Devredeki diyotların görevi

Başlatan ahmetbudak, 20 Mayıs 2023, 13:47:11

ahmetbudak

Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Fotoğraftaki devrede yer alan diyotların görevleri hakkında kafama takılan bir soru var acaba bu diyotlar ısıl kararlılık için mi konulmuş ya da sadece devre çözümüne yönelik midir.
Bir de bu ödev sorusunun çözümünde her bir transistör tek tek ele alınıp çevre vs. Denklemleri ile m çözülmeli mi?
Simulasyonda sanırım (bildiğiniz stabil bir online simulator var mıdır) teorik hesapla tam uyuşmaz.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

mustafa_cmbz

görevi için bişi diyemeyeceğim fakat bu tarz sorularda hesap kitap yaparken voltaj düşümünü hesaba katmanız için konuluyor.

power20

Bu diyotlar transistörlerin saturasyona gitmeMesini garantiler. Transistör amplifikatör gibi çalışır.

Fakat sınav sorusu olduğunu farkettim. Burada amaç sadece sınav olsa gerek. Mantık aranmaz

ahmetbudak

Alıntı yapılan: COM1 - 20 Mayıs 2023, 14:11:29Bu diyotlar transistörlerin saturasyona gitmeMesini garantiler. Transistör amplifikatör gibi çalışır.

Fakat sınav sorusu olduğunu farkettim. Burada amaç sadece sınav olsa gerek. Mantık aranmaz

Teşekkür ederim.O zaman base gerilimlerini ve akımlrını diyotlardaki 0.7v eşik gerilimini dikkate alarak hesaplamak gerekiyor doğru mu anlamışım?

power20

Q1 beyzindeki gerilimi hesaplamak için sol tarafta yukarıdaki besleme nedir onu bilmek gerekir. O da 9V mu?

Eğer öyleyse oradaki akımı bulmak gerek. Sonra 40k üzerindeki gerilim +0.7V ile beyz gerilimi bulunabilir. Tabi beyz emiter arası diyod olduğundan ayrıca eşdeğer devre çizilmesi gerek.

40k ile emiterdeki 2k paralel gibi oluyor. Q1 ile BeyzEmiter diyodu birbirini etkisiz hale getirir

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 20 Mayıs 2023, 14:55:56Teşekkür ederim.O zaman base gerilimlerini ve akımlrını diyotlardaki 0.7v eşik gerilimini dikkate alarak hesaplamak gerekiyor doğru mu anlamışım?

aynen öyle..bakalım diyot üzerindeki düşümü biliyormu hatta bazen diyot germanyum der baklım onu öğrenmişmi der.

Sozuak

Transistörün kesimde kaldığı bölgeyi sıfırlar yani bias dediğimiz öngerilimi sağlar. Böylece transistör girişe uygulanacak gerilimin ilk 0.6-7 voltluk kısmında kör kalmaz.

Tüm beslemeler aynıdır yani 9V olarak alınacak.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: COM1 - 20 Mayıs 2023, 16:10:22Q1 beyzindeki gerilimi hesaplamak için sol tarafta yukarıdaki besleme nedir onu bilmek gerekir. O da 9V mu?

Eğer öyleyse oradaki akımı bulmak gerek. Sonra 40k üzerindeki gerilim +0.7V ile beyz gerilimi bulunabilir. Tabi beyz emiter arası diyod olduğundan ayrıca eşdeğer devre çizilmesi gerek.

40k ile emiterdeki 2k paralel gibi oluyor. Q1 ile BeyzEmiter diyodu birbirini etkisiz hale getirir
Te
Alıntı yapılan: Sozuak - 20 Mayıs 2023, 16:34:42Transistörün kesimde kaldığı bölgeyi sıfırlar yani bias dediğimiz öngerilimi sağlar. Böylece transistör girişe uygulanacak gerilimin ilk 0.6-7 voltluk kısmında kör kalmaz.

Tüm beslemeler aynıdır yani 9V olarak alınacak.

Teşekkür ederim yani bu durmda Q1 için Vb 3.46v olarak kalır herhalde?

volkii

Ben neden gönderilerdeki resimleri göremiyorum? yardımcı olursanız sevinirim