PLC NPN Çıkışı Oluşturma

Başlatan SB7, 25 Mayıs 2023, 23:15:50

SB7

Selamlar,

Bir motor sürücüde bu şekilde PLC lerin NPN çıkışı ile kontrol edilebilen bir yapı var. 24V için direkt anahtarlamaya uygun bir yapı;

Bu yapının benzeri bir yapıyı BC547 ile şu şekilde oluşturdum;(Amaç PULSE ile COM- pinlerini anahtarlayarak birleştirmek)

Bu şekilde MCU ile PWM uygulayarak motorun hız kontrolünü sağlayabiliyorum. Ancak motor çalışmaya başladığı anda aşırı şekilde gürültü oluşuyor.Gürültü nedeniyle MCU pinleri rastgele toggle oluyor ve MCU nun USB ile bağlı olduğu bilgisayarda mouse hareketlerine kadar etkiliyor.

Birkaç optocoupler ile npn-pnp bağlantısı denedim ancak transistörlerdeki gerilim düşümünden veya başka bir sebepten motor tepki vermiyor.

Optoyu direnç vs kullanmadan PLC npn çıkışı gibi bağladığımda da PWM uygulamasam bile optotransistör iletime geçiyor.

Nerede hata yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.
-SB7

asma

Merhaba
Com ve GND birleştiği için MCU etkileniyor olabilir mi.
BC547 yerine harici opto ile sürsesiz , gnd lerin ayrı olması mümkün mü? (şemanın devamını görmediğim için soruyorum)

Direnç kullanmadan PLC çıkışını direk sürmeniz için çıkışın o.c. (veya o.d.) olması derekir. Open collectör değil ise çıkışınız 5V iken driver girişi 24V ile beslendiğinden yine low potansiyelinde kalır. Yani aktif olur. Bir diyot ilave ederek deneyin.
Anot ucu Driver a katot ucu MCU ya olacak şekilde.

Kolay gelsin.

SB7

@asma hocam cevabınız için teşekkür ederim.

Haklısınız ben bir mantık hatası yapmışım COM- GND gibi davrandım.

Şemaya göre open collector bağlantısı sürücünün iç yapısında sağlanmış görünüyor hocam. O yüzden direkt optoya bağlamada bir sakınca görmedim.

https://www.deltaacdrives.com/Delta-ASDA-B2-User-Manual.pdf
syf 68-69 şekil C4-1 de bir şema buldum,

şemada izole bir yapı oluşturulmuş görünüyor. Bu yapıyı deneyip harici devre kurmadan deneyeceğim. Geri dönüş yaparım.

Teşekkürler.
-SB7

SB7

Son şema işime yaradı motor hızını kontrol edebiliyorum ancak aşırı şekilde gürültü var. Motor çalışırken MCU  kararsız çalışıyor, özellikle dokunduğumda rastgele hız değerleri üretiyor.

MCU ya buton bağlayıp algoritmayı butona basılınca koşturması için bir kod yazdım. Butona bağlı pull down direnci olmasına rağmen butona basmasam da butona basılmış gibi sistem arada kendiliğinden çalışıyor.

Priz topraklı, sürücü de piyasada bilinen ASDA B2 sürücü(bu tür durumlara önlem alınmıştır). Daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya çözümünü bilen var mı?
-SB7

triyak

sürücünün beslenmesine toroidini bağladınız değil mi?
mcu tarafının beslemesi ayrı mı? servo ile mcu tarafının kabloları yan yana mı? sistemin resmi var mı?
sürücü ile mcu arasi mesafe ne kadar? aradaki kablo ekranlı ve ekran tek taraftan topraklı mı?
Aradaki 4 telden, 1i bağlıykende gürültü alıyor mu?