Pic Programlamaya Giriş Tavsiyesi

Başlatan fatih9088, 11 Nisan 2023, 17:24:26

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 14 Nisan 2023, 12:12:15Sordum ben bu arkadaşın foruma sorduğusoruyu ChatGPT3'e aldığım cevap aşağıda. Yapmay mapay diyoruz amm bayağı zeki :)

Bu yapay zekalar geliştikçe kodlama isi bitecek. Bana şu işi yapan uygulamayı yaz diyeceksin hop bitti.

Adam kitap yazdırıp amazondan satmış. Su ana kadar 2000 dolardan fazla kazanmış. Kapak resmine varana kadar yapay zekaya yaptırmış utanmadan sıkılmadan 😂😂😂

Bu arada resim yapan yapay zeka da çok başarılı.

Kodlama işine gelirsek; pic ler artık üretimden kalkıyor bu nedenle daha uygun fiyatlı atmel yada stm lere geçmek daha mantıklı görünüyor.
250 liraya aldığımız pic in aynı bacak sayısına aynı pin yapısına sahip atmel serisi fiyat olarak 3 de 1 i yada çoğunlukla yarısına oluyor.

Stm programlamayi deniyim dedim ama çakma mi denk geldi nedir surekli no target hatası alıyorum. Çakması çok olduğu söyleniyor.

bulut_01

sen pic den şaşma soruyu soran arkadas dünyada en son bitecek mcu pic dir. kullanımı kolay emc emi bağışıklılığı iyi bazı mcu lar gibi havadan nem kapmaz sen bildiğinden şaşma.
YENİLMEZ..

aliveli

Picproje sitesinde pic nasıl öğrenirim diyene pic bitti diyenler var :D

sigmoid

250TL ye pic satan belli başlı siteler. Güncel ve çok daha fazla özelliği olan picler 2$ civarında. Örnek. Pic18f46q10 samm.farnell.com dan temin edebilirsiniz. Atmel firmasınıda microchip firmasının satın aldığını bilmeyen yoktur.

Bende chatgpt ye pic mi arduino mu diye sorduğumda endüstriyel projeler için pic i tavsiye etti. Temel birkaç fonksiyonuda sorunsuz yazdı. Saçmaladıklarıda oluyor.

Özetle pic e devam. Sadece güncel yeni çıkan picleri kullanırsanız daha ucuza daha fazla özelliğe sahip olursunuz. Hala pic16f877 se ısrar etmenin anlamı yok. 

Okan AKÇA

Arkadaşlarımız hocalarımız yukarıda defalarca yazdılar. Hangi işlemciyi biliyorsanız onunla ilerleyin. yüksek adete çıktığınız zaman belki işlemciyi değiştirebilirsiniz.pic ile yüzlerce ölçü aleti ve onlarca makine kontrol kartları yaptım ve yapıyorum.
At Binenin, Kılıç Kuşananındır.

zamzam23

Alıntı yapılan: aliveli - 15 Nisan 2023, 20:47:40Picproje sitesinde pic nasıl öğrenirim diyene pic bitti diyenler var :D

pic bitti sitenin ismi değişmeli  :D

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: zamzam23 - 16 Nisan 2023, 01:39:27pic bitti sitenin ismi değişmeli  :D

Pic aslında genel ad gibi oldu. Mcu proje yapalım 😁

Bu mantıkla gider isek diğer tüm mcu alt forumlarini da kaldırmak lazım.

foseydon

@fatih9088

proteus kullanmışsın. mplab ile entegre edip simülasyon üstünden yazdığın kodları deneyebilirsin. para harcamadan belli bir noktaya kadar gelmeni sağlar. programlama dili olarak C endüstri standardıdır. öğrenirsen rahat edersin.

yapay zeka bizim işimizi kısa vadede yapamaz. Bir kere kendini eğiteceği kaynak yok. görsel yaratma, sorulara cevap verme, genel programlama işlerinde bu kadar iyi olmasının sebebi internette bir dünya kaynak olması. bunları tarayarak öğrenebiliyor. gömülü yazılım için bu kadar açık kaynak yok. üstüne olsa bile donanıma bağlılık var, yani sadece yazılımı görmesi yetmez donanımı da öğrenmesi gerekiyor. yaşlılar görmeyecek, ama önümüzdeki süreçte toplumun sırtındaki asalakların temizlendiğini göreceğiz. katma değer üretmeyen iş yapanlar kendine yapacak iş arayacak.

pic ölmez arkadaşlar. sizin tasarımlarınızda kullanmıyor olmanız birşey ifade etmez. popülaritesi azalır. şu anda arm çok popüler belki, ama önümüzdeki süreçte RISC arm'dan daha popüler olacak. ama arm hala olacak.

