Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

STM32F103 SORUNU

Başlatan a.ser20, 07 Nisan 2023, 23:26:47

a.ser20

STM32F103 almayı planlıyorum fakat geneli bozuk geliyormuş, birkaç sitede yorumlara baktım birçok insan mağdur olmuş. Konu hakkında bilgisi olan var mı? Çalışanını nereden temin edebilirim. Klon, orijinal farketmez çalışşa yeterli.

Erol YILMAZ

Stm32f103 OBSOLUTE olarak açıklanmasa da OBSOLUTE yani eski komponent durumundadır. Orjinal dist çıkışlı fiyatı 6€ civarında diye duymuştum.

Yeni bir tasarım yapıyorsanız, adetli kullanmayı planlıyorsanız uzak durmakta fayda var... Güncel G0 serileri gayet optimize mcu lar...

a.ser20

stm32f401 serisinden mi bahsediyorsunuz G serisi bulamadım. Model verme imkanınız var mı?

Erol YILMAZ

yufuk

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 07 Nisan 2023, 23:42:13Stm32f103 OBSOLUTE olarak açıklanmasa da OBSOLUTE yani eski komponent durumundadır. Orjinal dist çıkışlı fiyatı 6€ civarında diye duymuştum.

Yeni bir tasarım yapıyorsanız, adetli kullanmayı planlıyorsanız uzak durmakta fayda var... Güncel G0 serileri gayet optimize mcu lar...

Merhaba. Bu konuyu biraz daha detaylı konuşabilir miyiz? Bilmediğim için soruyorum... Hangi mcu'nun hangi serilerinin stabil çalıştığını nereden biliyoruz? Bunlar tecrübe mi, yoksa yazılı bilgileri var mı?

Komponent üreticileri bildikleri halde hatalı üretimlerini piyasaya sürüyorlar mı? Seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kısaca birşeyler yazabilir misiniz?

kimlenbu

STM32F103 serisi henüz ne "Obsolete" ne de "Not recommended for new designs" durumunda. Hala aktif görünüyor. Gene de bir çok sıkıntısı olan bir seri, klonları çok fazla, bazen klonların kılıf baskısını çok iyi yapıyorlar orjinalinden ayırt edilmiyor. Anca adc'de farklar ortaya çıkıyor.

Ayrıca "Proprietary code read" atağından etkileniyor, yani kodunuzu isteyen herkes çalabilir.

Aşağıdaki linkten görebileceğin üzere 2021'de 10 yıllık "Longevity Commitment" açıkladılar. Yani 2031'e kadar yolu var.

https://www.st.com/content/st_com/en/about/quality-and-reliability/product-longevity.html#10-year-longevity

Melih1802

Alıntı yapılan: a.serhatboz - 07 Nisan 2023, 23:26:47STM32F103 almayı planlıyorum fakat geneli bozuk geliyormuş, birkaç sitede yorumlara baktım birçok insan mağdur olmuş. Konu hakkında bilgisi olan var mı? Çalışanını nereden temin edebilirim. Klon, orijinal farketmez çalışşa yeterli.

Kaç tane gerekiyor?