RF 13.56Mhz

Başlatan merve damar, 04 Mayıs 2023, 11:54:11

merve damar

Merhabalar herkese,
13.56Mhz Mifare RFID kart okuyucu tasarlamak istiyorum. Uygun entegre önerebilir misiniz veya entegre kullanmalı mıyım?

ByTEK

Alıntı yapılan: merve damar - 04 Mayıs 2023, 11:54:11Merhabalar herkese,
13.56Mhz Mifare RFID kart okuyucu tasarlamak istiyorum. Uygun entegre önerebilir misiniz veya entegre kullanmalı mıyım?

bir dönem mfrc522 ile mifare classic 1K karta okuma yazma konusunda çalışmıştım. bu kartları sıfırdan tasarlamak kolay değil. datasheete referans alınarak yeni bir kart çizebilirsiniz. Anten için gerekli hesaplamaları doğru yapmanız gerekecektir.

Bu iş için yapılmış bir chip kullanmanız gerekiyor. örnek olması için; mfrc522(giriş seviyesidir), PN5190, PN532, MFRC531(bayağı gelişmiş bir chiptir.) Bu chiplerin datasheetlerini incelemeni öneririm.

ibocakir

Daha önce ST25R3911B kullandım, tavsiye ederim. STM32 ile konuşturacaksanız yazılım desteği gayet güzel.

merve damar

Teşekkür ederim, mfrc522 ile başlamayı düşünüyorum.
 ST25R3911B Mifare kullanabiliyor musunuz? ST25dv fiyatı çok uygun ama sadece NFC için sanırım öyle mi ?

ByTEK

Alıntı yapılan: merve damar - 04 Mayıs 2023, 17:05:46Teşekkür ederim, mfrc522 ile başlamayı düşünüyorum.
 ST25R3911B Mifare kullanabiliyor musunuz? ST25dv fiyatı çok uygun ama sadece NFC için sanırım öyle mi ?

bu arada belirteyim. kullanacağın kart türleri mifare classic, Plus, desfire olacak. ID okumada sorun yok fakat içine yazacaksan Mfrc522 sadece classic modelinde çalışır. MFRC531 hepsinde çalışır. Fakat her kart türü için ayrı lib yazmalısın. Ben arduino lib kullanmıştım ve classic üzerinde çalışmıştım. Yapıya karar ver işlemlere karar ver sonrasında değiştirmek zor oluyor.

Ekleme : Kart içine veri yazacaksınız mutlaka şifreleme yaparak yazın. Erişim şifrelerini değiştirin. yoksa içindeki verileri değiştirilebilir kılarsınız.

Emou

Alıntı yapılan: SercanTEK - 04 Mayıs 2023, 17:52:05bu arada belirteyim. kullanacağın kart türleri mifare classic, Plus, desfire olacak. ID okumada sorun yok fakat içine yazacaksan Mfrc522 sadece classic modelinde çalışır. MFRC531 hepsinde çalışır. Fakat her kart türü için ayrı lib yazmalısın. Ben arduino lib kullanmıştım ve classic üzerinde çalışmıştım. Yapıya karar ver işlemlere karar ver sonrasında değiştirmek zor oluyor.

Hocam bir sorum olacak. Bu kartların emülasyonu için önerdiğiniz bir IC var mıdır acaba?

merve damar

Tamamdır çok teşekkürler

ByTEK

Alıntı yapılan: Emou - 04 Mayıs 2023, 19:46:05Hocam bir sorum olacak. Bu kartların emülasyonu için önerdiğiniz bir IC var mıdır acaba?

maalesef bilgim yok üstat.

ibocakir

@merve damar hocam,

ST25DV serisi transponder yani tag, reader değil. RFID okuyucu mu yapmak istiyorsunuz yoksa RFID tag mi?

merve damar

RFID okuyucu yapmak istiyorum. Bu okuyucular çok pahalı, geçen bi ürün söktük 125mHz ama herhangi bi okuyucu yok ne yapıyosa bi kaç transistörle yapmış.

mfurkan7

Bunu izlesiniz mi? Belki faydası dokunabilir.

https://youtu.be/JXwvcSJjhPI

ibocakir

@merve damar hocam bahsettiğiniz ürün bu olabilir mi?

RDM6300

Öncelikle hangi protokoldeki tagleri okuyacağınız belirleyip ona göre okuyucu IC seçmelisiniz derim.

ISO14430A, ISO14430B, ISO15693 gibi.

merve damar

Alıntı yapılan: ibocakir - 08 Mayıs 2023, 10:11:53@merve damar hocam bahsettiğiniz ürün bu olabilir mi?

RDM6300

Öncelikle hangi protokoldeki tagleri okuyacağınız belirleyip ona göre okuyucu IC seçmelisiniz derim.

ISO14430A, ISO14430B, ISO15693 gibi.

Yok bu değil, piyasada kullanılan bir ürünü söküp incelemiştim.

10 Mayıs 2023, 17:52:29
MRFC522 Modulu ile başladım öncelikle kartı algılasam gerisi gelir. SPI iletişimde sorun yaşıyorum. Daha önce çalışan oldu mu acaba?
Kutuphanesini kendi islemcime göre duzenledim. Nuvotonun ms51 serisinden islemci kullanıyorum. Ayni kutuphane arduinoda calisiyor. Buyuk ihtimalle spi da sorun yasiyorum. Spi nasil test edebilirim ?