalabilmesi için güçlü düşük dirençler kullanılmış
Eşdeğer olarak
R2 R3 yerine 1 adet 5W 156 Ohm takılabilir.
R4 -R5 yerine 1 adet  240 ohm 3W takılabilir.

24V besleme geyt için fazla görünüyor.
Şemada unutulan bir zener diyod olabilir mi? Geyte paralel olması lazım 12V zener?

Güç mosetinin layıkıyla sürülebilmesi  için geyt kapasitesi  hızlıca doldurulmalı ve boşaltılabilmelidir.  Tam kare dalga uygulanması beklenir.
Bu yapılmazsa anahtarlama kayıpları artacak ısınma olacaktır.
İyi sürme işlemi düşük empedanslı sürücüyle olur.

Genelde push-pull benzeri yapı kullanılır:

Erol YILMAZ

Yıllardır sorunsuz çalışıyorsa ilgili müşterinin VALIDATION'ndan geçmiş demektir yalnız her müşteri için ayrı ayrı VALIDATION yapmak gerekir.
Çünkü tasarımcının kriter testi olan VERIFICATION'dan kaçmış bi tasarımdır.

Mosfet gate'i sürülmek için genel manada Vgs =+12v, kapanmak için de Vgs=0 V'a ihtiyaç duyar.

Vgs> 16v bence gate açısından tehlikeli olmaya başlamıştır.
Ayrıca Vgs>0 oluyorsa kapanmama ihtimali vardır.

Gate gerilimi dc şartlarda çok kolay sürülüyor gibi olsa da, PWM şartlarında bu pini sağlamca tutmak gerekir.

Dolayısı ile COM1 in bahsettiği gibi push pull bir drive yapısı + Vgs arasına zener diyot güvenilir ve tasarımcının kriterlerine uygun bir tasarımdır.

Gönderdiğiniz pull-up lı ve gate için hangi amaçların hedeflendiği belli olmayan sürücü, tavsiye edilebilecek, acaba olur mu? diye incelenecek nitelikte bir sürücü değil.

Daha çok "Ben yaptım oldu" sınıfında bir tasarıma benziyor :)

Mr.Thinking

Peki bu devrede mosfet r2- ve r3 üzerinden sürekli iletimde olmuyor mu? Pwm kesime mi götürüp tekrar bırakıyor.
ego=1/Knowledge

mg1980

@COM1  hocam, p kanal mosfet sürmede bu şema nasıl olmalıdır...

Mr.Thinking

Bir üstat şemadaki bir hatayı bulmamı sağladı. Mosfetin gate i bdx53 ün emiterinde olacak.
Bu durumda yaptığınız yorumlarda bir değişiklik olur  mu?
ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

Gate BDX53 ün emiterinde olur ise çok daha mantıklı olur.

Bjt sürülünce 24v gerilim dirençlerle bölünerek 12V,
Bırakılınca da dirençler ile şaseye çekilir.
Bu şekli ile CMOS öncesi dönemde NMOS ile yapılan tasarımlar geldi aklıma.
Hızı arttırmak için akımı arttırmak yani dirençleri küçültmek gerekir.
Bu da güç tüketimini arttırır imiş...

Bu haliyle daha çalışır görünsede Güncel çözüm COM1'in belirttiği gibi.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 26 Mart 2023, 15:28:04Gate BDX53 ün emiterinde olur ise çok daha mantıklı olur.

Bjt sürülünce 24v gerilim dirençlerle bölünerek 12V,
Bırakılınca da dirençler ile şaseye çekilir.
Bu şekli ile CMOS öncesi dönemde NMOS ile yapılan tasarımlar geldi aklıma.
Hızı arttırmak için akımı arttırmak yani dirençleri küçültmek gerekir.
Bu da güç tüketimini arttırır imiş...

Bu haliyle daha çalışır görünsede Güncel çözüm COM1'in belirttiği gibi.
Peki mosfeti push pull tekniği ile sürmek için 7812 çıkışını mı kullanayım yoksa başka bir gerilim regülatörü tavsiye eder misiniz? örneğin LM317 gibi. Kapladığı alan önemli.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 26 Mart 2023, 18:14:33Peki mosfeti push pull tekniği ile sürmek için 7812 çıkışını mı kullanayım yoksa başka bir gerilim regülatörü tavsiye eder misiniz? örneğin LM317 gibi. Kapladığı alan önemli.

Akim istemedigi için zenerde yeterli.

Ben 555 ile sürüyorum direk 12voltu 555 e zenerle giriyorum.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 26 Mart 2023, 18:14:33Peki mosfeti push pull tekniği ile sürmek için 7812 çıkışını mı kullanayım yoksa başka bir gerilim regülatörü tavsiye eder misiniz? örneğin LM317 gibi. Kapladığı alan önemli.

farketmez, 12v olsun kafi

Mr.Thinking

Bu devrede IRFP460 için gate direnci hesabı ve pushpull direnç hesaplamaları nasıl olmalıdır? Mühendislik hesaplamalarından pek anlamıyorum. Öğrenip bir süre sonra yine unutuyorum. O konuda bende bir sıkıntı var. Hesaplayabilir misiniz lütfen? Yük 24volt 5Amper Endüktif
ego=1/Knowledge

power20

Geyt direnci 10..100 ohm takınız. hesaba gerek yok. Pratik bilgidir.

Mosfet girişindeki dahili kapasiteyi hızlıca doldurmak boşaltmak için bu direnç düşük tutulur. Ayarlama yapılmaz. Mosfet on veya off olacak. Ara değer sorun demektir.  Bu yüzden gayet düşük seçilir. Bu direncin tamamen kaldırılması  yanlış olur. Geyt te görülmesi beklenen keskin köşeli dikdörtgen dalga  köşelerde bozulma yapabilir. Sürücü transistör aşırı akım nedeniyle bozulabilir. Geyt kapasitesi frekans yükseldikçe kısa devre haline gelmeye başladığı için böyle olur

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: COM1 - 25 Mart 2023, 20:25:48Genelde push-pull benzeri yapı kullanılır:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Önerdiğiniz bu devre  eğer giriş 0 ise enerji verir vermez motoru döndürüyor.
Bu push-pull devresini, pwm varken motorun dönmesi için nasıl revize etmemi önerirsiniz?
Q1 i kaldırıp direk push-pull base lerinden sürsem sorun yaşarmıyım?
ego=1/Knowledge

power20

Q1 kaldırarak onun  kollektörü yerine 10k direnç bağlayıp doğrudan MCU ile sürmeye çalışsanız MCU yanmaz ama devrenin on-off kabiliyeti olmayacaktır. spor yapılmış olur.

MCU ile push-pull base lerinden sürmek olmaz. Çünkü orada 0..12V  veya 24V  gibi sürücü gerilimi vardır.  (geyt seviyesine 0..12V uygulanabilmesi için)

Bunlar prensip şemalar. ön göremediğimiz sorunlar vardır. Bu bahsettiğiniz sorun mesela hiç aklıma gelmedi. Sizin ilk devre anormal görünse de galiba bu açıdan daha iyi.

Şuradan denenmiş stabil başka şema araştırabilirsiniz

Bahsettiğiniz sorunu içermeyeceğini düşündüğüm şöyle bir devre var:

http://tahmidmc.blogspot.com/2012/12/low-side-mosfet-drive-circuits-and_23.html

Mr.Thinking

@COM1

Önerebileceğiniz bir entegre var mı?
ego=1/Knowledge