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fatih9088

Alıntı yapılan: foseydon - 16 Nisan 2023, 10:58:44@fatih9088

proteus kullanmışsın. mplab ile entegre edip simülasyon üstünden yazdığın kodları deneyebilirsin. para harcamadan belli bir noktaya kadar gelmeni sağlar. programlama dili olarak C endüstri standardıdır. öğrenirsen rahat edersin.

yapay zeka bizim işimizi kısa vadede yapamaz. Bir kere kendini eğiteceği kaynak yok. görsel yaratma, sorulara cevap verme, genel programlama işlerinde bu kadar iyi olmasının sebebi internette bir dünya kaynak olması. bunları tarayarak öğrenebiliyor. gömülü yazılım için bu kadar açık kaynak yok. üstüne olsa bile donanıma bağlılık var, yani sadece yazılımı görmesi yetmez donanımı da öğrenmesi gerekiyor. yaşlılar görmeyecek, ama önümüzdeki süreçte toplumun sırtındaki asalakların temizlendiğini göreceğiz. katma değer üretmeyen iş yapanlar kendine yapacak iş arayacak.

pic ölmez arkadaşlar. sizin tasarımlarınızda kullanmıyor olmanız birşey ifade etmez. popülaritesi azalır. şu anda arm çok popüler belki, ama önümüzdeki süreçte RISC arm'dan daha popüler olacak. ama arm hala olacak.

Tüm üyelerin yanıtları için çok teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla konu ile ilgili görüş ayrılıkları her konuda olduğu gibi bu konu içinde mevcut.

Pic ile Arduino diyelim. Biri Öğrencinin kolaya kaçtığı yoldur diyeri ise daha profesyoneldir, ben böyle görürdüm.

Sadece sorun yaşamak istemeyeceğim konu şu olur. Misal C kullanın diyen arkadaşlarımız CCS C den mi bahsediyor yoksa C ayrı CCS C ayrımı. MPLAP kullanmak ile C Compiler derleyecisini kullanmak beni ileri vadede kısıtlar mı.

Benim tek isteğim geri dönmek zorunda kalmamak. Örneğin kardeş sitede ETE Hocamız Pic Basıc Kullanıyor ve bu işte ciddi bir bilgi birikimine sahip ben burdan şunu anlarım ETE hocam sorunsuz devam ediyorsa Pic Basic de kişiyi taşıyabiliyor.

Teşekkür ederim.

gevv

Alıntı yapılan: fatih9088 - 11 Nisan 2023, 17:24:26Ben 24 yaşındayım Lisede elektronik okudum üniversiteye devam etmedim ama pic konusunda zamanında kendimi çok geliştirdim şimdi bu konuya biraz daha ağırlık vermek istiyorum ufak tefek kendi projerimi yapıyorum bize lisede CCS C Compiler ve Proteus öğrettiler

Bu durumda olsam @z hocamın söylediği gibi soğanın cücüğünü yiyor olurdum  :D

Vakit kaybetmeyin öğrenin, uygulayın. Birinde uzman diğerlerinden az çok bilin burada sormak bile vakit kaybı

Zaten söylemişsiniz her hangi bir dilde uzman olunca yapılmayacak iş yok

Tabiki temel elk. vb. iyi bilmekde önemli

iş ortamıda önemli sahada pişmek çok daha hızlı ve iyi gelişim sağlıyor

RaMu

https://rmtulay.wordpress.com/category/mcu-mikrodenetleyici-genel/
burada yazdıklarımı ve daha fazlasını kullanarak hayatını idame ettirmiş biri olarak konuşuyorum:

Tavsiyem girme, mikrodenetleyici programlayacağına android ios web PC programlama daha iyi
tabiki ne için öğrenmek istiyorsun sorusu dahada önemli doğru cevap verebilmek için.
Linux gömülü de olur.

Mcu programlayacağım diyorsan @Erol YILMAZ ın dediğini göze almalısın.
Mcu olarak Stm, ide olarak Cubeide kullanıyorum, zorunda değilsem diğerlerine elimi sürmüyorum St den sonra.

Daha Matlab Simulink embedded coder, matlab coder var ...
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

foseydon

Alıntı yapılan: fatih9088 - 20 Nisan 2023, 10:09:10Tüm üyelerin yanıtları için çok teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla konu ile ilgili görüş ayrılıkları her konuda olduğu gibi bu konu içinde mevcut.

