Röle kontak sorununa çözüm

Başlatan ByTEK, 30 Mayıs 2023, 21:59:46

ByTEK

Arkadaşlar herkese Merhaba,

Hali hazırda bir sistemde sık sık röle kontak sorunu yaşanıyor. Bir rica üzerine bende dahil oldum ve basit, pratik bir çözüm arıyorum. bu konu üzerine açılmış bir çok çözümü okudum. Fakat bir arkadaşım benzer sistemlerde ekteki gibi bir bağlantı şekli ile sorunu çözdüğünü belirtti ve tavsiye etti. Bu konudaki tavsiyeniz nedir ? ilgili şemada her NC-COM ve NO-COM arasına bu Artı uçları seri bağlanmış şekilde 2 adet 50V 10uF kondansatör taksam çözüm olur mu ?

Sistem bir otobüsün engelli rampasını hareket ettiriyor. üzerinde sınır switchleri mevcut ve motor kontrolü 24V 20A5 pinli röleler ile sağlanmış. Sistem ayda 4-5 kez kullanılsa da ayda bir röle değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü röle kontakları yapışıyor yada eriyor.

Yetkili servis bile röle değişimine gidiyor ve çözüm bulamıyor. İşin kötüsü bu sistem USA üretimi olduğu için Yedek parça olarak tek kart gelmiyor. Kendi kartını incelediğimde kontak erimesi için önlem alınmadığını gördüm. Motorun akımını ölçtüğümde ilk harekette 20A civarına çıkıyor sonrasında 5A seviyesinde seyir ediyor. Orjinalinde Kullanılan röleler 24V 20A. Sanayide eş değer olarak alınanlarda aynı şekilde. 24V 40A olanları var onlardan aldık ama henüz elimize ulaşmadığı için takıp deneme şansımız olmadı.

Sozuak

Kutupsuz 5-10uF arası bağlayıp deneyebilirsin. Yada 12 Ohm ile 5 uF seri bağlayıp kontaklara paralel bağla.

ByTEK

Alıntı yapılan: Sozuak - 30 Mayıs 2023, 22:07:46Kutupsuz 5-10uF arası bağlayıp deneyebilirsin. Yada 12 Ohm ile 5 uF seri bağlayıp kontaklara paralel bağla.

motor çift yönlü kontrol olduğu için her rölenin COM-NC ve COM-NO ayaklarına ayrı ayrı bağlamam gerekiyor mu ? yoksa röle başına COM-NO yeterli mi ?

birde arkadaşımın tavsiyesi olan kondansatörlerin bağlantı şeklini uygulamada hiç görmedim. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz ?

mustafa_cmbz

Varistör işi çözer kanaatindeyim

Birde bazı cihazların içindeki dc motorun her iki ucundan gövdeye parelel kapasite atıldığını görmüştüm. Motor uclarına yada kontak lara parelel varistör kesin çözüm olur düşüncesindeyim

30 Mayıs 2023, 22:47:00
@Sozuak olmazsa Slikon oda olmazsa kompanzasyon kontaktörü 😂

ilyas KAYA

Rolenin 40a 50a olması mühim değil mühim olan kontak için kullandıkları materyal.
Scrack inrush role kullanın ve motora paralel 100nf 100v luk kondansator takın.

ByTEK

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 30 Mayıs 2023, 23:19:15Rolenin 40a 50a olması mühim değil mühim olan kontak için kullandıkları materyal.
Scrack inrush role kullanın ve motora paralel 100nf 100v luk kondansator takın.

üstat röle üzerinde COM-NO arasına takmak yeterlimi ? yoksa COM-NC ve COM-NO ikisine de mi takmak uygun olacaktır ?

mehmet

Yön değişimi röleliyse; transistör ve
mosfet ikilisiyle akım sınırlama
yapılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yas

Hemen hemen her markanın inrush rölesi mevcut Schrack'ı bende tavsiye ederim. Bu tip rölelerde dikkat edilmesi gereken bir iki husus var. Birisi sağa sola atmamak, fiziksel darbelerden sakınmak. Diğeriyse eğer rölenin bağlantısı soket mahareti ile değil de lehimlenerek monte ediliyorsa mümkün olduğunca ısıya fazla maruz bırakmadan hızlı bir şekilde lehimlemek. İçerisindeki gaz kaybedilirse normal röleden bir farkı kalmıyor.

