Net NT-9175 havya problemi

Başlatan 0M42, 12 Mayıs 2023, 11:42:41

0M42

Merhaba, senelerdir kenarda atıl duran eski bir istasyonlu havyam vardı Net NT-9175 marka model yeğenim elektronik üzerinde kendini geliştirmek istediğinden kendisine vermek istedim ancak kontrolünü yaparken farkettim bazı sorunlar oluşmuş..

İstasyonu çalıştırınca bazen havya direk 500 derece ile çalışmaya başlıyor. Ayarı istediğim değere düşürüp kapatıyorum tekrar açıyorum ayarlanan değerde açılıyor ama ara sıra yine 500 derecede açılıyor. Ve yine bazen 500 derece ile başladığında değeri düşürmek istediğimde bir anda 800 lere fırlayıp aşağıya doğru iniyor ve hiç durmuyor sanki bir değerden sonra başa sarıyor tekrar düşmeye başlıyor..

Ayrıca sıcak hava üfleme kısmıda problemli. Yine bazen istasyonu çalıştırınca hava kolu yuvasında olmasına rağmen fanı çalışmıyor ama içerisindeki rezistans çalışıyor dış kısmı kızarmaya başlıyor. Yuvasından kaldırınca  fanı da çalışmaya başlıyor. İstasyonu bir kaç kez kapatıp açınca düzeliyor ama sonra yine aynı sorunlar oluyor.

Ve digit ekranlarda bir garip çalışıyor 100 lü değerlerde ilk 1 harf 1 yerine 8 olarak görünüyor bazen düzeliyor bazen bouluyor.

İstasyon içinde havya ve sıcak hava kısmı için iki adet ayrı atmel işlemci kullanılmış. Kartın kontrollerini yaptım göz ile kontrollerimde ve ölçümlerimde hiç bir problem görünmüyor. Neredeyse tüm lehimleri yeniledim bir düzelme olmadı. Acaba işlemciler ile kaynaklı bir problem olabilir mi? Başına böyle bir şey gelmiş olan varmı ne önerirsiniz fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

0M42

Konuya bir güncelleme yapayım belki havya kolu ve sıcak hava kolu ile ilgilidir diye yenileriyle deneme yaptım aynı sorunlar yine oldu.

Sozuak

Cihaza özel değil ama genel olarak problemler besleme kaynaklı olabilir. Doğrultma diyodu arızası, parazitik sinyaller, eskimiş bir kapasite dc üzerine sinyal oluşmasında etkili.
Diğer olay korozif etkenler, işlemci bacaklarında kılcal lehim çatlağı.

Atmel dahil bu kadar kısa sürede programsal bir hata oluşacak flash hatası hiç görmedim. Skop yoksa ac mV kademesinde beslemede ripple var mı bakın. Ek olarak filte kapasitesi ekleyip düzelme oluyor mu bir bakın. Doğrultma diyotlarının birinde içsel temas problemi ile parazit oluşup sorun çıkarttığına da şahit olmuştum. Bir de kristali kontrol edin tabi var ise.

algorist

Flux kalıntıları varsa temizlemenizi öneririm özellikle işlemci etrafı.
e-e-e

cevat1

Pot temizliği veya potu yenisi değiştirin

0M42

Aslında söylenilenlerin hepsini gözden geçirdim gibi. Kondansatörlerin kapasitesini ölçecek ekipmanım olmadığı için siz yazdıktan sonra hepsini değiştirdim. Zira osiloskop ile parazit kontrolüde yaptım dümdüz tertemiz bir çizgi görünüyor hatta bu ölçümü yaparken sıcaklık ayarlarınıda değiştirdim bir dalgalanma, bozulma vs. göremedim. Kartı komple alkol ile temizledim.

Bu havya rutubet olan bir ortamda kutu içerisinde duruyordu acaba işlemci yada işlemciler rutubetten mi etkilendi diye düşündüm o yüzden işlemcilerden şüphelenmiştim zaten kontrol etmediğim başka şey de kalmadı gibi.