Shunt direnç hesaplama hakkında yardım.

Başlatan Mr.Thinking, 27 Mart 2023, 20:41:59

Mr.Thinking

Aşağıdaki devrede mosfetin source ünde birbirine paralel iki adet 5 watt, 0.22 ohm direnç kullanılmıştır.
Dirençlerin eşdeğeri 0.1 ohm dur. Yani 100 mili Ohm. Fakat yerden kazanmak için tek direnc, yani sadece 0.1 ohm 10watt direnç kullanmak istiyorum. Fakat ne iç ne de dış piyasada böyle bir ürün bulamıyorum.
1-Bu direnci piyasada bulunabilen 0.1 Ohm 5W kullansam ne sorun olabilir. Mosfetin yüküne göre Bu direncin watt hesabı nasıl yapılır?
2-Yine piyasada bulunabilen 0.01 ohm 5w kullansam akım feedback in 0.1 Ohm daki gibi oranda katlaması için opamp direnç hesaplarını nasıl yapmalıyım. Opamp çıkışının bağlı olduğu mcu da yazılıma müdahale şansım yok çünkü. Amacım sadece, bulunabilen bir direnci  devreye  uydurmaya çalışmak.
ego=1/Knowledge

power20

O direncin gücü üzerinden geçen akıma göre hesaplanır. Mosfetin gücüyle ilgisi yoktur

Güc = I ² R

Normalde geçebilecek maksimum akımın güvenlik amacıyla 1.5 kat fazlasını  hesaba katarak direncin gücü bulunur. 1.2 kat da olur. bazıları için 1.1 kat yeterlidir

0.1 ohm direnç  3A için

güç 9 x 0.1 = 0.9 watt olur

Aslında tam aradığınız direnç piyasada vardır. Fakat direnç görünümünde aradığınız için bulunamamış olabilir.
Ölçüm için özel üretilen elemanları araştırabilirsiniz. 5W gerekli olmayabilir. Tasarım belki abartılmıştır

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: COM1 - 27 Mart 2023, 21:03:28O direncin gücü üzerinden geçen akıma göre hesaplanır. Mosfetin gücüyle ilgisi yoktur

Güc = I ² R

Normalde geçebilecek maksimum akımın güvenlik amacıyla 1.5 kat fazlasını  hesaba katarak direncin gücü bulunur. 1.2 kat da olur. bazıları için 1.1 kat yeterlidir

0.1 ohm direnç  3A için

güç 9 x 0.1 = 0.9 watt olur

Peki 0.1 ohm için opampta ne gibi direnç değer değişiklikleri yapmalıyım. Şuan için kazanç 11 kat tır. 0.1 ohm da 22 kata mı çıkarmam mantıklı ve güvenilir olur.
ego=1/Knowledge

power20

Noninverting amplifier formülüne göre hesaplanır

Aynı akım varken yeni direnç takıldığında çıkış yine aynı olacak

Canlı hesaplayıcı

https://circuitdigest.com/calculators/op-amp-gain-calculator

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: COM1 - 27 Mart 2023, 21:12:19Noninverting amplifier formülüne göre hesaplanır

Aynı akım varken yeni direnç takıldığında çıkış yine aynı olacak

Canlı hesaplayıcı

https://circuitdigest.com/calculators/op-amp-gain-calculator

Emin misiniz?
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Pardon @COM1. Hata benim. Soruyu sorarken rakam hatası yapmışım. Doğrusu şu: 0.1 ohm yerine 0.01 ohm taksam opampta ne gibi değer değişikliklerine gitmeliyim diye soracaktım. Özür dilerim.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Direnci seçerken tek dirence indirgiyorsun ya. İşte o direncin  bir akım taşıma kapasitesi vardır. Tel direnç gibi birşey değil de sönt direnç olarak satılan  yassı metal şerit şeklindeki dirençlerden kullanırsan yada tel şeklindeki şöntlerden kullanırsan  daha güvenli olur.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 27 Mart 2023, 21:37:04Direnci seçerken tek dirence indirgiyorsun ya. İşte o direncin  bir akım taşıma kapasitesi vardır. Tel direnç gibi birşey değil de sönt direnç olarak satılan  yassı metal şerit şeklindeki dirençlerden kullanırsan yada tel şeklindeki şöntlerden kullanırsan  daha güvenli olur.
Tamda c tipi shuntlerden kullanacağımdan yukarıdaki soruları sordum @Sozuak Hocam. 0.01 Ohm piyasada bolca var çünkü
ego=1/Knowledge

power20

0.01 olanlardan 10 tane seri bağlanabilir. Fazla güçlü olmasına gerek yok.
Motor 5A ise biz 6A için hesap yapalım garanti olsun

6 x 6x 0.1 = 3.6 W     toplam

10 tane  seri bağlarsak 

6x6x0.01=0,36W her biri.

eski direnç üzerinden 1A geçtiğinde çıkış 1 V oluyosa
Farklı  direnç takıldığında üzerinden 1A geçtiğinde çıkış yine 1 V olmalı.  Op-amp kazancı buna göre ayarlanmalı

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: COM1 - 27 Mart 2023, 22:22:300.01 olanlardan 10 tane seri bağlanabilir. Fazla güçlü olmasına gerek yok.
Hocam be yer dar diye yer açmaya çalışıyorum siz yer kaplıorsunuz? :)
smd direnç falan mı kastettiniz.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Smd 1812 dirençleri paralel bağlayan cok gördüm. Rezistans teli alıp kendiniz de istediğiniz değerleri alabilirsiniz bence.

hasankara

ideal opamp kazanç denklemi, R18==R20 iken,(1+R17/R20). Orjinal devrede 11 kat kuvvetlenmiş. Şönt 10 kat küçülürse sinyal de 10 kat zayıflar. Telafi etmek için mevcut kazancı 10 kat daha kuvvetlendirmek gerekir. 10*10 = 100 kat ihtiyaç ortaya çıkar. Yine aynı denklemde, R17 100k yapıldığında ideal opamp ile 101 kat kuvvetlenir.

Bant genişliği ihtiyacı, bir hayli düşük gibi çünkü girişte de çıkıştada cutoff düşük sayılabilecek değerde lpf var. Burası şu yüzden önemli, pratikte istediğimiz kadar kazancı yükseltemeyiz çünkü her opamp için frekans-kazanç grafiği belirtilir. Özetle kazanç arttıkça bant genişliği düşer. Kazancı mevcut tasarıma göre 10 kat daha arttırmak bu yüzden riskli bir hareket olabilir, kullanılan opampın veri sayfasında "frekans-kazanç" grafiğini gözden geçirmekte fayda olur.