ZERO CROSSİNG DETECTOR İLE PLC TETİKLEMEK

Başlatan atakhan, 15 Haziran 2023, 20:16:56

atakhan

Arkadaşlar resimde gördüğünüz devrede optokuplor çıkışı ile plc tetiklenebilir mi ? 5 nolu bacağa 24v dc versek optokuploru yakar mıyız? önüne direnç koysak plc tetiklenmeyebilir mi? 5 nolu bacak plc ye bağlanacak.
amaç optokuplor çıkışı ile plc tetiklemek.

Melih1802

Arkadaşlar resimde gördüğünüz devrede optokuplor çıkışı ile plc tetiklenebilir mi ? Evet
5 nolu bacağa 24v dc versek optokuploru yakar mıyız? Hayır
önüne direnç koysak plc tetiklenmeyebilir mi? 5 nolu bacak plc ye bağlanacak. Dirence gerek yok
amaç optokuplor çıkışı ile plc tetiklemek. Sorun yok.

Devrendeki çizim düşen kenar, yani PLC input'u NPN olması lazım. PNP inputlu bir PLC girişin varsa direnci Emiter tarafa bağla.

mg1980

Melih1802

mg1980

Melih1802

Alıntı yapılan: mg1980 - 15 Haziran 2023, 22:46:57Opto LED'i için fazla değil mi...

Evet fazla, söküp atalım, zaten gereksiz. Neden hep koyarlar ki anlayabilmiş değilim.

mg1980

Hocam hemen agresif dalmasanız konuya.. atalım demedim... 10k ile o Led çalışacak mı, o voltaj altında...

Melih1802

Alıntı yapılan: mg1980 - 15 Haziran 2023, 23:02:45Hocam hemen agresif dalmasanız konuya.. atalım demedim... 10k ile o Led çalışacak mı, o voltaj altında...

;D Yok agresif olduğumdan değil, 10K'yı söküp atman sıra dışı gibi geldiğindendir. Gerçekten orada 10k son derece gereksiz.
PLC lerde 2 tip D/I( Digital Input) girişi olur.
Bu girişler zaten 24Volt için tasarlanmışlardır. Neredeyse Bildiğim PLC lerin %90 ında PNP giriş bulunur. Bu girişte yine bir OPTO ve ona bağlı 24Volt giriş için seri direnci olur. Bu hali ile PLC nin girişine arada hiç bir devre elemanı olmadan giriş yapabiliriz.

PLC nin girişinde zaten OPTO olduğundan önünde 2. bir OPTO gereksiz.
PLC nin girişinde zaten DİRENÇ olduğundan 10K da gereksiz.

Şimdi baktığında ? Not: şema prensiptir.

mg1980

Hocam, bahsettiğim R2 direnci değil, R1 direnci.. R1 direncinin değeri bana göre fazla demek istedim... 1-2 k yeter diye düşünüyorum.

Melih1802

Alıntı yapılan: mg1980 - 15 Haziran 2023, 23:28:50Hocam, bahsettiğim R2 direnci değil, R1 direnci.. R1 direncinin değeri bana göre fazla demek istedim... 1-2 k yeter diye düşünüyorum.

R1 için evet haklısın. Bilindiği gibi Proteus bir direnç koyacağı zaman bunu default 10k olarak koyar. Benim gözümde şema prensip şema olarak görüldüğünden değerlere dikkat etmem. Sadece yapı mantıksal olarak çalışır mı ona bakarım.