Varistor - GDT Kullanımı

Başlatan bymrz, 05 Ağustos 2023, 09:19:30

bymrz

Merhaba,

3 Fazlı enerji ölçümü yapan bir devreyi inceledim ve şematiğini aşağıdaki görselde çıkarttım. Varistör ve GDT(Gas Discharge Tube) kullanımını tam olarak anlayamadım. Hatta aradaki F1 ile gösterdiğim sigortayı da...

Vasistörleri Faz-Faz ya da Faz-Notr arası değil de direk Toprak hattına bağlanmasını da anlayabilirim, fakat GDT neden Varistörlerden sonra seri olarak Toprağa bağlanmış? Ve arada F1 sigortasının işlevi ne olabilir. Bu arada F1 sigorta yuvasında da bir sigorta yoktu. Sigorta yuvasında kalınca Metal bir jumper vardı. Kesinlikle sigorta değil yani.

Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Mucit23

Varistor olurda delinip kısa devre olursa diye doğrudan toprağa enerji aktarılmasın diye olabilir. Varistörün amacı bilirsiniz yüksek gelirim darbelerinin toprağa aktarılarak sönümlenmesi görevini yapar. Parafudr ile aynı mantıkta çalışır.

Varistor arızalanırsa GDT üzerinden elektrik darbesi deşarj olur. Cam sigorta da patlarsa bu oldukça yüksek bir darbe anlamına gelir ki Varistorlerden birinin arızalandığına işaret edebilir.

yas

İki sebep olabilir. Birincisi yukarıdaki iletide belirtilen sebepten ötürü yangın çıkmasını önlemek. İkincisi kaçak akım için önlem almak olabilir. Gaz deşarj tüpleri bilindiği üzere gerilim darbesiyle iletime geçmekte. Darbe durumu söz konusu değilken gerilim varistör eşiğine doğru yükselirse sızıntı akımı oluşacaktır. Bu durumda yıldız noktası direkt topraklanmışsa ve kaçak akım rölesi varsa açmasına sebebiyet verebilir. Yani toprağa kaçak söz konusu olacaktır. Belki bu durumda ürün kalite belgesi alma aşamasında izolasyon ile ilgili testlerde testi geçemeyebilir. Bunun için önlem almış olabilirler.

SB7

İlave olarak daha önce konuşulan bu konu biraz daha açıklayıcı olabilir.

https://www.picproje.org/index.php/topic,82096.15.html
-SB7