Modem kullanıcı sayısı

Başlatan erkan614, 26 Mayıs 2023, 10:04:57

erkan614

İyi günler arkadaşlar
bugünlerde kendimi IT ci gibi hissediyorum
iş yerinde kendi çapımda IP kayıt sistemi ve kameralar kurdum
yalnız kamera işini biraz abarttım 30 tane kamera var
4 katlı iş yeri olduğundan her kata bir adet switch koydum kameralar kattaki switch lere gidiyor,
onların kablosu da , bir adet server odası gibi bir yer yaptım oradaki kamera ana switch e geliyor.
Ayrıca modemin bir portundan çektiğim kabloyu iş yerinin içine ağ dağıtmak için bir adet de ana modem switch yaptım
ayrıca modemden wifi ile dizüstü bilgisayarlara ve telefonlara internet gidiyor.
Alttaki resimde detaylı şemayı sanırım yapabildim

gelgelelim sorunlarının başlangıcına
1) kamera ana switch den modem ana switchine ethernet kablosu bağlarsan bilgisayarlar hiçbir şekilde internete bağlanamıyor "ne kablo ne wifi"
veya sadece 1 2 adeti internete bağlanıyor ama akıllı telefonların hepsi internete bağlanıyor yazıcı da aga bağlanıyor
2) kameralar ile modemin kablosunu kesince resimli x ile gösterdim çoğu bilgisayar internete bağlanıyor internete bağlanıyor derken ağa bağlanıyor ama mesela ben dokuzda geliyorum ben bilgisayarı açtığımda benim bilgisayarım ağa bağlanmıyor akıllı telefonlar her halükarda bağlanıyor
ben pc mi ağa bağlayabilmek için telefonlardan birisinin wifi ağımdan çıkması gerekiyor
merak ettiğim modemde kullanıcı sınırı mı var belli bir adette bağlantıdan sonraya izin vermeyen, kullandığım modem huvai HG658 V2  internet sağlayıcının da Turkcell süper online
bu sorunu nasıl çözerim
not: internete bağlanamıyorumdaki kastım ağa hiçbir şekilde bağlanamıyorum yani ağ kullanılamaz olarak gösteriyor
kullandığım switch lerin hepsi yönetilemez gigabit switch
not2: yazının çoğunu windows sesli yazma ile yazdım sürçü lisan ettiysem affola

ilyas KAYA

Eski modellerde 13 kullanıcı ile sinirliydi. Bir önceki modemim 24 du şuan ki 50 küsür. Yani evet bağlantı sınırı var. Araya wifi geçişletici yada repeater eklemeniz gerekir gerekirse modemi dual bant alıp 5ghz olanları ayırmak da çözüm olabilir.

muuzoo

DHPC havuz büyüklüğünüz ve ip adresi aralığınızı kontrol edin. Gerekirse ip kiralama süresini kısaltın. Çünkü yeni nesil telefonlar ve güncel dizüstü bilgisayarlar kablosuz ağı kullanırken her seferinde rastgele bir mac adresi verebiliyor güvenlik sebebi ile. DHPC havuzunda ip adresleri ile mac adresleri belli bir süreliğine tutulduğu için ip havuzunuz tükeniyor olabilir. Bir diğer ihtimalde modeminiz bu istekleri yönetemiyor olabilir çünkü normal şartlar altında bu modemler ev kullanıcıları için tasarlanmış o yüzden belki asıl ağ yönetim yükünü daha güçlü bir cihaza alıp internet çıkışını sadece ilgili cihazdan sağlamak bir çözüm olabilir.

Evimde süperonline altyapsından vodafone fiber kullanıyorum verdikleri huawei modem çok sorunlu idi. GPON cihazından sonra Openwrt çalıştıran başka bir router kullanıp kendi ağımı o şekilde yapılandırdım. Belki size de buna benzer bir çözüm faydalı olabilir.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

MCansız

Modem üzerinde dhcp açıkmı

Belliki IP çakışması mevcut modem arayüzünden ip aralıgını genişletin. PC ler için Static IP verilmiş mi kontrol edin

MC_Skywalker

yönlendirici modemi değiştirmek gerek. Küçük işletmeler için lan daha gelişmiş bir model alın ve IP havuzunuzu A sınıfa taşıyın. 10.xxx.xxx.xxx ip havuzu için kullanım içindin ayrılmış A sınıfı bir adrestir.

