Atmel grubunda statik elektrik sorunu

Başlatan istek61, 26 Mart 2023, 04:27:51

istek61

Merhaba,
Birkaç sene önce atmega328 ile zevkli bir oyun tasarlamıştım. Çalıştığım yerde o kadar çok statik elektrik var ki gün içinde defalarca birbirimizi çarpıyoruz her seferinde de duyulabilir bir patlama sesi geliyordu.

Tasarladığım devre ise 2 - 3 ayda bir kafayı yiyordu. Kendi kendine kredi veriyor yada denetleyici tamamen sapıtıyordu. Zaman sorunundan ötürü devreyi düzeltecek net birşey bulamamıştım.

Şimdi aynı yerde atmega32u4 kullanarak direksiyon kontrol devresi tasarlayacağım.

- Statik elektrik konusunda nasıl bir önlem almalıyım ?
- Daha önce açtığım konuda bir arkadaş pulldown buton yerine pullup kullanırsan butonlar statik elektrikten etkilenmez demişti. siz ne düşünüyorsunuz ?
- Diğer bir konuda bu oyunun içindeki eski ana kartta atmega çipinin üzerine epoksi gibi ama reçineye benzer bir şey dökmüşlerdi. Bu tarz bir şeyle çipin statik elektrikten etkilenmesini engelleyebilir miyim ?

şimdiden teşekkür ederim.  ::ok
Meraklı Acemi

132kHz

Alıntı yapılan: istek61 - 26 Mart 2023, 04:27:51Merhaba,
Birkaç sene önce atmega328 ile zevkli bir oyun tasarlamıştım. Çalıştığım yerde o kadar çok statik elektrik var ki gün içinde defalarca birbirimizi çarpıyoruz her seferinde de duyulabilir bir patlama sesi geliyordu.

Tasarladığım devre ise 2 - 3 ayda bir kafayı yiyordu. Kendi kendine kredi veriyor yada denetleyici tamamen sapıtıyordu. Zaman sorunundan ötürü devreyi düzeltecek net birşey bulamamıştım.

Şimdi aynı yerde atmega32u4 kullanarak direksiyon kontrol devresi tasarlayacağım.

- Statik elektrik konusunda nasıl bir önlem almalıyım ?
- Daha önce açtığım konuda bir arkadaş pulldown buton yerine pullup kullanırsan butonlar statik elektrikten etkilenmez demişti. siz ne düşünüyorsunuz ?
- Diğer bir konuda bu oyunun içindeki eski ana kartta atmega çipinin üzerine epoksi gibi ama reçineye benzer bir şey dökmüşlerdi. Bu tarz bir şeyle çipin statik elektrikten etkilenmesini engelleyebilir miyim ?

şimdiden teşekkür ederim.  ::ok

Esd ye karşı özel koruma  komponentleri var ayrıca tvs diyorlar da iş görebilir esd protection olarak arastirabilirsiniz

pulldown yerine pull up olayı hiç kafama yatmadı uydurma bir bilgi gibi yada esd değil de parazitler vs ilgili olabilir

istek61

Alıntı yapılan: 132kHz - 26 Mart 2023, 04:39:17Esd ye karşı özel koruma  komponentleri var ayrıca tvs diyorlar da iş görebilir esd protection olarak arastirabilirsiniz

pulldown yerine pull up olayı hiç kafama yatmadı uydurma bir bilgi gibi yada esd değil de parazitler vs ilgili olabilir

yaygın kullanım şekli olarak bunu gördüm.

ters polariteninde esd ye yardımı olur mu ?

Meraklı Acemi

132kHz

Sozuak

Smd varistorler ve grup smd tvs diyotlari var. Cok yer kaplamadan kullanmak mumkun boylece.

Ote yandan meembran tipi tus takimlarinda izgara seklinde iletken yapida ek ekranlama katmani kullanilir. Kenardan Tek.uc cikar saseye baglanir.

mehmet

Pull-up/down ve reset dirençlerini
1K ile değiştirip deneyiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fay_elektronik

Yaklaşık 3 yıldır atmel kullanıyorum (ardunio) olarak değil manyetik alanla benimde sorunum vardı düne kadar cözdüm. Benim LCD sapitiyordu ama mcu sapittigini görmedim sırf atmele yaptığım para uygulamalı devreler yüzünden geçtim pic ler motorlar çalışınca resetliyordu lakin atmel de yaşamadım. Sizde ne gibi bir sorun oluyor

Kabil ATICI

Sözü edildiği kadar bir elektrostatik yük varsa,
giriş çıkışları optokuplor ile yalıtma hatta işlemcinin bir DC-DC çevirici üzerinden beslenmesi, yani işlemcinin ortamdan yalıtılması çözüm olabilir.

Çoğunlukla işlemcilerin girişinde 2KV'a kadar esd vardır. Datasheetlerinde bulabilirsiniz.
Sizin halı üzerinde yürürken ürettiğiniz esd 1k6V 'kadardır. (üç aşağı-beş yukarı...) Daha fazlası sıkıntı.

Havayı nemlendirmek çözüm olabildiği gibi,
metal aksamı topraklamak bir yere kadar çözüm olabilir.

ambar7