NPN PNP Röle Tetikleme

Başlatan oguztkn, 18 Nisan 2023, 16:20:44

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

12 volt ile çalışan bir sistemim var. Başlangıçta röle sürekli çekili kalacak. Sensör çıkış verdiği anda rölenin bırakılmasını istiyorum. Bunu hem npn hem de pnp sensör ile çalışacak şekilde düzenlemek istedim fakat başarılı olamadım. Mcu ile halledebilirim ama maliyet açısından opto-transistörler vasıtası ile çözmek istiyorum. Resimdeki şemayı denedim başarılı olmadı. Çözüm için yol gösterebilir misiniz ? ( Sensörlerin aynı pinden bağlanması şart değil. Ayrı ayrı iki pin olabilir)

Teşekkürler Şimdiden İyi Bayramlar..

Melih1802

Sensoru seçerken NO/NC çıkışlı olarak seçerseniz, NC ucunu kullanacaksınız. PNP ve NPN için birer diyot ile birleştirebilirsiniz.

Bazı modellerde içinde röle olanlar dahi mevcut.

oguztkn

Proximity yada endüktif sensorlerde no nc bulunmuyor genelde tek olarak var. İkili olma durumlarinda maliyet yukselmekte

fide

No/NC pinleri sensor üzerinde değil. Röle üzerinde.
Com: common 
NO: normally open
NC: normally close anlamında.
Röle enerjisiz iken com ile NC temas halindedir. Röle enerjilenince com ile no temas eder.

18 Nisan 2023, 20:54:41
Sensör yanlış bilmiyorsam 250-300mA sürebilir. Diyot takviyesi ile sensör röleyi doğrudan sürebilir. Sürmezse uln2803 kullanın.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Melih1802

Alıntı yapılan: fide - 18 Nisan 2023, 20:50:46No/NC pinleri sensor üzerinde değil. Röle üzerinde.
Röle enerjisiz iken com ile NC temas halindedir. Röle enerjilenince com ile no temas eder.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

19 Nisan 2023, 06:54:41
Sensör yanlış bilmiyorsam 250-300mA sürebilir. Diyot takviyesi ile sensör röleyi doğrudan sürebilir. Sürmezse uln2803 kullanın.
Yanlış anlamış olmamak için soruyorum. NC/NO Sensor de, olmaz Röle de mi olur demek istedin?

oguztkn

Alıntı yapılan: fide - 18 Nisan 2023, 20:50:46No/NC pinleri sensor üzerinde değil. Röle üzerinde.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

18 Nisan 2023, 20:54:41

Bu baglanti seklinde roleye bagli yükünde sensorun tipine gore baglantisi degismesi gerekmez mi ?

fide

Sensör tipi npn ise röle vcc ile sensor ucu, sensor PNP ise sensor ucu ile gnd arasında olmalı.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

oguztkn

Alıntı yapılan: fide - 18 Nisan 2023, 21:07:49Sensör tipi npn ise röle vcc ile sensor ucu, sensor PNP ise sensor ucu ile gnd arasında olmalı.
Yukun baglantisi sabit olmali ama tek degisken sensor tarafi bu sekilde cozmeye çalışıyorum ama beceremedim

fide

oguztkn

isteğim resimdeki gibi bir sonuç elde etmek. O yüzden girişte ltv814 kullanmayı denedim. Çift ledli olduğundan çözebilirim sandım.

ilyas KAYA

Böyle birsey mi lazım?

oguztkn

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 19 Nisan 2023, 00:17:24

Böyle birsey mi lazım?

aynen ustam. En baştan beri yanlış tarif etmiş olabilirim isteğim tam olarak buydu.