Yada ağ anahtarlarının yönlendirme destekliyorda her Ağ anahtarında bir alt ağ kurup bahsettiğiniz ana ağ anaharında bunları modem yönlendiricizde birleştirebilirsiniz.

sinus

Superonline'da kullanıcı sınırı var. İşyerinde kullanıyoruz wifide 16 kullanıcı sınırı var.

O kadar müşteri hizmetlerine söyledik. Eveleyip geveleyip konuyu başka yere taşıyorlar.

Birisi modem arayüzünde ayarı var diyor(yok), diğeri çözüm merkezine yazın diyor.

En son müşteri temsilcisinin biri öyle bir şey hiç duymadım dedi, ama var.

diot

Eğer dedikleri gibi kullanıcı kısıtlama var ise. Cözüm şöyle :

1. Modem wifi kapatılacak.
2. Bir adet kaliteli IP sharer ve 1 adet  access point alınacak.
3. Modem IP sharer in giriş portuna (WAN) takılıp çıkış portuna (LAN) Switch takılacak.
4. Accespoint  de switch e takılıp lan ayarları yapılacak.

Bu durumda modeme sadece 1 adet cihaz bağlanmış olduğundan (IP sharer) istediğin kadar cihaz bağlarsın. Fakat bu işinde maliyeti var.

Sozuak

Modem/Router ların kendi içinde bağlantı sağlayabilme kapasitesi var ve işlemci güçleri ile de alakalı olarak düşük bir sayı. Bana yüksek bağlantı sayısı gerektiğinden değil de aktardığım noktadan bağlı router ile gerçek genişband hızına  ulaşamadığımdan Huawei AX3 WS7200 wifi router aldım. Bununla haliyle denemedim ama aynı anda bağlanan aygıt sayısı daha yüksek şeklinde açıklaması vardı. Bendeki çift çekirdek işlemcili bunun bir de 4 çekirdek işlemcili modeli var. Modemden kablo ile bu aygıta geliyor. Bu aygıttan da dağıtıyorum kablolu/kablosuz şekilde.   

erkan614

İyi günler arkadaşlar
şimdilik modem arayüzünden mac engelleme ile sadece laptopların wifi girişini izin verdim.
Ama gene de kameraları bağlayamıyorum süperonline'ın hizmetinden çıkıp yeni bir modem alıp türk telekoma geçeceğim
VDSL alt yapım var 50 megabit iş yeri için yeter
ama modem konusunda kararsızım modemler arasında hangisini alsam mantıklı olur?
Asus AC750 "770tl"
Asus AC55U 1650tl
TP Link VR600 "1790tl"

Sozuak

TT ye geçmeni tavsiye etmem. En berbat SS dir sonra pişman olma. Al bi router  geç git bence.

ByTEK

Öncelikle Yaptığınız en büyük hata Kamera networkü ile LOCAL networkü birleştirmektir. Bu durumda Kamera networkündeki BROADCAST/MULTİCAST trafiğindeki yoğunluklar sebebi ile tüm network cihazlarınız etkilenir ve tabiri caiz ise şişme yapar. Yoğun data işledikleri için bu durumdan hemen etkilenirler.

Kamera sisteminde aptal switchler(Yönetilemez) kullanabilirsiniz. Fakat normal networkte kullanmak ağınızda boşa trafik oluşturduğu için tavsiye edilmez. Tabi burada az bilgisayar olan yerlerde pek hissedilmez. Ama geniş networklerde kendini hemen belli eder. Networkte yönetilemez olan cihazlar hep sorundur maalesef.

Bir diğer konu kamera ve local networkün olabilecek IP adresi çakışmalarıdır. Bir networkte 1 IP adresi sadece 1 tane olmalıdır. 2.si olma durumda sorunlar boy gösterir.

Genel olarak bu tarz yapılarda networkler ya fiziksel olarak ayrılır yada yönetilebilir switchler ile VLAN tanımlamaları yapılarak ayrılır. Fiziksel ayrılan yapılarda ise erişim kayıt cihazına olur. IP kamera networküne yapılmaz. Siz izlemek isterseniz NVR'a bağlanırsınız. Tabi ben genelde NVR için 2 ethernetli model tercih ediyorum. bir bacak kamera networkune bir bacak normal networke.

yasadıgınız durumda aradaki bağlantıyı çıkarınca maalsef network cihazlarını yeniden baslatmanız gerekebilir.

Tecrübeme istinaden AP cihazları kablolu giriş, kablosuz çıkış şeklinde kullanılmalı. Kablosuz aktarma yani repeater modunda verim alınamamaktadır.

İlavetten günümüzde modemlerde siz yapmadığınız takdirde cihaz sınırlaması yoktur. Ama SS tarafının modemleri farklı olduğu için olabilir. Ben genelde TT modemleri ve dışarıdaki modemleri kullanıyorum. onlarda sınır görmedim. Ama modemlerin AP kartları çok yetenekli olmadığı için belli bir bağlantıdan sonra kendiden geçerler sonraki bağlantıları kabul etmezler. Sınır varmış gibi gözükür. genelde operatörlerin verdiği modemler hep sorunludur. ben genelde dışarıdan almayı tercih ediyorum.

erkan614

@Sozuak tavsiye edebileceğiniz bir ai modem var mı?
@SercanTEK kamera ağı ve lokal networkü birbirinden ayırdım burda sıkıntı olmuyor fakat internetten envar cihazıma bağlanmak istediğim zaman bütün kameralar ağ bağlanmış oluyor bir şekilde bu engellemeyi yönetilebilir bir swich ile halledebilir miyim

Sozuak

SO Abonesi  olduğum için çeşit çeşit kullanmadım modem, hep SO verdi ama  ek olarak bağladığım router Huawei ws7200 ai özelliği var ben yazılımını kurmadım ama. Sorun çıkartmadan hızlıca kuruldu hız testlerinde de stabil ve kopma yaşatmadı. 7/24 açık durumda. O nedenle modem tavsiye edemeyeceğim maalesef.

ilyas KAYA

Çeşit çeşit modem kullandim ama en sorunlu olanlar hep huawei olanlar oldu. Asus da çok kopma sorunu yaşadım. Tplink modemler yine en uzun süre dayanan lar oldu.
Tplink archer modelleri güzel. 5g de 50mps bağlantı veriyor. Kopma yada atma gibi sorunları pek yaşamadım halen daha aktif olarak çalışıyor,  nerede ise 10 saat video açık.

ByTEK

Alıntı yapılan: erkan614 - 01 Haziran 2023, 12:10:21@Sozuak tavsiye edebileceğiniz bir ai modem var mı?
@SercanTEK kamera ağı ve lokal networkü birbirinden ayırdım burda sıkıntı olmuyor fakat internetten envar cihazıma bağlanmak istediğim zaman bütün kameralar ağ bağlanmış oluyor bir şekilde bu engellemeyi yönetilebilir bir swich ile halledebilir miyim

Sizin yapı gibi bir yapı kuracak olsam mikrotik tarzında bir router tanımlardım ve iki ayrı networkü biribine bağlardım. İlavetten yönetilebilir bir switch kullanırsanız VLAN tanımlama yaparak sorunu çözebilirsiniz. burada VLAN iki sanal network oluşturmanızı sağlayacaktır. Fakat Yönetilebilir Switch Layer3 değilde Layer2 ise router ihtiyacı gene olacaktır. Ben en basitten Mikrotik RB951G kullanarak mevcut ayrılmış networkü birleştirirdim.

piyasada var mı bilmiyorum ama modem üzerinde 2 farklı network kurup yöneten bir ürün bulursanız işiniz gene çözülür.

arkadaşlar önermiş ama bende önereyim. modem wifisine çok güvenmeyin. Hatta kapatın. wifi için 5Ghz düzgün bir AP alın kablo ile modeme takıp kullananın.