Röle kontak sorununa çözüm

Başlatan ByTEK, 30 Mayıs 2023, 21:59:46

Mr.Thinking

#15
Alıntı yapılan: SercanTEK - 31 Mayıs 2023, 11:16:42Arkadaşlar kartı iptal ettim. Limit switchlerini kullanarak 4 tane roleli bir düzenek hazırladım. Röleleri 40a olanlardan taktım. kontaklara 1. Mesajdaki gibi kondansatör taktım. Defalarca deneme yapmama rağmen sorunsuz çalışıyor. Testleri devam ettireceğim. İlginize teşekkürler.
Kontaklara paralel olan kondansatörlerin işe yaradigini nasıl bir laboratuvar test düzeneği ile kanıtlariz. Çünkü emin olmak ve böylelikle tüm tasarımlarımda kullanmak istiyorum. Azda olsa pcb de yer kaplayacak çünkü.
ego=1/Knowledge

ByTEK

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 31 Mayıs 2023, 19:45:36Kontaklara paralel olan kondansatörlerin işe yaradigini nasıl bir laboratuvar test düzeneği ile kanıtlariz. Çünkü emin olmak ve böylelikle tüm tasarımlarımda kullanmak istiyorum. Azda olsa pcb de yer kaplayacak çünkü.

Lab ortamım yok ama çalışan düzenek üzerinde bir çok röle ark yüzünden kontakları eridi. Kondansatörleri koyunca sırf durumu gormek için defalarca motora yol verdim ileri geri oynadım banamisin demedi. Normalde 10-15 kullanımda rölelerin kontakları eriyordu.tabiki mühendis arkadaşlar Lab ortaminda detaylı inceleme yaparlar. Benim buradaki amacim ark yüzünden kontakları deforme olmamasını sağlamaktı ve başarılı oldum 🤣
Sadece kendi halinde takılan biri..