Motor Faz Akımı Ölçümü - Inline Ölçümün Ne Avantajı Var?

Başlatan Tagli, 27 Temmuz 2023, 13:15:47

Tagli

PMSM motor faz akımı ölçmek için 3 adet şönt direnci ve özellişmiş shunt amplifier kullanacağım diyelim. Bunları low side olarak mı yoksa inline olarak mı yerleştirmek avantajlı?

İnternette genel olarak en iyi ölçüm için inline önerilmiş, ancak kullanılacak shunt amplifier'a sağlaması gereken ek şartlar getirdiğinden parça seçeneğini kısıtlayacağı da vurgulanmış.

Inline konfigürasyonun herkes tarafından papağan gibi tekrarlanan avantajı, akımın sürekli var olması ve istenildiği zaman ölçülebilmesi. Low side ölçümde ise akım ölçümünün low side MOSFET'lerinin açık olduğu zamana denk gelmesi gerekiyor.

Ancak bu sürekli dile getirilen avantaj bana çok da gerçekçi gelmedi. Gözlemlediğim kadarıyla 3 fazın anahtarlama gürültüleri farklı anlarda inline ölçüme de vuruyor. Ortalığın en sessiz-sakin olduğu yer yine low side MOSFET'lerin açık olduğu bölgenin ortası. Yani inline da kullansam, low side da kullansam yine aynı noktada ölçüm yapmam gerekiyor. O zaman inline konfigürasyonun low side'a kıyasla bir avantajı da kalmıyor.

Yanlış mı düşünüyorum? Neden herkes inline ölçümün daha iyi/hassas olduğunu söylüyor?
Gökçe Tağlıoğlu

frat

Low side ölçüm de rejeneratif geri besleme akımını ölçemezsiniz. O yüzden inline özellikle yüksek güçlü sürücülerde daha yaygın kullanılan bir yöntemdir. Ama gerekmiyorsa pratikliği açısından low side ölçüm de kullanılabilir.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

Tagli

Ben daha çok tork kontrolü ve FOC için soruyorum. Motorlar 1 kW altı güçte olacaklar.

Sistemimizde rejenerasyon olacak ama istenmeyen bir durum. Fazla enerjiyi frenleme direncinde yakarak yok edeceğiz. Rejenerasyon ile ilgili pek bilgim yok, o yüzden rejenerasyon oluşması durumunda motor faz akımlarının ve tork ölçümünün nasıl etkileneceğini bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

apsis

1kW kaç Volt için? Shunt tabanlı ölçümler için common mode gibi etkileri göz önünde bulundurmak gerek. Ground'daki sapma doğrudan ölçümüne etki eder. Inline olarak ACS sensörlerini takın geçin derim. Opamp felan uğraşmayın.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Tagli

48 volt. Akım değerlerinden emin değilim ama faz akımları 20-30 amperi bulabilir kısa süreli olarak. Inline kullanıma uygun PWM rejection'ı olan ve common mode voltajı yeterince yüksek bir shunt amplifier seçtik ve kullanıyoruz zaten (normal opamp değil, özelleşmiş shunt amplifier). Ancak eğer inline ölçüm low side ölçüme göre bir avantaj sağlamayacaksa, kartın ikinci versiyonunda/revizyonunda low side'a geçmeyi düşünüyoruz. Low side söz konusu olunca shunt amplifier seçenekleri artıyor. Inline ölçümde ürün seçenekleri çok daha az.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Temmuz 2023, 16:28:19Inline kullanıma uygun PWM rejection'ı olan ve common mode voltajı yeterince yüksek bir shunt amplifier seçtik ve kullanıyoruz zaten (normal opamp değil, özelleşmiş shunt amplifier)
Ne kullanıyorsunuz?
ego=1/Knowledge

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

frat

Rejenerasyon akımının sınırlanması ve kontrolü, mosfetleri de yakmamak için biraz kullanılıyor.

Akım sensörlerinde şönt amplifierlarda ve allegro akım sensörlerinde gürültü, bozulma vs sıkıntılarını çektikten sonra minyatür akım trafolarına baktım, Winsen WCS1700 ( https://www.winson.com.tw/uploads/images/WCS1700.pdf ) kullanıyorum, bayağ pratik, çok da hassas ölçüyor tavsiye edebilirim. Bu seride farklı akımlılar mevcut.DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com