Pic Programlamaya Giriş Tavsiyesi

Başlatan fatih9088, 11 Nisan 2023, 17:24:26

foseydon

@Firzen

hocam referans noktan yanlış. gömülü sistemleri kendi ile kıyas ediyorsun. ben başka alanla kıyas ediyorum. bir de dert yanma değil, ikaz etme. bu alan "alkolik" gibi mühendis istiyor bence, yani yaptığın işin müptelası olman lazım. iş tatmini için iş yapıyor olman lazım, para vs. için yapıyorsan diğer yazılım/mühendislik alanları daha kolay ve uygun.

verdiğin örnekte çok spesifik bir alanda. yanlış hatırlamıyorsam, texas'ın çift core'lu dsp'lerin 2. core'u kullanman için assembly ile kod yazman gerekiyordu. matlab bunu üretiyor mu? hadi diyelim üretiyor, piyasadaki her donanım için bunu yapıyor mu?

piyasada, özellikle türkiye piyasasında, işlerin çoğu hala baremetal. low power ve zamanlama gerektiren işler rtos ile yapılıyor. ufak ufak gömülü linux kullanımı başladı. ama işleri kolaylaştıran araçlar olsa bile bu alanın diğerlerine göre zor olduğu gerçeğini değiştirmez. zaten bu kadar çok yardımcı araç olmasının sebebi de bir yerde bu.

Selahaddin ÇIRACI

En iyi tavsiye hiç kimseden tavsiye almamandır bence. Malesef iyi niyetle tavsiye yapan insanların dışında olumsuzluklarda çok çok fazla duyarsın ve sorduğuna soracağına pişman olur ve soğuyabilirsin. En yakın arkadaşına şu işi kuracağım ne dersin diye sor. Sana 1 saat o işin nasıl yapılmayacağını anlatır. Maalesef bu insanın doğasında var.

Sevdiğin bir projeyi yapmaya çalışmak bu konuda araştırma yapmak en iyisi. Günlük hayatta ihtiyacın olan bişeyi bul atıyorum termometre, kronometre, kuluçka makinesi, elektronik tartı vs. Neyi yapmak seni mutlu edecekse onu seç ve pic ile bunu yapmaya çalış. Aklına o projeyle ilgili ne takılırsa sor. Pic benim favori mikrodenetleyicim. Elimden gelen desteği vermeye hazırım korkma. Dil olarak C kullanmanı ve ide olarakta Mplab kullanmanı tavsiye ederim. Youtube'da bol örnek var

Firzen

Alıntı yapılan: foseydon - 25 Nisan 2023, 18:26:40@Firzen

hocam referans noktan yanlış. gömülü sistemleri kendi ile kıyas ediyorsun. ben başka alanla kıyas ediyorum. bir de dert yanma değil, ikaz etme. bu alan "alkolik" gibi mühendis istiyor bence, yani yaptığın işin müptelası olman lazım. iş tatmini için iş yapıyor olman lazım, para vs. için yapıyorsan diğer yazılım/mühendislik alanları daha kolay ve uygun.

verdiğin örnekte çok spesifik bir alanda. yanlış hatırlamıyorsam, texas'ın çift core'lu dsp'lerin 2. core'u kullanman için assembly ile kod yazman gerekiyordu. matlab bunu üretiyor mu? hadi diyelim üretiyor, piyasadaki her donanım için bunu yapıyor mu?

piyasada, özellikle türkiye piyasasında, işlerin çoğu hala baremetal. low power ve zamanlama gerektiren işler rtos ile yapılıyor. ufak ufak gömülü linux kullanımı başladı. ama işleri kolaylaştıran araçlar olsa bile bu alanın diğerlerine göre zor olduğu gerçeğini değiştirmez. zaten bu kadar çok yardımcı araç olmasının sebebi de bir yerde bu.

Aslına bakarsanız dediğimi üzerinize alınmışsınız ben genel olarak herkes hangi kartı kullanırsa kullansın ne kadar sıkıntı çekiyor o yüzden dedim. Evet işin müptelası olmak lazımdır ama benim için MCU bir Amaç değil Araç. Yapmak istediğim iş için uygun MCU hangisi ise onu kullanırım.

Ti DSP'ler de ikinci çekirdeği yine C/C++ ile kodlayabiliyorsunuz ASM zorunluluğu yok ve Evet MATLAB her iki çekirdeğe de %100 Destek veriyor. ASELSAN ekibi şuan böyle kullanıyor. Piyasadaki her donanım için derken sanırsam diğer MCU'lar için demek istediniz. Şuan MATLAB sadece Ti, Microchip, Atmel, STM32 ve NXP'ler için code generation yapıyor.

Zaten demek istediğim de buydu Baremetal ve RTOS durumu. Bana göre bir MCU veya herhangi bir gömülü kart öğrenirken AMAÇ önemli ve açıkcası bir tane MCU doğru düzgün öğrendikten sonra diğerleri sorun olmuyor zaten kimse de bildiğinden vazgeçmiyor.
Kararsız...