Smd Kapsitörlerinin tersine mühendislik ile değerlerini bulma

Başlatan mfurkan7, 20 Nisan 2023, 17:11:38

mfurkan7

Merhabalar,
Elimde bir PCB var. Tersine mühendislik yaparak aynı devreyi oluşturmak istiyorum. Kapasitörleri ölçerken seramik ya da tantalum pek emin değilim multimetrenin artı ya da eksi probunu dokundurduğumda farklı değer çıkıyor. En son kapasitörleri söktüm ancak bu seferde söktüklerim 1nF değer gösteriyor.
Bu kapasitörleri nasıl ölçmeliyim? Paketler çok küçük karıncadan da küçük ölçmek de zor oluyor.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

power20

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 20 Nisan 2023, 17:11:38söktüklerim 1nF değer gösteriyor. 
Peki bu değerin yanlış olduğunu düşünmek için sebep nedir?  Devre üzerindeki değer değişken olabilirken dışarıda sabit okumak bence daha doğru bir bilgi.

Okan AKÇA

Cin malı multimetre ler belirli değerden sonra yanlış ölçebiliyor

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 20 Nisan 2023, 17:11:38söktüklerim 1nF değer gösteriyor.

EML den mezun olduğumdan beri hiçbirzaman PCB üzerinde ölçtüğüm komponet değerine %100 güvenmedim.

mfurkan7

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 20 Nisan 2023, 19:13:23Cin malı multimetre ler belirli değerden sonra yanlış ölçebiliyor
Çin malı multimetre değil hocam. Fluke var bende.

Alıntı yapılan: COM1 - 20 Nisan 2023, 18:24:15Peki bu değerin yanlış olduğunu düşünmek için sebep nedir?  Devre üzerindeki değer değişken olabilirken dışarıda sabit okumak bence daha doğru bir bilgi.
Hocam, mantıklı gelmedi tüm kapasitörlerin 1nF çıkması. Güç hattına 1nF atılır mı? Güç regülatörü çıkışına?
Bir de TVS diyot olabilir mi acaba kapasitör diye ölçtüklerim? Kapasitörlere benzer olan versiyonları var mıdır?

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Nisan 2023, 19:14:08EML den mezun olduğumdan beri hiçbirzaman PCB üzerinde ölçtüğüm komponet değerine %100 güvenmedim.
Buradan tek yolun söküp ölçmek olduğunu anlıyorum.

Alıntı yapılan: Andromeda - 20 Nisan 2023, 18:16:56.. cımbız tipi ölçü aleti var.
O da bende yok hocam. Multimetre ile o küçük kapasitörlere dokunmak gerçekten zor.

power20

Güç hattında  100n   10n veya 1n olur. Hatta bunların hepsi paralel olur. Ayrı frekanslara hitap ederler. Fakat abartılı bir tasarım olması gerek. Askeri, medikal projeler gibi.

mfurkan7

Alıntı yapılan: COM1 - 21 Nisan 2023, 00:23:03Güç hattında  100n   10n veya 1n olur. Hatta bunların hepsi paralel olur. Ayrı frekanslara hitap ederler. Fakat abartılı bir tasarım olması gerek. Askeri, medikal projeler gibi.
Hocam,
Olabilirse ölçüme devam edeceğim. Bir sorum daha olacak. Parçalar mikroskopla anca gözüküyor. Ben lehim aletini 360 santigrad dereceye ayarlayıp flux sıkıp parçayı yerinden çıkarıyorum. Bu çıkarma işlemi sırasında acaba kapasitörleri yakıyor olabilir miyim? Bu yüzden 1nF çıkıyor olabilir mi?

power20

Ölçü aleti kablosu nedeniyle hep sabit değer gösteriyor olabilir. Ben olsam bu kapasitör uçlarına 2cm gibi yumuşak tel lehimleyerek prob yerine ölçü aleti üzerindeki sokete takarak ölçerdim. Tabi bu esnada kapasitör bağlantı noktası kopup iyice çöp olma ihtimali var. Yumuşak tel şart 

mfurkan7

Alıntı yapılan: COM1 - 21 Nisan 2023, 00:44:07Ölçü aleti kablosu nedeniyle hep sabit değer gösteriyor olabilir. Ben olsam bu kapasitör uçlarına 2cm gibi yumuşak tel lehimleyerek prob yerine ölçü aleti üzerindeki sokete takarak ölçerdim. Tabi bu esnada kapasitör bağlantı noktası kopup iyice çöp olma ihtimali var. Yumuşak tel şart
Hocam,
Denedim ama beceremedim. Kapasitörler çok küçük olduğu için lehim yapmak çok zor oluyor. SMD parça bir de :/ Bir yöntem bulmaya çalışacağım. Zil teli ile deneyeyim ki o bile çok zor olacak.

ilyas KAYA

Öncelikle kapasitesini bildiğiniz bir kondansator ile ölçüm yapın ve multimetre yerine kapasitemetre tercih edin. Proplara dokunmadan ölçüm yapmanız gerekir ve prob kapasitelerini sifirlamaniz gerekir. Genelde kapasite metre üzerinde zero yada manuel sıfırlama ayari olur.

mfurkan7

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 21 Nisan 2023, 07:59:25Öncelikle kapasitesini bildiğiniz bir kondansator ile ölçüm yapın ve multimetre yerine kapasitemetre tercih edin. Proplara dokunmadan ölçüm yapmanız gerekir ve prob kapasitelerini sifirlamaniz gerekir. Genelde kapasite metre üzerinde zero yada manuel sıfırlama ayari olur.
Hocam,
Önereceginiz kaliteli ölcüm alabilecegim bir kapasitemetre var midir?

Andromeda

.. mevcut ölçü aletimize bağlayabileceğimiz cımbızı kendimiz yapabilirmiyiz
 :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ilyas KAYA

Ben unit kullandim. Bir tane kart için o paraları vermeye bence gerek yok kendinizde 3d yazici ile bile yaparsınız yada 10 15 gün bekleyip Çin den alabilirsiniz.

https://a.aliexpress.com/_EjJYoJN

Tr de de varmış. Biraz daha pahalı tabi
https://robiz.net/smdtestleads?srsltid=AfAwrE7blZFvCnXuakXqdEGA--9DRSqqtF5NDB2jGIAR8ZXnQFw2cEA0Zno