Nextion'da uart'dan gelen verileri görmenin bir yolu var mı?

Başlatan Mucit23, 02 Mayıs 2023, 17:47:49

Mucit23

Selamlar.

Nextion HMI'de uart'dan istediğimiz gibi data gönderiyoruz. Burada sorun yok. Fakat Başta bir aygıttan uart ile veri nasıl okurum onu araştırıyorum.

Normalde Uart ile ancak Nextion üzerindeki objelere müdahale ediyoruz. Fakat ben gelen rastgele bir veri paketini okuyup işlemek istiyorum. Bunun için illa harici bir MCU kullanmak şart mı? 

mehmet

Doğru data geldiğine kilitlenip öyle
değerlendirmek gerekli. Direkt pc ile
de değerlendirilebilir. Doğru header
karakterleri bulmak ve arkasından gelen
datayı ayrıştırmak daha iyi olacaktır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

berkay_91

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Mayıs 2023, 17:47:49Selamlar.

Nextion HMI'de uart'dan istediğimiz gibi data gönderiyoruz. Burada sorun yok. Fakat Başta bir aygıttan uart ile veri nasıl okurum onu araştırıyorum.

Normalde Uart ile ancak Nextion üzerindeki objelere müdahale ediyoruz. Fakat ben gelen rastgele bir veri paketini okuyup işlemek istiyorum. Bunun için illa harici bir MCU kullanmak şart mı? 

Nextion'ın UART tan gelen verileri tuttuğu bir buffer'ı var, bu özelliği sayesinde CRC yapmakda mümkün. Linkteki sitede bu iş için daha önce hazırlamış olduğum test arayüzü ve timer objesinin event bölümünde gerekli kodlar var inceleyebilirsiniz...

https://dosya.co/kx5hsxt803jh/Test.HMI.html

flowchartx

Mucit23

Teşekkürler. Yazdıklarınızı inceliyorum.

Amacım Nextion hmi yi modbus ile çalışan bir aygıtı kontrol etmek. Eğer gelen veri paketini okuyabilirsem ekstra mikroişlemci olmadan sadece uart hattına bir RS485 transreciever bağlayarak slave aygıttan veri çekebilirim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Mayıs 2023, 01:02:20Teşekkürler. Yazdıklarınızı inceliyorum.

Amacım Nextion hmi yi modbus ile çalışan bir aygıtı kontrol etmek. Eğer gelen veri paketini okuyabilirsem ekstra mikroişlemci olmadan sadece uart hattına bir RS485 transreciever bağlayarak slave aygıttan veri çekebilirim.
Takipçiyim.
Bu konu ile ilgili benimde farklı çalışmalarım oldu. Uart veya usart veri yollarını birçok cihazda dinledim. Ama edindiğim verileri anlamlandırmada bir yol alamadım. Verileri paket olarak alıp paket olarak gönderdim ama işe yaramadılar. Baud hızını anlamak ta zor. Lojik analizör ve bir çok çevre birim kullandım ama olmadı.
Sorun bana kalırsa terslenmiş veriler ve bautrate hızından kaynaklı idi. Ayrıca iki devre arasında el sıkışma iletişimi olduğundan ana veriyi kaçırıyorsun veya sürekli veri katarları olduğundan anlamlandırmak zor oluyor.
Neyse takipçiyim, bir sonuca ulaşırsanız paylaşın lütfen.
ego=1/Knowledge

mustafa_cmbz

biraz uzun ama sade anlatmaya çalışayım.

bilmediğin bir datayı dinlemek ve anlamlandırabilmek çok anlamsız oluyor ve bir yol alamıyorsun.

Kaldıki karşı taraftan paketler nasıl gelecek kaç byte şeklinde geliyor bilmiyorsan usart kesmesini sağlıklı oluşturamıyorsun burdaki taşmalar atlamalar zıplamalar da daha saçma bilgiler elde etmene sebebp oluyor.

Anladığım kadarı ile hali hazırda bir projedeki ekranı uzağa taşımak istiyorsun ki modbus gibi bir şeye bağlamak istiyorsun.Bence hiç bulaşma.

ama sıfırdan tasarlıyacağın bir iş ise bence mutlaka araya bir işlemci koy çünki nextion her ne kadar kullanımı esnek miş gibi gözüksede bazen yapmak istediğin şeylerde tam anlamıyla yeterli kalmıyor arayüz yada üreticinin kalıbında kısıtlanıyorsun.Ama araya bir işlemci atarsan çıkacak aksiliklerde sana kod kısmında gayet kolay çözüm üretmene fırsat sunacaktır.