Ametallerin bakır kaplanmasi denemeleri

Başlatan ilyas KAYA, 31 Mart 2023, 11:27:51

ilyas KAYA

Merhaba. Epeydir bu konuda denemeler yapmıştım sonra yarıda bıraktım. Dun gece sonunda gayet başarılı bir ametal (plastik) üzerine bakir kaplama yapabildim.

Daha iyi sonuçlar alınca nasıl yaptığım hakkında ayrıca bir ekleme yaparım.

Siz yaptınız mı? Nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz? Konu altına eklerseniz denemeler yaparken onları da denerim.

Amacım pcb delik ici kaplama yapabilecek ucuz bir yöntem ve 3d yazici ile yaptığımız devre kutularının kenarlarına krom kaplama yapabilmek.

DaRt

Yıllar önce paypal açıkken ebaydan aldığım pdcl2 ile aktivatör yaparak. delik içi kaplama denemeleri yapmıştım. Aktivatörden sonra akımsız bakır kaplama, onun arkasından akımlı bakır kaplama ile güzel sonuç elde ettim. 2 yada 3 kez aktivatör çözeltisi hazırladım ama çözelti 1 ay sonra özelliğini yitirdi. PdCl2 pahalı bir kimyasal olduğundan bir daha alamadım. Sonrasında paypal kapanınca da bir daha alamadım.

Yaptığım örneklerden birisi
https://www.picproje.org/index.php/topic,17024.msg607181.html#msg607181

ilyas KAYA

Kullandığım malzemeler

- bakir sülfat (göz tasi)
- cok az tuz ve tuz ruhu
- birde grafit tozu

Bakir plaket e + ucu bağladım grafit tarafına da -  bağladım. 0.15 maksimum akim verdim bu kadar.

Galyum vs gibi pahalı maddeler yok yada gümüş iletken yok. Pcb de deneyip sonucu paylaşırım yine.

apsis

Elinize sağlık. Grafit prototip uygulamalarında kullanılan bir yöntem. Seri üretimlerde Palladium kullanılıyor. İlk maliyet yüksek olsa da kullanılabilirlik açısından palladium daha hesaplıya geliyor.
Bunun üzerine akımlı bakır kaplaması yaparsan çok daha iyi olur ve kazımalarda o bakır kolay çıkmaz.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK