ATX mining power supply modifikasyonu 12 voltan 48-55V yükseltme

Başlatan ercan_t, 26 Mayıs 2023, 21:21:40

ercan_t

merhaba,
Elimde mining için üretilen sadece ekran kartlarını besleyen 2000W 12V 170A ATX power var bu smps devresini 55V yükseltmek istiyorum.
Buradaki direnç değerlerini değiştirmem gerekiyor hangilerini değiştirmeliyim?
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Detaylar:
Daha önceden normal smps lerde tl431 e bağlı 1-2 direnc değerini değiştirerek yapmıştım fakat bu biraz karışık geldi.
ilk opto aşırı akım koruması kısa devrede kapanması için gibime geliyor, diğer opto voltaj sabitleme.

Bunun için çıkış 16V 2200uF kondansatörlerini hepsini söktüm yerine 63V olanı takacağım.
ATX power 2000W 12V 170A gibime gelmedi max 12v 100A dir heralde.
Aşağıda TL431 ve opto ile ilgili  şematiğini çıkardım normal smps gibi tek optolu değil.

Devre, CM6800UX PWM entegresi, 817B opto, çıkış bobininde 3 adet PY PSM40U60CTR 3 adet SFS06R03P var.
SMPS trafosundan önce  1 ADET WYON WMJ53N60F2 2 adet FX32N55T , 1 adet STTH12S06D var

şema:

cihaz:

Z80

Referens gerilimleriyle oynayarak çıkış gerilimini 55 Volta yükseltemezsiniz. Trafonun sekonder sargısının 55 Volta göre yeniden sarılması gerekir. Referans gerilimleri de 55 Volta göre yeniden hesaplanacak. Zor iş.

asma

Merhaba
Trafonun sekonder tarafındaki güç hattını çizebilirmisin. Yani orta uçlu mu , kaç paralel hat var , diyotlar ayrı hatta mı bağlı yoksa paralel mi , bobin tek damar mı , paralel bir kaç kabloyla mı sarılmış , bir birinin aynı kaç elektrolitik kondansatör kullanılmış gibi notlar ile yalnız yüksek akımın izlediği yolu kağıda çizersen faydalı olur.
Bir de primer devresi için topoloji nedir bilmekte fayda var.

-Sargıların uçlarını ayırıp seri bağlamak mümkün mü? Onu merak ediyorum.
Yoksa 12V için sarılan sargı 25V a kadar yükseltmeyi konuşuruz , 50V için sekonderin tekrar sarımı şart.
Bir de değişecek malzemeler önemli. Kondansatör voltajını yükseltmek tek başına yetmez. Hızlı diyotlar sınır voltajına yakın çalışmayı sevmiyorlar.  ;) 

Son olarak 48-55V ne işe yarıyacak , nerede kullanılacak?

Kolay gelsin.

fide

https://www.motorobit.com/urun/dc-dc-1500w-30a-voltaj-yukseltici-boost-modul

Acele edip PSU'yu dağıtmasaydınız yukardaki gibi stepup ünite ile hem 12 hem de daha yüksek voltajlarda sıkıntısız kullanabşlirdiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

yas

Genel olarak yukarıdaki mesajların hepsi de (bir üste @fide nin mesajı hariç) modifiye ile çıkış gerilimin yükseltilmesine odaklı. Fakat birde akım sınırı olayı var bu sınırlamanın da atlanmaması gerekiyor. Gerilim 12 volttan 55 volta dönüştürüldüğünde güç sabit olacaksa çıkış akımı sınırı 170 amperden ~37 amper civarlarına düşecek kutu kapatılmadan (cenaze gömülmeden  :)  ) bu kısımıda düzenlemek gerekli diye düşünüyorum.

ercan_t

Power ı kullanacağım yer; bir zamanlar amazondan aldığım RD6018 ayarlı güç kaynağında takmaktı(@asma), ona kutuda yaptım.

smps trafosunun çıkışındaki diyot ve mosfetler 60V a kadar dayanabiliyor(datasheet).
smps trafosu 3 grup çıkışlı(4+1+4) orta uç direkt eksiye(gnd) diğer uc diyot(3 adet SFS06R03PF), öbür ucta mosfetlere(3 adet SFS06R03P ) gidiyor.
smps ne kadar 2000w dese de  bana bu kadar yüksek wat lazım değil 50-55V, 25A bile yeterli(@yas) RD6018 sınırları içerisinde nede olsa.

1200w-1500w dc-dc boost almak sıkıntı değil işin eb kolayı, DIY yaklaşımı ile yapayım ayrıca bir şeyler öğrenirim dedim.
cihaz bilgisayar ATX power görünümde olsada -12V,3.3V,5V vb ucları yok sadece 12V veren bir cihaz normal led için üretilen smps lerden pek farkı yok.

@fide dediği aşağıdaki videodaki gibi(olmazsa böyle yapacağım)

Aşağıda 24v smps i 55V cıkaran video var amacım böyle yapmak(@Z80 bunu nasıl yapıyorlar acep sistem stabil olmaz mı? göstermelik video mu sizce?):

fide

https://www.hackster.io/FiDeNet/new-case-for-rd6006-power-supply-19bd69
Bunu meanwell 48v 320watt smps ile yaptım.
Server smps  (48v 40.5A yaptığım sistem çok sesli çalışıyordu.
48V çoğu iş için yeterli ama 6018 ile maksimum güçte neyi besleyeceksiniz merak ettim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ercan_t

Alıntı yapılan: fide - 27 Mayıs 2023, 12:51:09https://www.hackster.io/FiDeNet/new-case-for-rd6006-power-supply-19bd69
Bunu meanwell 48v 320watt smps ile yaptım.
Server smps  (48v 40.5A yaptığım sistem çok sesli çalışıyordu.
48V çoğu iş için yeterli ama 6018 ile maksimum güçte neyi besleyeceksiniz merak ettim.

Bendeki powerda  140mm fan var sürekli çalışıyor(sadece +- pwm siz)
Onun yerine pwm li ve sıcaklık kontrollü devre ile hızı ayarlanan bir devre ve fan takarım yada ucuz olsun diye 80-100 derecede aktif olan sicaklık anahtarı(Limit Termostat-eski liner laboratuvar güç kaynaklarında kullanılan) var onu da kullanabilirim.

Buradaki en büyük sorunum şimdilik Smps i voltajını ayarlamak 12v 170A olan bu gücü 50V 25A ayarlamam lazım.

Normalde optoya bağlı TL431 entegresinin referans ucu mevcut voltajı gerilim bölücü ile 2.5V olarak ayarlanıyordu, Bu gerilim bölücü direncler ile voltajı değiştiriyorlar. bu devre biraz karışık geldi bana.

Sozuak

Basitçe anlatayım. Bir smps çıkış voltajını  regüle ederken karedalga kullanır. Bunda da kare dalganın on/off oranını ayarlayarak yapar. Örnek veriyorum ayar sahası bu oranın %30 u ile %70 i arası olsun. Voltajı arttırmak için kare dalganın on süresini arttırır. Bunun da limiti var. En başta %100 olamaz. Olursa zaten dc olmuş olur trafo prensinbi çalışmaz. Ayrıca trafo çekirdeğinin doyuma girmesi olayı var onda da örneğin %90 ı geçemez.  Bu şu demek belli miktarda sargı sarılmış bir smps trafosu ne yaparsanız yapın dar bir saha dışında voltajını arttıramaz. Yani 12voltu  24 yaparsınız da 4 katı arttırayım diye bir dünya yok maalesef. Bu iş sadece o voltajı arttırmak değil o voltajın regülasyonunu da kapsiyor. Daha akım koruma devreleri vs onları konuşmadık. Yani inadınızdan vazgeçin arkadaşların fikirlerine kulak verin derim. AKsi durumda devre limitlerinin dışına zorlanır ve bozulur. Yani çalışma kararlılığı ve güvencesi olmayan bir devre hiç kimsenin işine yaramaz.

gevv

@ercan_t   24v  55v  olur   ama 12v  en fazla 24v  olur köprü diyot ile 48v  yapabilirsiniz (orta uçlu sarım varsa)

optonun biri açma için diğeride geri besleme içindir (gerçi bunlardan incelemedim ama büyük ihtimal)

yüksek voltaja karşı korumada vardır cm,  sekonder tarafında onuda çözmelisiniz

cihazın 100 amper  vereceğini hiç sanmam ses sistemlerinde ki gibi 5000W RMS 50W  :D  zaten cm680x  kullanılan psular tam  çinli oluyor  :D

ercan_t

merhaba,

Evet arkadaşlar fikrimden caydım(sayenizde yanlış ilerlemedim) poweri modify etmek yerinde ucuz yollu ikinci el 3 adet 350w 24V 14.6A meanwell güç kaynağı aldım.
Bu smps leri seri bağlayacağım 1050W ve 60-70V olacak. fanlarıda otomatik, ama calışırsa baya gürültü verir heralde 3 fan(RTH3≧50℃ FAN ON, ≦40℃ FAN OFF).

mehmet

Panelin çıkış mosfetlerinin yedekleri
elşnizde var mı? Yoksa bir an önce
temin edin.

Banana jakların hemen arkasına,
bulabileceğiniz en hızlı diyotu
takın.

Özellikle; motor/bobin uygulamalarında
kullanmayın bu cihazı.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fide

Alıntı yapılan: ercan_t - 30 Mayıs 2023, 23:27:56merhaba,

Evet arkadaşlar fikrimden caydım(sayenizde yanlış ilerlemedim) poweri modify etmek yerinde ucuz yollu ikinci el 3 adet 350w 24V 14.6A meanwell güç kaynağı aldım.
Bu smps leri seri bağlayacağım 1050W ve 60-70V olacak. fanlarıda otomatik, ama calışırsa baya gürültü verir heralde 3 fan(RTH3≧50℃ FAN ON, ≦40℃ FAN OFF).

Rd6006 en fazla 70V kabul ediyor. 3 SMPS 72V yapıyor. Buna dikkat edin. Yoksa Rd6018'in üzerine soğuk su içebilirsiniz. Şahsen 60V civarı bir uygulama görmedim. Tasarımı ben yapıyor olsam 3 yerine 2 SMPS kullanır 0-48V 15A bir gü. kaynağı yapardım. Harici 48V'da çıkış verirdim. SMPS'in biri de dışarda kalırdı.

Mr.Thinking

6018 gümrükten geçiyor mu satın alsam.
Elinde satılık olan var mı?
ego=1/Knowledge

ercan_t

@fide evet dikkat ederim meanwell de volt düzeltme ayarı var 20-29V arası olabiliyor 21V ayarlayacağım, burada 350watt sabit kalıp 24Voltta 14.9A değilde 21 volta 16A verir mi?

@Mr.Thinking amazonda var gümrük dahi 1800TL gibi linki aşağıya koydum amazon lojistik göndericisi olduğunda gümürk kargo vs herşeyi peşin alıp size eve teslim ediyor hiçbirşeyle uğraşmıyorsunuz.

https://www.amazon.com.tr/VISLONE-Laboratuvar-kayna%C4%9F%C4%B1-gerilim-gerilimi/dp/B08NT3BWLD/