Analog Switch yerine islemci kontrolü

Başlatan mfurkan7, 08 Mayıs 2023, 10:38:56

mfurkan7

Merhabalar,
Inceledigim bir modülde 74HC2G66 Analog Switch kullanmislar. Modülü MSP430 islemci ile sürüyorlar. Sorum su, neden analog switch kullanma ihtiyaci duymus olunabilir? Analog switch yerine islemcide bir sürü bos pin var, bunlar kullanilamaz mi?

Mucit23

mg1980

Uzman falan değilim ama işlemcideki boş pinlerle + veya - verirsiniz.. analog swiçle başka sinyallere role gibi geçiş sağlarsınız diye düşünüyorum.

mfurkan7

Alıntı yapılan: Mucit23 - 08 Mayıs 2023, 10:43:33Ne iş yapıyor bu kart?

Modül ana karttan gelen dataya göre led rengini değiştiriyor ve basınç sensörlerinden aldığı datayı ana karta gönderiyor.

Alıntı yapılan: mg1980 - 08 Mayıs 2023, 11:31:43Uzman falan değilim ama işlemcideki boş pinlerle + veya - verirsiniz.. analog swiçle başka sinyallere role gibi geçiş sağlarsınız diye düşünüyorum.
Hocam,
Kafamdaki bu analog switchin yaptığı işi mcu ile yapabilir miyim? Analog switchi atmak istiyorum pcbden.

Sozuak

Multiplex işlemi için kullanmış olabilirler anladığım kadarı ile.

mfurkan7

Alıntı yapılan: Sozuak - 08 Mayıs 2023, 13:22:04Multiplex işlemi için kullanmış olabilirler anladığım kadarı ile.
Iki ayro basinc sensoru var. Basinctan kastim karisiklik olmamasi adina parmakla yapilan basinci olcuyor. Kuvvet sensoru desem daha dogru olur sanirim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 08 Mayıs 2023, 14:12:10Iki ayro basinc sensoru var. Basinctan kastim karisiklik olmamasi adina parmakla yapilan basinci olcuyor. Kuvvet sensoru desem daha dogru olur sanirim.
Cevabı vermişsin. Parmakla yapılan bir işte statik elektrik sorunu olur. Eğer bu olursa anolog switch bozulur, işlemci korunmuş olur diye tahmin ediyorum.
Zaten 74HC2G66 nin datasheetine bakarsan 2000 volt esd protection özelliğinin olduğunu görürsün.
İstersen 74HC2G66 deki girişleri direk işlemciye girebilirsin, ama herhangi bir ESD durumunda işlemci arızalanır.
ego=1/Knowledge

mfurkan7

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 08 Mayıs 2023, 14:43:24Cevabı vermişsin. Parmakla yapılan bir işte statik elektrik sorunu olur. Eğer bu olursa anolog switch bozulur, işlemci korunmuş olur diye tahmin ediyorum.
Zaten 74HC2G66 nin datasheetine bakarsan 2000 volt esd protection özelliğinin olduğunu görürsün.
İstersen 74HC2G66 deki girişleri direk işlemciye girebilirsin, ama herhangi bir ESD durumunda işlemci arızalanır.
Hocam, Aciklamaniz icin cok tesekkur ederim. Analog switch yerine tvs diyotla bu problem cozulebilir mi? Iki tvs diyot analog switchten daha mi pagaliya gelir?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 08 Mayıs 2023, 16:23:50Hocam, Aciklamaniz icin cok tesekkur ederim. Analog switch yerine tvs diyotla bu problem cozulebilir mi? Iki tvs diyot analog switchten daha mi pagaliya gelir?
Olur olmasına ama tasarımcının hayal gücüne bağlı.
Analog switchin kullanılmasının başka sebeleri de olabilir. Bahsettiğin 2 adet basınç sensörünün aynı anda okunması engellenmiş olabilir. Sıra ile veya gerektiğinde okunması gerekiyor olabilir. Gerçi bunu yazılımda da yapabilirler ama bilemiyorum. Tasarımın geneline bakmak gerek. Dediğim gibi, önce analog switchi iptal edip doğru pinleri işlemcideki doğru pinlere girip bir denemeli, ondan sonra sistemin doğru çalışıp çalışmadığına bakıp karar vermelisin.
Zaten büyük bir ihtimal ADC okunuyor olmalı...
ego=1/Knowledge

CLR

analog switch yerine TVS iyiymiş
Knowledge and Experience are Power

Erol YILMAZ

74HC2G66 Analog Switch yerine, (genel bir ifade ile) MCU yada TVS kullanılamaz.
Bu un yerine şeker, Maya yerine karabiber koymayı düşünüyorum gibi birşey oluyor.

mfurkan7

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 08 Mayıs 2023, 18:10:1974HC2G66 Analog Switch yerine, (genel bir ifade ile) MCU yada TVS kullanılamaz.
Bu un yerine şeker, Maya yerine karabiber koymayı düşünüyorum gibi birşey oluyor.
Hocam kastım şuydu. Analog switchi mcu ile yapıp hatta da koruma olarak tvs diyot koymak.

Sozuak

Tek sinyal ucundan 2 yada daha fazla ayrı yeri ölçmek, anahtarlamak yada gözlemlemek için bu yöntem kullanılır. analog sinyali mcu ile  ya iki ayrı kanaldan okursunuz yada anahtarlayarak tek kanaldan okursunuz. Şema yok, işlev tam belli değil, işlemci ne belli değil. Acaba neden kullanmışlar sözü biraz ortada kalıyor. En azından o kısmın şemasını elle çizip  basitçe de olsa gösterirseniz bulmaca çözmek yada tahminde bulunmak yerine daha isabetli  görüşler ortaya konabilir.
ESD o entegreyi de aşabilir yani amaç sadece korumak değildir bence.

Mr.Thinking

konuya cevap yazanlar:
Aca birinizde konuda bahsedilen analog switchin datasheetine baktı mı?
O switchte 2 ayrı giriş 2 de çıkış var.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Baktı 2 adet single throw switch var evet ama giriş yada çıkış ortak bağlanmış olabilir. Tutma özelliği de yok.