Yaskawa v1000 frekans sesi

Başlatan ilyas KAYA, 26 Mayıs 2023, 09:08:00

ilyas KAYA

Merhaba arkadaşlar. Yaskawa v1000 sürücü ile üretime devam etmek için karar aldım ancak diğer sürücülerde olmayan fakat bu surucude kalkis anında bir frekans sesi var ve bu frekans sesini bir türlü yok edemedim.

Bu sürücüyü kullanan ve bu sesi nasıl giderecegimi bilen var mı? Rampayi sıfır da yapsam motor kalktığı halde bu frekans sesi yine de çıkıyor.
Servisini aradım auto tuning yapın dediler yaptım düzelmedi.
Tork ayarını kıstigimda bir miktar azalıyor ancak bu sefer de motor torku cok düştüğü için tutunca motor duruyor.

Motor ucgen bağlı 0.37 kw.

SERRO EFE

Taşıyıcı frekans ayarı varsa (çoğu sürücüde var) frekansı yükseltmeniz çözüm olabilir.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 26 Mayıs 2023, 09:11:12Taşıyıcı frekans ayarı varsa (çoğu sürücüde var) frekansı yükseltmeniz çözüm olabilir.

Evet onu yukselttim 15 khz de. Kalkıştan sonra ses yok. Sadece kalkis ve duruşta yapıyor iken durmadaki sesi giderebiliyorum onda sorun yok.

ercan_t

Kullandığın bobini iyi yapıştırıp devre için olan özel slikonlardan kullansan tok bir gürültü olur ses ve cızırtı azalabilir.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ercan_t - 26 Mayıs 2023, 09:29:50Kullandığın bobini iyi yapıştırıp devre için olan özel slikonlardan kullansan tok bir gürültü olur ses ve cızırtı azalabilir.

Haricen birsey kullanmıyorum. Motor ve motor surucu.
Başka bir surucu ile motorda hiçbir ses yok hatta çalıştığını bile anlamıyorsun. Çalışıp çalışmadığını anlamak için dönüp dönmedigine bakmam gerekiyor. :)
Sorun sürücü parametresi ama denemediğim parametre kalmadı.

Muhtemelen gözümden kaçıyor.

salim ALTIN

Merhaba.

Motoru durma esnasında güç uygulayarak durmaya zorlamak için " DC injection fren " uygulanmasına yönelik bir dizi parametre vardır. Bu işlem; start esnasında motorun çalışması gereken yönün tersine dönmediğinden emin olmak için , de start öncesinde aktif edilebilmektedir.

Taşıyıcı " carrier " frekanstan bağımsız olan bu sinyal zırıltı olarak duyulur. Bununla ilgili parametreye bakın ve bunun startta aktif olmasını engelleyin.

Muhtemelen sorununuz bu.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

triyak

Bu sürücüyü başka motorla denediniz mi? Belki motor yeterince verniklenmemiştir ve sargılar titreşiyordur.