ASDA B2 Motor Sürücü Modbus Komut Gönderme

Başlatan SB7, 16 Mayıs 2023, 09:59:17

SB7

Merhabalar,

ASDA B2 Motor Sürücüye Modbus ile Hız ve yön komutları göndermek istiyorum. Delta firmasının kendi programı olan Asdasoft programı ile sürücüye komut veriyorum ancak programda senaryo oluşturulamıyor. Bu sebeple MCU ile sürücüyü haberleştirip isediğim komutları göndermek istiyorum.

Daha önce Modbus kullanmadım, araştırmalarım sonucu veri yapısını öğrendim. Bir seri port programı ile sürücüye seri port üzerinden veriler gönderdim ancak sürücüden herhangi bir cevap alamadım.

Sürücü veri sayfasında Servo ON komutu göndermek için sürücü üzerinden P2-10 parametresine 101 değeri yüklenmesi gerekiyor, veri sayfasında P2-10 parametre adresi ve bilgileri bu şekilde;

Gönderdiğim komutlar;

01-06-0214-01-CRC(1 numara sürücü adresinde-Veri yazılacak-0214H adresindeki registere-01H değerini yükle-CRC)

CRC değerini de simply modbus sitesindeki örnek excel dosyasından CRC16 olarak hesaplanan değeri alıyorum

Bu şekilde çok sayıda deneme yaptım ancak hiçbir cevap alamadım.

En azından seriport üzerinden gönderebileceğim 1 satır komuta ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkür ederim

-SB7

triyak

modbus poll programını kullanırsanız slave adresi ve fonksiyonu seçip direk olarak parametrelere ulaşabilirsiniz. Crc vs program kendisi halleder. youtube da da  kullanımı anlatılıyor.

Okan AKÇA

Sağlıklı çalışması için modbus çalışma mantıklı değildir.

SB7

Cevaplar için teşekkür ederim,

@wanted0035 tamam o programa da bakayım hocam

@Okan AKÇA hocam yavaş mı kalır neden böyle söylediniz?

Bana;

-10ms sağa 500rpm
-10ms sağa 1000rpm
-10ms sola 1000rpm
.
.
.

gibi çok fazla senaryo yapmam gerekiyor. Modbus bu çalışmayı kısıtlar mı?
-SB7

Okan AKÇA

Sorun yaşama ihtimalin çok yüksek. Harici girişlerden veya ethercat üzerinden yapılması uygundur. Benim tercihim harici giristir.

SB7

@Okan AKÇA  Hocam biraz detay vermeniz mümkün mü?

Deltanın forum bölümünde böyle bir açıklama yazılmış.

Alıntı YapEğer ASDA-B2 serisi servoyu harici güç kaynağı ile besleyecekseniz,11. ve 35. pinlere güç kaynağınızın 0VDC ucunu bağlayın. PLC'den gelen PNP pulse sinyallerini 43. pine ve Yön sinyalini ise 39. pine bağlayın.

Bundan anladığım;  MCU ile PWM sinyali oluşturulacak yön için bir pinden 1-0 verilecek.
-SB7

Okan AKÇA

Mcu ile opto geçirerek ile pwm verirsiniz. Yön kontrolunuda opto üzerinden gecirmistir

SB7

@Okan AKÇA hocam servo on yapmak kafamı kurcalıyordu.Hem harici pulse hem modbus ile servo on birlikte yapılması aklıma yatmamıştı.
Bir şema buldum, servo on için de kontak verilerek çalışması sağlanabiliyormuş.

Delta sitesinden aldığım şema;

Bu haliyle istediğim çoğu şeyi yapabileceğim, hız-yön kontrolü, ileri geri limit switchler, acil stop özellikleri istediğim özelliklerdi.

Şuan tek çözüm bulamadığım şey motorun pozisyon bilgisini öğrenmek, Lineer kızak kullanacağım Pulse modunda motor pozisyon bilgisini nasıl elde edebilirim?
-SB7

Okan AKÇA

Surucunun encoder okuması için çıkışi varmi bilmiyorum. Biz kendi uygulamalarımızda başlangıç noktasına sensor takarak ne kadar ileri geri geldimizi Verdimiz puls ile biliyorduk.

SB7

@Okan AKÇA hocam birkaç deneme yaptım çok hızlı tepki alabiliyorum. Yeni bir rota çizmemi sağlayıp yazılım yükümü hafiflettiniz çok teşekkür ederim.
-SB7