Not: Birinci mesajdaki şemadaki 2 adet kontak aynı röleye aitse çizim hatalı.

Okan AKÇA

Motora Tvs diyot takarak sorunu halledebilirsin

ByTEK

Alıntı yapılan: yas - 31 Mayıs 2023, 00:03:32Hemen hemen her markanın inrush rölesi mevcut Schrack'ı bende tavsiye ederim. Bu tip rölelerde dikkat edilmesi gereken bir iki husus var. Birisi sağa sola atmamak, fiziksel darbelerden sakınmak. Diğeriyse eğer rölenin bağlantısı soket mahareti ile değil de lehimlenerek monte ediliyorsa mümkün olduğunca ısıya fazla maruz bırakmadan hızlı bir şekilde lehimlemek. İçerisindeki gaz kaybedilirse normal röleden bir farkı kalmıyor.

Not: Birinci mesajdaki şemadaki 2 adet kontak aynı röleye aitse çizim hatalı.

Üstat resimi ben çizdim. Temsili olarak. İki farklı role var. Tek role değil. Röleler kablolu soketli şeklinde.

31 Mayıs 2023, 08:11:30
Kartın resmi bu şekilde. Üst taraf sensörlere göre çalışıyor. Alttaki 4 tane rolenin 2 tanesi ana elektrik motoruna gidiyor. İncelediğimde kartın üst kısmı ufak role üzerinden büyük roleyi sürüyor. Motor direkt role kontağına bağlı. Çevresinde alınmış bir önlem yok. Diğer röleler selenoid, hidrolik pompaya gidiyor.

Sozuak

Elkoları ters seri bağlayınca kutupsuz kondansatör elde ediliyor. Filtre devrelerinde  yada dc dekuplaj devrelerinde  dc bileşen polaritesinin  değiştiği devrelerde kullanılır. Seri bağlantıda kapasite düşeceği için tek  kutupsuz dedim. Bir de kondansatör voltajı yükseldikçe absorbe edeceği potansiyel de artıyor.

Motor çift yönlü çalışıyordur bir röle yol verme diğeri yön kontrolü olması lazım. Şeffaf röleler olsaydı rahat kontrol ederdin. Ark yapan kontaklara paralel hepsine koy bence. Eğer yol verme çekmeden  yön çekiyorsa  yön rölesine gerekmez de  devrenin çalışma sırasına göre değerlendirme yapmak lazım. Otomotiv rölesi kullanmışlar. Onların da yüksek akım değerli modelleri vardır aslında ona da bakabilirsin.

Melih1802

Kartı yeniden tasarlayalım.

ilyas KAYA

Kartı braun tasarlamış kullandıkları roleler de kaliteli ancak bu kart nem veya suya maruz kalmış. Bir çok yerinde bu izleri görebiliyorum. Yapisma değil de belkide çekili kalma sorunu olabilir. Roleyi söküp dışarıda bir kontrol edin. Hatta birtanesinin içini açıp bakın.  Bir diğer sorun ise roleler açılıp kapanırken titreyerek yani zayıf gecirgenlik var ise çok hızlı açılıp kapandığı zamanda role kontaklarina zarar veriyor olabilir. Kartı değiştirmeniz daha mantıklı.

ByTEK

Arkadaşlar kartı iptal ettim. Limit switchlerini kullanarak 4 tane roleli bir düzenek hazırladım. Röleleri 40a olanlardan taktım. kontaklara 1. Mesajdaki gibi kondansatör taktım. Defalarca deneme yapmama rağmen sorunsuz çalışıyor. Testleri devam ettireceğim. İlginize teşekkürler.

İlyas hocam rölenin icini acinca yapıştığıni yada platinlerin eridiğini gördüm.

Sozuak

Arkadan karta gerekirse kablo ile biraz uzatıp lehimleseydiniz. Bir keresinde ben de arızalı bir cihazı  kartlarından birini söküp atarak tamir etmiştim :)