Değişik bir gate sürme tekniği.

Başlatan Mr.Thinking, 25 Mart 2023, 19:06:10

power20

bizzat denediğim sürücü entegresi yok malesef

ilyas kaya 555 önermiş. kullanıyormuş. Ucuz olması yanıltmasın. Bence de güzel çalışır. push-pull bunun içindedir
biraz daha çalışarak 555i PWM üreteci haline getirmek mümkün. POT veya DC gerilim ile ayarlanır. bunu 5 nolu ucu modülasyon ucudur.  555 ilaç.

Mr.Thinking

@ilyas KAYA
Hocam 555 i mcu adan tetikleyrek sürmek için çalıştığını bildiğiniz bir devre şeması var mı?
Ya da önerebileceğiniz bir entegre var mı?
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Buyrun herkes faydalansın :)

6 mosfet'i tek 555 ile sürüyor ve 30Amper alıyorum. Maks sıcaklık 45 derece. Soğutma yok !

Gate voltajına göre zeneri ayarlayabilir yada tamamen kaldırabilirsiniz.
LIN girişine PWM girecek.

power20

555 12V ile besleniyor.  LIN girişi 0..5V pwm olarak kabul ediyor değil mi? MCU bağlanacak.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: COM1 - 29 Mart 2023, 10:49:31555 12V ile besleniyor.  LIN girişi 0..5V pwm olarak kabul ediyor değil mi? MCU bağlanacak.

Evet sonradan ekleme yaptım. Direk pic den giriş yapabilirsiniz.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 29 Mart 2023, 10:52:02Evet sonradan ekleme yaptım. Direk pic den giriş yapabilirsiniz.
Hocam ben pwm in hıgh tarafını kullanıyorum. Girişte bir transistör veya not kapısı ile terslemem gerekirmi?
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 29 Mart 2023, 11:15:39Hocam ben pwm in hıgh tarafını kullanıyorum. Girişte bir transistör veya not kapısı ile terslemem gerekirmi?

Yok hayir pic den direk baglarsanız zaten low a da çeker.  Yüksek akim icin LIN girişine seri 220R direnc takabilirsiniz. 1K da olabilir.

power20

Orası 555in reset girşi oluyor. Akımla ne ilgisi var? Direnç iyi olur ama 1k veya 10k hiç fark etmez gibi

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: COM1 - 29 Mart 2023, 12:11:56Orası 555in reset girşi oluyor. Akımla ne ilgisi var? Direnç iyi olur ama 1k veya 10k hiç fark etmez gibi

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Pic e zarar vermesin pic portunu korusun diye . Olur da 555 yanar filan neme lazım. Ben x bir entegreye bile girecek olsam bu direnci kullanırım.

Bu arada benim devrelerim de mantık aramayın ben genelde mantığa ters çalışırım 😂😂😂

flowchartx

Push pullun entegre kullanmaya göre avantajı veya dezavantajı var mıdır?

X-Fi

özellikle yüksek gerilim altında gate sürerken emc sorunu yaşayanlar için durum kontrollü bir çözüm paylaşıyorum.

çizim biraz alelade oldu kusuruma bakmayın.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: X-Fi - 31 Mart 2023, 01:13:15özellikle yüksek gerilim altında gate sürerken emc sorunu yaşayanlar için durum kontrollü bir çözüm paylaşıyorum.

çizim biraz alelade oldu kusuruma bakmayın.

Hocam bunun HİN girişlisi yok mu? Ben Rampalanan bir pwm kullanıyorum ve pozitif duty leri kullanıyorum. Bu tip low in giriş devreler işimi görmüyor.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 31 Mart 2023, 08:36:53Hocam bunun HİN girişlisi yok mu? Ben Rampalanan bir pwm kullanıyorum ve pozitif duty leri kullanıyorum. Bu tip low in giriş devreler işimi görmüyor.

Low pwm nasıl oluyor ? Negatif besleme kullanıp sıfır dan low a mi iniyor ? Pwm modulasyonunu çizim ile gosterebilirmisiniz?
Bu low pwm nereden ve nasıl çıkıyor anlayamadım açıkçası. Hani öyle dahi olsa bir tane transistor ile terslenebilir. Ancak ben bu konuda bir hata olduğunu sanıyorum.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 31 Mart 2023, 09:09:05Low pwm nasıl oluyor ? Negatif besleme kullanıp sıfır dan low a mi iniyor ? Pwm modulasyonunu çizim ile gosterebilirmisiniz?
Bu low pwm nereden ve nasıl çıkıyor anlayamadım açıkçası. Hani öyle dahi olsa bir tane transistor ile terslenebilir. Ancak ben bu konuda bir hata olduğunu sanıyorum.
Başlangıçta +duty ler %10 dan başlayıp lineer olarak 4 sn zaman diliminde %95 kadar çıkıyor. Soft start gibi. Eğer Low in girişli bir pwm devresi kullanırsam başlangıçta çok hızlı başlayacak yavaşlayarak gidecektir. Ben mi yanlış mantık güdüyorum acaba?
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 31 Mart 2023, 10:07:55Başlangıçta +duty ler %10 dan başlayıp lineer olarak 4 sn zaman diliminde %95 kadar çıkıyor. Soft start gibi. Eğer Low in girişli bir pwm devresi kullanırsam başlangıçta çok hızlı başlayacak yavaşlayarak gidecektir. Ben mi yanlış mantık güdüyorum acaba?

Burada low pwm yok. Siz yanlış dusunmussunuz. Sonuç itibari ile high yada low da kalma süresi sizin duty ve cycle inizi belirliyor. Yukarıdaki verilen devrelerin birini kullanabilirsiniz. Hatta uygun mosfet ve uygun mcu ile direk gate surucu de olur. Bazı pic lerde sink source gate driver bulunur ve bazı mosfetler 0-5volt gate voltajına sahiptir. Böylece direk olarak pic ile de surebilirsiniz.
Ancak bu sıralar bu tip mos lari iç piyasada bulmak zor.