Motor ve switch bağlantısı

Başlatan ACM, 12 Mayıs 2023, 20:41:51

ACM

Arkadaşlar merhaba. AC motor devamlı aynı yöne dönerek  kuluçka makinesindeki viyolün sağa veya sola hareketini sağlıyor.Motora akım vermek yeterli oluyor sağ sol için , yön tayini mekanik oluyor.
  Sağdan sola dönüş zamanını ölçerek (17 saniye) yaptım ama bir süre sonra yumurtaların dikde kalabildiğini gördüm.Tahminim faz kaymaından dolayı motor devrindeki değişimlerden oluyor.
  Bende 2 mikro switch  (3 bağlantılı) ile sonlandırma yapmayım dedim ama bağlantıyı beceremedim.Harfleri yazdım tek tek , harflerle bağlantıyı paylaşırsanız memnun olurum.

mustafa_cmbz

gerek varmı ki o viyoller kendi kendini çeviriyor diye biliyorum sağa ve sola motor tek yön döndüğünde.

Sozuak

Motor yönü değişen bir sistem olsa  switch ile  değişim sağlarsın ama tek yöne dönüyorsa zaten sürekli dönüyor olması yeterli. Mekanik olarak bir sıkışma yok ise  motor faz kayması sorunu olmaz. Sorunu mekanizmada araman lazım. 17 saniye olayını neye göre yaptın, ne yaptın yani motor 17 saniye çalışıp duruyor şeklinde mi yaptın.

asma

Silecek motorunda olduğu gibi durma pozisyonu sabit olsun isteniyor galiba.
Ancak dik kalmak nedir , istenen mi istenmeyenmi anlamadım.
İki sw kullanılacak ise bu sw ler durma noktalarını belirleyecekse; sağ ve sol en son hareket noktasında ikazlanacak şekilde montaj yapılır. İkisinin de NC kontağı ve Com ucu kullanılır. Enerji verildiğinde ilk hangi sw ikazlanırsa o pozisyonda kalır.
Hareket vermek için seri bağlı iki sw kontağına paralel NO kontağı ile start verilir. Start sinyali olduğu sürece sw ler önemsenmeden sürekli çalışır. Start kesildiğinde ilk sw e kadar çalışıp durur.
Şu an şema , resim çizip ekleyemem.  :(

ankyra

Bir büyüğüm yumurtaların hareket etmesi yeterli demişti. İlla ilk pozisyonunun tersini alacak diye bir durum yok demişti. Oluşan embriyo ya da embriyo kesesi, kabuk iç zarına yapışıp kalmasın diye belli aralıklarla yumurtayı hareket ettirmek yeterli imiş.

Hazır satılan sistemleri incelerseniz, kimse sizin gibi hassas bir sistem kurmamış. Gereksiz uğraşıyor gibisiniz

Not: Uzman değilim, bu işi yapmadım. Yapan birinin dediklerini aktardım.

ACM

Alıntı yapılan: Sozuak - 12 Mayıs 2023, 22:53:52Motor yönü değişen bir sistem olsa  switch ile  değişim sağlarsın ama tek yöne dönüyorsa zaten sürekli dönüyor olması yeterli. Mekanik olarak bir sıkışma yok ise  motor faz kayması sorunu olmaz. Sorunu mekanizmada araman lazım. 17 saniye olayını neye göre yaptın, ne yaptın yani motor 17 saniye çalışıp duruyor şeklinde mi yaptın.

Motor aynı yönde dönüyorken mekanızma bir sağa bir sola dönebiliyor. Yumurta en sağa doğru eğimli iken motor çalıştırıldıktan 17 saniye sonra en sola  gelmiş oluyor ama voltaj düşümlerinden dolayı devir değiştiği için olması gerekenden daha erken durabiliyor. İlklerde çok farketmesede sonradan yumurtaların dik kalabildiğini görüyorum.
Bu cevap aynı zamanda Mustafanında cevabı oldu.

Asma hocam yumurtanın dik kalması istenmeyen bir durum. Şema ile uğraşmayın diye resime harfler atamıştım , harf bilgileriyle bağlantıyı verebilirseniz menun olurum zira açıklamanızı karıştırdım.

Ankyra , büyüğünüz muhtemelen viyol kullanmamış , elle çevirmş yumurtaları..Yumurtayı dik olarak masaya koyun ve üzerine 50 krş yerleştirin ve sağa sola yatırın. Dikkat edin para  ilk pozisyonda iken ikinciye aldığınızda  birbirlerinin alanına girmemiş olmalıdır. Switch gereklimidir , yapayımmı diye sormadım. Bir çin atasözü derki Hassasiyet sizi yorar ama başınızı dik tutar.

asma

Resim teknik anlatıma uygun olmadığı için yeniden çizmek gerekir diye düşündüm.
Öncelikle resimdeki micro swich lerin pinlerini doğrulamak için bir ifade verelim.
A/B/C - NC/NO/C
H/I/J - NC/NO/C
Harflerin kontak adlarıyla bu şekilde eşleştiğini düşünelim.

Bağlantı: D>C>A>J>H>J>F>G>E şeklinde olmalı.
Ayrıca bir hareket başlatma kontağına ihtiyaç var. Bunu buton olarak adlandıralım uçları ise K ve L olsun.D>K>L>F şeklinde bağlanır.
Her saykıl için butona 1sn basmak yeterli.
Hareket yönündeki sw e temas sağlandığında duracaktır.
Umarım anlatım yeterli olmuştur.

ACM

D>C>A>J>H>J>F>G> E    , akım D den girip tüm harflerde ilerleyip E den çıkıyor olarak anladım. Bu şekilde deniyeceğim. Tabi yanlış anlamamışsam.

Güç kaynağına seri  zaman rolesi var ama kafa karıştırmasın diye çizmedim , onu hallederim.

asma

Alıntı yapılan: ACM - 14 Mayıs 2023, 11:57:06D>C>A>J>H>J>F>G> E    , akım D den girip tüm harflerde ilerleyip E den çıkıyor olarak anladım. Bu şekilde deniyeceğim. Tabi yanlış anlamamışsam.

Güç kaynağına seri  zaman rolesi var ama kafa karıştırmasın diye çizmedim , onu hallederim.
Aynen öyle.
Yalnız zaman rölesi seri olmamalı. Rölenin C ve NO uçları K ve L olsun. Mesajımdaki buton yerine bağlanmalı.
Zaman rölesi çekili olduğu süre motor çalışır. Süre dolup röle kontakları açık devre olduğunda , hangi yöne hareket var ise o hareket sonlanana kadar gider , sw e bastığında durur.

ACM

Tamamdır Asma hocam K ve L ye bağlanacak role. Küçük bir teşekkürde bulunayım , çalışırsa daha büyüğü gelir çalışmazsa hepsini geri alırım.