Osiloskop ile gerilim düşümü ölçümü trigger ayarlama

Başlatan mfurkan7, 30 Mart 2023, 00:21:57

mfurkan7

Merhaba,
Osiloskop ile 6v'luk kaynak gerilimini motor çalıştıktan sonra 300ms boyunca ölçmek istiyorum. Bunu yaparken de triggerı ayarlayıp single ile otomatik ölçmek istiyorum. İnfrared sensörümden gelen spikelar trigerimi tetiklediği için daha ölçüm yapamadan osiloskop stop durumuna düşüyor. Gerilim düşümüm 500mV civarındayken spikelar 1V gibi bir değerde ve sık sık geliyor. Osiloskop ayarı ile bu spikelerın trigeri etkilemesinden kurtulma şansım var mıdır? Osiloskopu her seferinde otomatiğe alıp durdurmak çok zor oluyor.

Erol YILMAZ

Spikeları görmeden bu işi yapmam lazım diyorsan pratik olarak 100 ms/div TIME ayarında incelemek istediğin o 300 ms lik alanı kayıt altına alabilir ve inceleyebilirsin.
SPIKE ları ise doğal olarak göremeyeceksin.

mfurkan7

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 30 Mart 2023, 04:38:30Spikeları görmeden bu işi yapmam lazım diyorsan pratik olarak 100 ms/div TIME ayarında incelemek istediğin o 300 ms lik alanı kayıt altına alabilir ve inceleyebilirsin.
SPIKE ları ise doğal olarak göremeyeceksin.
Hocam,
Single moda aliyorum osiloskobu. Motor daha kalkis yapmadan spikelar osiloskobu stopa düsürüyor. O nedenle de istedigim sinyali yakalayamiyorum. Sizin dediginizi de denedim ama infrared sensörüm 3 saniye sonra motora kalkis veriyor ve spikeler coktan ölcümü öldürüyor.

Erol YILMAZ

Single ı kullanmadan manual olarak ölçüm alanilirsin. 100mS/div olduğu için istediğin aralığı birkaç denemede tutturabilirsin de...

mfurkan7

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 31 Mart 2023, 03:40:40Single ı kullanmadan manual olarak ölçüm alanilirsin. 100mS/div olduğu için istediğin aralığı birkaç denemede tutturabilirsin de...
Erol hocam, otomatik moda alıp ölçüm alıyorum ama sürekli tuşlara bas çek bas çek zor oluyordu. Öğrenmek adına acaba spikeları elemine edecek bir yöntem var mıdır diye merak ettim. Görünüşe göre yok gibi.