Flux akışkanlığı

Başlatan ahmetbudak, 13 Ağustos 2023, 23:38:53

ahmetbudak

Herkese sağlıklı günler ve iyi çalışmalar dilerim.
Aşağıdaki fluxun şırınga ile kolayca kullanılabilmesi için inceltmem gerekiyor sizce nasıl inceltebilirim

gevv

Aklıma gelen sellozik tinerdi ama flux için özel tinerler var galiba https://www.sinerji-grup.com/common-flux-thinner

ilyas KAYA

Ben kolonya kullanıyorum 😆

ahmetbudak

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 14 Ağustos 2023, 00:21:40Ben kolonya kullanıyorum 😆
Yani temizleme için değil şırınga ile kullanabilmek için kullanıyorsunuz değil mi?

pwm.c

AMTECH flux bende kullanıyorum ve resimdeki gibi şırıngaya ilave yapmadan doldurdum. bu şekilde iyi idare ediyor.
eğer daha akışkan olmasını istiyorsan tavsiyem flux ile WD40 karıştırıp inceltmen olacaktır. bunun harici alkol, tiner, benzin gibi çözücüler asla olmuyor. karıştırdıktan sonra aynı ayran gibi bir süre sonra tekrar ayrışıyor. o nedenle herkesin dediği gibi "WD40 her derde devadır"  ::ok

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 14 Ağustos 2023, 00:27:51Yani temizleme için değil şırınga ile kullanabilmek için kullanıyorsunuz değil mi?

İnceltmek için. Tiner kelimesi thinner yani inceltici demektir. Kendi Tineri var ise tabiki daha mantıklı.
Wd40 nasıl oluyor ? Onu alıp bir de pcb ye sureceksiniz. Yaglanmayacak mi o pcb ?

erkan614

iyi akşamlar arkadaşlar
siz bu fluksi ne için kullanıyorsunuz tam olarak anlayabilmiş değilim?
sıvı flukslar var dalga potadan önce sprey olarak uygulanıyor kartın altına
onlarla inceltmeyi hiç denediniz mi
ben kuruyan krem lehimleri sıvı Flux ile inceltiyorum

ahmetbudak

Alıntı yapılan: erkan614 - 15 Ağustos 2023, 21:00:01iyi akşamlar arkadaşlar
siz bu fluksi ne için kullanıyorsunuz tam olarak anlayabilmiş değilim?
sıvı flukslar var dalga potadan önce sprey olarak uygulanıyor kartın altına
onlarla inceltmeyi hiç denediniz mi
ben kuruyan krem lehimleri sıvı Flux ile inceltiyorum

Bundan almıştım ve kullanıyorum

pwm.c

Sıvı Flux kolay uçucudur ve etkisi çabuk kaybolur. o nedenle sıcak hava üflemeli havyalara pek uygun değil.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: pwm.c - 16 Ağustos 2023, 00:32:46Sıvı Flux kolay uçucudur ve etkisi çabuk kaybolur. o nedenle sıcak hava üflemeli havyalara pek uygun değil.

Yanlışınız var. 2 çeşit sıvı flux (recine) vardır. Bir tanesi inceltilmis dir ve alkol oranı yüksektir. Pc26 ve pc33 olarak geçer. Pc26 kalıcıdır hatta cam gibi pcb yüzeyini kaplar. Pc33 incedir hatta temizleyici olarak da kullanılabilir. Recine atığı kalmasını istemediğiniz yerlerde pc33 kullanılır.