Kablo boyuna göre lineer regülatörün çıkışının sapıtması

Başlatan certy, 16 Ağustos 2023, 13:35:49

certy

Merhaba arkadaşlar.

Bir projede LP2985 5V ldo regülatör kullanıyorum. Ama şöyle garip bir durum var.

Regülatöre 12V giriyor. 200mA bir sigortadan geçip direkt regülatörün VIN bacağına giriyor. Ek olarak ters beslemeye karşı bir tane de ters diyot var sigorta çıkışı ile şase arası. Devreye giren +/- kabloları kısa iken herhangi bir sorun yok ancak güç kaynağının kablosu kısa geldiği için giriş kablosunu uzatayım dedim ve uzattıktan sonra denediğimde regülatörün çıkışında 5V okumam gerekirken VIN ile aynı gerilimi yani 12v okuyorum. Kabloları kısaltıp deniyorum bu sefer 5V okuyorum. Uzatıp deniyorum yine 12V okuyorum. Aynı devre üzerinde LP2985'in 3V3 versiyonu da var ve onda böyle bir durum olmuyor. Ayrıca regülatörün beslediği 5.5V maksimum besleme gerilimi olan bir entegre var ve bu durum olduğunda bu entegre de herhangi bir zarar görmüyor ama çalışmıyorda. Kabloları kısaltınca her şey normale dönüyor. 4 farklı multimetre ile ölçtüm hepsi aynı okuyor gerilimi. Sebebi ne olabilir?
TA1USS

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: certy - 16 Ağustos 2023, 13:35:49Merhaba arkadaşlar.

Bir projede LP2985 5V ldo regülatör kullanıyorum. Ama şöyle garip bir durum var.

Regülatöre 12V giriyor. 200mA bir sigortadan geçip direkt regülatörün VIN bacağına giriyor. Ek olarak ters beslemeye karşı bir tane de ters diyot var sigorta çıkışı ile şase arası. Devreye giren +/- kabloları kısa iken herhangi bir sorun yok ancak güç kaynağının kablosu kısa geldiği için giriş kablosunu uzatayım dedim ve uzattıktan sonra denediğimde regülatörün çıkışında 5V okumam gerekirken VIN ile aynı gerilimi yani 12v okuyorum. Kabloları kısaltıp deniyorum bu sefer 5V okuyorum. Uzatıp deniyorum yine 12V okuyorum. Aynı devre üzerinde LP2985'in 3V3 versiyonu da var ve onda böyle bir durum olmuyor. Ayrıca regülatörün beslediği 5.5V maksimum besleme gerilimi olan bir entegre var ve bu durum olduğunda bu entegre de herhangi bir zarar görmüyor ama çalışmıyorda. Kabloları kısaltınca her şey normale dönüyor. 4 farklı multimetre ile ölçtüm hepsi aynı okuyor gerilimi. Sebebi ne olabilir?
Datashette aşağıdaki gibi bir açıklama var;
8.1.3.3 Gürültü Baypas Kapasitörü (CBYPASS) LP2985, BYPASS pimi aracılığıyla dahili bant aralığı referansına bağlı bir baypas kapasitörü kullanarak düşük gürültülü performans sağlar. Bu yüksek empedanslı bant aralığı devresi, mikroamper aralığında önyargılıdır ve bu nedenle önemli ölçüde yüklenemez, aksi takdirde çıkışı - ve buna bağlı olarak regülatörün çıkışı - değişir. Bu nedenle, en iyi çıkış doğruluğu için, CBYPASS üzerinden dc kaçak akım mümkün olduğu kadar en aza indirilmeli ve asla 100 nA'yı geçmemelidir. CBYPASS için 10 nF kapasitör önerilir. Seramik ve film kapasitörler bu amaç için çok uygundur.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Kabloda sorun olabilir eksi gelmiyor ise giriş çıkışa aktarılır. Kabloyu ölçün.

certy

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 17 Ağustos 2023, 00:47:44Kabloda sorun olabilir eksi gelmiyor ise giriş çıkışa aktarılır. Kabloyu ölçün.

Kabloda sorun yok zira devrenin 3V3 ile çalışan kısmı gayet stabil çalışıyor.
TA1USS

ilyas KAYA

Regülatör girişine 220uf lik bir kondansator ekleyip deneyin.

Bu mesafe nekadarlik bir mesafe?