Analog kamera switch (röle ile)

Başlatan mustafa_cmbz, 03 Haziran 2023, 18:57:55

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Çok basit ama kafama takılan bir sorum var.

Elimde mevcutta bir adet kamera var analog çıkışlı. Bunu TV nin scart girişinden ilgili pine vermişler çalışıyor.

Aynı yere aynı TV de izlemek için 2. Bir kamera ya ihtiyaç duyuluyor

Basit bir röle ile 2 kamerayı anahtarlasam sorun çözülür kanısındayım. Lise yıllarımda yapmıştım böyle birşeyler ama şuan bulamıyorum şemayı VS.

Yanlız kafama takılan şu var. Röle ile anahtarlama yaptığımızda çok parazit olurmu o yaptığım devrede bunun için birşeyler varmıydı extra hatırlamıyorum.

Elinde buna benzer basit şeması VS olan varsa çok sevinirim..

Sozuak

Röleden dolayı sorun olmaz yapabilirsin. Röle güç rölesi değil de minyatür sinyal rölesi olursa daha iyi olur. Güç röleleri kontak yüzeyleri  sinyal röleleri gibi  düşük seviyeli sinyalleri kayıpsız aktarmaya pek uygun olmayabiliyor.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Haziran 2023, 19:25:54Röleden dolayı sorun olmaz yapabilirsin. Röle güç rölesi değil de minyatür sinyal rölesi olursa daha iyi olur. Güç röleleri kontak yüzeyleri  sinyal röleleri gibi  düşük seviyeli sinyalleri kayıpsız aktarmaya pek uygun olmayabiliyor.

Kompanzasyon kontaktörü kullanma diyorsun yani 😂 elimde minik Telekom röleleri var iş görür kanımca ozaman..

Tşk ettim başkan.

Sozuak

Silikon olur ama  video switch IC olursa

Melih1802

Aynı sistemi RAKS firmasına yapmıştım. Video sinyalini REED röle üzerinden anahtarlayıp video seçici yapmıştım.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Haziran 2023, 19:53:29Silikon olur ama  video switch IC olursa

İc felan hiç giresim yok valla reis slikonla aynen devam 😂

Alıntı yapılan: Melih1802 - 03 Haziran 2023, 20:27:32Aynı sistemi RAKS firmasına yapmıştım. Video sinyalini REED röle üzerinden anahtarlayıp video seçici yapmıştım.

1 2  tane Reed röle olacaktı evde tavsiye için tşkler hocam

mehmet

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Haziran 2023, 19:53:29Silikon olur ama  video switch IC olursa

CD4066 video sinyalini geçiriyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ercan_t

Paralel bağlayınca olmuyor mu?, analog kamera sadece çıkış sonucta, cctv lerde paralel bağlanma oluyor diye biliyorum rölesiz aynı anda iki ekranda da görünebilir.

Sozuak

Bunu ciddi mi soruyorsun :) Normalde kameralar  birbirine papatya zinciri şeklinde seri bağlanır.

mustafa_cmbz

herkes kavram karmaşası yaşıyor bu aralar... ;D

ercan_t

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 04 Haziran 2023, 01:23:01herkes kavram karmaşası yaşıyor bu aralar... ;D
Aynen ters anlamışım, 1 kamera+ 2 TV ekran oysaki 2 kamera 1 TV ekran imiş.
"Benim önceden yapmak istediğime odaklanmışım bende de 8 kamera dvr ve TV vardı kapının önünde minik 4" gibi analog girişli LCD takmak ve sadece kapı önündeki kameradan paralel almaktı."

DVR da kamera soketini söküp tekrar taktığımda 5-10 saniye bekleme oluyor eğer röle ile yaparsan bu bekleme TV de de olabilir.(çözünürlük ayarlaması sanırım)
röle her switchlemede bekleme yaşayabilirsin.

Parazit olayını pek yaşamazsın diye düşünüyorum çünkü standart DVR kablosundan(bnc+2 power kablosu) iki kamera taşıdım ve parazit hiç yoktu nerdeyse.
BNC de sinyal ve gnd vardı, yanında da siyah(GND) ve kırmızı 12V, iki GND den birini(siyah)iptal edip ikinci kameranın sinyal çıkışına bağladım ve sinyali öyle taşıdım.