Pic ile Arduino diyelim. Biri Öğrencinin kolaya kaçtığı yoldur diyeri ise daha profesyoneldir, ben böyle görürdüm.

Sadece sorun yaşamak istemeyeceğim konu şu olur. Misal C kullanın diyen arkadaşlarımız CCS C den mi bahsediyor yoksa C ayrı CCS C ayrımı. MPLAP kullanmak ile C Compiler derleyecisini kullanmak beni ileri vadede kısıtlar mı.

Benim tek isteğim geri dönmek zorunda kalmamak. Örneğin kardeş sitede ETE Hocamız Pic Basıc Kullanıyor ve bu işte ciddi bir bilgi birikimine sahip ben burdan şunu anlarım ETE hocam sorunsuz devam ediyorsa Pic Basic de kişiyi taşıyabiliyor.

Teşekkür ederim.

Arduino, hazır kütüphaneleri var. Ekliyorsun, kütüphane fonksiyonlarını kullanıyorsun. O kütüphaneleri de birisi C/C++ ile yazıyor. CCS C de aynı mantık. Dolayısı ile bu kütüphanelere bağımlı hale geliyorsun. Başka birşeye geçmek istersen sıfırdan birşey öğrenmen gerekecek. C'yi bir sefer öğrenirsin herşeyde kullanırsın.

Araç seçimi senin nereye gitmek ne yapmak istediğinle alakalı biraz. CCS C tornavida ise C şarjlı matkap. Abi ne gerek var ben sadece vida sıkıyorum dersen tornavida işini görür. Ama ilerde civata sökmende istersen bu sefer bir araç daha alman/öğrenmen gerekir.

meslek olarak bu işleri yapacaksan önce ingilizce, sonra gerisi gelir. @RaMu nun dediği de doğru bu arada. gömülü yazılımla uğraşana kadar web yazılım öğrenip ordan da para kazanılabilir. elektroniği kenarda hobi olarak yaparsın istersen.

Firzen

Şöyle bir foruma gireyim konulara bakayım dedim. Gömülü sistem programlama konusunda herkes nasıl da dert yanıyor sanki alkol bağımlısı insanlar gibi :D "Başlama kardeş biz başladık hayatımız karardı", "Buralar pek tekin yerler değil, MCU falan yenisin, toysun ezerler döverler sonra kurtulamazsın da" :D

Açıkçası MCU kod yazmak sorun olmaktan çıkalı yaklaşık 5 yıl oldu sanırsam (büyük/orta firmalar için). Biz üniversitede Matlab ile cross-compile yapıyoruz hatta yeri geliyor Altair Embed kullanıyoruz. Bu kısımda önemli olan ne için kodlama yapacaksın problemi oluyor. Örneğin çift çekirdekli bir DSP de ikinci çekirdek üstünde optimizasyon koşturmak istiyorsan bir sürü kütüphane tanımlaman gerekiyor sırf o matrisleri çözüp ardından da hatayı minimize edecek cost function'ı bulması için. Tabi bunun bir de zaman sarfiyatı var ama Matlab ile sadece GA ekle diyorsun oluyor bitiyor. Diğerlerinin dediği gibi küçük/orta işler için baremetal ve RTOS ne kadar gereklilik durumunda? Arduino IDE tabanlı MCU'lar ile işler çözülür mü orası ayrı bir konu tabi.
Kararsız...

fide

Alıntı yapılan: fatih9088 - 20 Nisan 2023, 10:09:10Tüm üyelerin yanıtları için çok teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

Pic Basic'i hakkıyla kullanmak için hem donanım hem yazılımı @ete hocam kadar bilmen lazım.
Bazı yerlerde bazı çözümler var. Tamamen yoğurt yeme meselesi. Örnek: Veri uzunluğu ve bitiş karakteri belli olmayan seri port verisi almak için herkesin ayrı yöntemi var.

Başlamak yada öğrenmek için basic tavsiye etmem.

Diğer konu C dilinden kasıt ccs c değil Ansi-C yani bütün dillerin atası olan C dili.
C dili hem PC hem de mcu tarafında kullanılan bir yapı. Bir çok özelleştirilmiş versiyonu olsa da temelindeki programlama mantığı aynı.
Döngüler, diziler, pointer kavramı ve dilin kendine özel yapıları biliyorsan bütün C versiyonlarını kullanabilirsin. Ccs C de pic mcu için özelleştirilmiş bir C versiyonu.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com