Stm32f746G-Disco No Target Connected Hatası

Başlatan Mucit23, 15 Mayıs 2023, 22:03:40

Mucit23

Selamlar

STM32F746G disco kartımda işlemci ile iletişim kuramıyorum. Daha önce sıfır aldığım bir kart ve yanlış hatırlamıyorsam sadece enerji verip test etmiştim. Bayadır depoda yatıyordu. Neredeyse 2 senedir çalışmıyorum bu kart ile ne yaptığımı da hatırlamıyorum. 

Şuan ufak bir deneme yapmam gerekti. Normalde Enerji verince ekran felan gelmesi gerekir ama herhangi bir çalışma belirtisi yok. Boot moda sokup st link ile haberleşmeye çalıştım oda olmadı.

Bu tarz kartlarla çalışmış olan birileri varmıdır? Neler yapabilirim. 

kimlenbu

aynı anda 2 usb konnektörü kullanmanız lazım, birisi güç diğeri st link için kullanılıyor. Aynı kart bende de var, her seferinde ben de deneye yanıla buluyorum. Eğer olmazsa başka kabloyla deneyin.

Mucit23

Hocam denedim ama yok çalışmıyor hiç bir çalışma belirtisi yok. STlink hiç bir şekilde görmüyor MCU'yu. Başka ne olabilir? Boot moda sokmaya çalışıyorum ordan da tepki yok. Kartı hiç kullanmadım ben. Hatta açıkçası enerji verip vermediğimi de hatırlamıyorum. Öyle bi proje kapsamında almıştım depoda duruyordu.

flowchartx

Hocam disco karta stlinkle mi bağlanmaya çalışıyorsunuz

Mucit23

Hem ST'link'i denedim hem de doğrudan keil ile yazılım atmaya çalıştım. İkisinde de MCU yok diyor. Acaba bir şekilde SWD Portu mu kapandı diye düşünüyorum. Kart bu arada yeni kart. Mavi olan kartlardan. Elimde birde ilk çıkan versiyon var o kartın rengi yeşil. Hiçbir sorun yok. En son 2015 yılında kullanmıştım o kartı da.

ercan_t

stlink driverlar güncellenmiş olabilir usb stlink clone mu? orjinal mi?

stm32 st-link utility  uygulamasında -->setting -->serial number bakabilir misiniz?
"old st-link firmware/st-link already used" gibi bir yazı varsa sorun vardır.

flowchartx

Stlink devresinde jumperlar oluyor eski kart ile karşılaştırın hocam jumperlardan birisi eksik olabilir

Mucit23

Hocam bunda jumper yok. STlink V3 ile geliyor sanırım bu kart.

Kartın resmi bu şekilde

Baya inceledim. Ama Jumper bulamadım ST link MCU bağlantısı için

flowchartx

Usbyi bağlayınca f7 işlemcisinin power ledleri yanıyor mu hocam. Kartımin net fotoğrafını bulamadım ama stlinkle mcuyu ayıran pinlerin bulunması gerekiyor. Çünkü sol tarafta stlinki kullanmak için pinler var

Mucit23

Alıntı yapılan: flowchartx - 18 Mayıs 2023, 10:48:11Usbyi bağlayınca f7 işlemcisinin power ledleri yanıyor mu hocam. Kartımin net fotoğrafını bulamadım ama stlinkle mcuyu ayıran pinlerin bulunması gerekiyor. Çünkü sol tarafta stlinki kullanmak için pinler var

Evet hocam şimdi farkettim. Teşekkür ederim.
Kartın sol tarafında power seçim jumper'i var. Şimdi dikatli bakınca o jumper'ın takılı olmadığını gördüm.

MCU'ya hiç enerji gitmiyormuş. Buradan Link USB'yi seçince çalıştı kart.

Normalde Fabrikadan takılı olması gerekiyor diye umuyorum. Belki de bende takmayı unuttular.

flowchartx

Düşmüştür hocam büyük ihtimalle en son ordan program atıyorlar içine  :)