Panel Cof pinleri kısa devre gösteriyor.

Başlatan Okan12345, 31 Mart 2023, 21:55:08

Okan12345

Hayırlı Akşamlar Ustalar. Bir sorunlu karşı karşıyayım daha önce ne zaman ölçmüşüm hatırlamıyorum.
Monitor geldi ekranı beyaz oluyor sonra siyaha dönüyor.

Bende direk ekran paneline yöneldim öncelikle panel üzerinden (ekrana giden cofları) pinleri ölçeyim bir bakalım dedim 1 ohm 0.5 ohm gibi kısa devre gösteriyor. Olması gereken bumu yoksa kısa devre mi?

Nereden ölçüdüğümün anlaşılması için resim ekledim

Okan12345

mg1980

Panel üzerinde bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum, problem oradaysa  işi daha da büyütürsünüz, orada değilse arıza çıkarırsınız.. bence o bölgeden uzak durun..

Sozuak

İnternette Adem Helvacı var. Muğlada kendisi bildiğim kadarıyla ama bu konularda bilgi sahibidir. COF değişimini yapabiliyor haliyle  tecrübeli de. Ona ulaşabilirsiniz forum siteleri de var. Ne olduğunu olabileceğini saklamadan anlatabilecek birisidir.

gevv

şase pinlerini ölçüyor olabilirsiniz  0.5...1 ohm ölçü aletinden veya yolların direncinden olabilir.  panel numrasına göre arama yapın tamir şeması bulursunuz belki.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Nisan 2023, 20:35:35İnternette Adem Helvacı var. Muğlada kendisi bildiğim kadarıyla ama bu konularda bilgi sahibidir. COF değişimini yapabiliyor haliyle  tecrübeli de. Ona ulaşabilirsiniz forum siteleri de var. Ne olduğunu olabileceğini saklamadan anlatabilecek birisidir.

Enteresan bir adammış youtubede videoları var. Denk getirip tanışmak lasım.

Okan12345

Alıntı yapılan: gevv - 01 Nisan 2023, 22:01:18şase pinlerini ölçüyor olabilirsiniz  0.5...1 ohm ölçü aletinden veya yolların direncinden olabilir.  panel numrasına göre arama yapın tamir şeması bulursunuz belki.

Yani Hocam cofların pozitif data bacağı kısa devre göstermemelidir. Belli bir direnç olmalıdır. Doğrumu anladım?
Bu durumda ekran arızalımıdır?

gevv

Yok hocam arıza varsa, kısa devre olmuşsa poztifde kısa devre gösterir ama şaselerde var onu belirtmek istedim

Söylediğim gibi panel numarasına göre şema bulmalı emin olmak için

Okan12345

Alıntı yapılan: gevv - 04 Nisan 2023, 00:49:04Yok hocam arıza varsa, kısa devre olmuşsa poztifde kısa devre gösterir ama şaselerde var onu belirtmek istedim

Söylediğim gibi panel numarasına göre şema bulmalı emin olmak için

Yanı Gnd değilse kesinlikle kısa devre göstermemeli cof pinine bağlı olan kondansatör doğru anladımmı Hocam?  Aslında kısa devreyi biliyorumda sadece ekran bellki yüksek akımla çalışır diye düşünüyorum.

gevv

Hocam bende yeniyim  :D  gece bir döküman buldum tamir konusunda vay be araştıralım dedim ertesi gün siz konu açmışsınız  :D

Bence gnd değilse kısa devredir ama atlama olabilir mi ondan enim değilim elimde ki sağlam panelleri ölçüp bilgi veririm bakalım kaç gnd var

Gerçi kesin bilgi olmaz ama fikir verebilir.

Elinizde ki panelin numarasına göre arama yaptınız mı ?

Okan12345

Alıntı yapılan: gevv - 05 Nisan 2023, 11:26:56Hocam bende yeniyim  :D  gece bir döküman buldum tamir konusunda vay be araştıralım dedim ertesi gün siz konu açmışsınız  :D

Bence gnd değilse kısa devredir ama atlama olabilir mi ondan enim değilim elimde ki sağlam panelleri ölçüp bilgi veririm bakalım kaç gnd var

Gerçi kesin bilgi olmaz ama fikir verebilir.

Elinizde ki panelin numarasına göre arama yaptınız mı ?

Evet  :)  InşaAllah. Hayır panelin numarasına göre arama yapmadım Hocam